سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس اورژانس کشور :

کشور به جای ۷ هزار نفر فقط ۲۰۳ متخصص طب اورژانس دارد

بروز شده : ۴-٠٨-١٣٩٠, ٢٣:٠۵    نسخه چاپی    
 650 بیمارستان دولتی داریم که اورژانس بسیاری از آنها مشکل دارد. قرار است طی سال جاری 100 اورژانس کشور بازسازی شوند که هم‌اکنون 50 اورژانس بازسازی شده است.

رئیس اورژانس کشور گفت: هم اکنون به 7 هزار متخصص طب اورژانس نیاز داریم و این در حالی است که فقط در حال حاضر 203متخصص اورژانس در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار فارس غلامرضا معصومی اظهار داشت: در خصوص امداد هوایی باید تلاش مضاعفی انجام شود و تاکنون ما موضوعی با نام امداد هوایی نداشتیم چرا که با وجود جاده‌های فرعی و مناطق صعب‌العبور در کشور نیاز به اورژانس هوایی وجود دارد.

وی اضافه کرد: از یک سال و نیم پیش اصرار کردیم که بحث امداد هوایی وارد برنامه پنجم توسعه شود که خوشبختانه موفق شدیم. در حال حاضر 170 هزار کیلومتر جاده فرعی و روستایی در کشور وجود دارد که نه امنیت لازم برای تأسیس پایگاه را دارند و نه آن قدر نیرو داریم که هر 40 کیلومتر یک پایگاه امدادی داشته باشیم.

معصومی تصریح کرد: بر همین اساس 45 نقطه در کشور مشخص شد که به عنوان امداد هوایی فعالیت کنند و قرار است در بودجه سال 91 ردیفی برای امداد هوایی داشته باشیم.

وی گفت: سه روز پیش جلسه‌ای در حضور وزیر مسکن و شهرسازی در خصوص بحث امداد هوایی داشتیم که متأسفانه این موضوع از طرف جمعیت هلال احمر کم‌لطفی شد و آنها معتقد بودند که امداد هوایی باید در هلال احمر تقویت شود، در حالی که فلسفه وجودی هلال احمر کمک در بحران‌هاست و سازمان هلال احمر هلی‌کوپترهای مناسب برای امداد اورژانس را ندارند و توان فوریتی آنها پایین است.

معصومی اضافه کرد: نتیجه‌گیری این جلسه این گونه بود که قرار شد هلال‌احمر با اورژانس چالش‌ها را برطرف کنند و سپس نتیجه‌گیری را در کمیسیون شهرسازی اعلام کنند.

وی گفت: در بودجه سنواتی خود با توجه به تحریم‌ها تقریباً هزینه خرید 5 هلی‌کوپتر را در برنامه بودجه سال 91 داریم.

معصومی ادامه داد: در حال حاضر در جاده‌های اصلی میزان رسیدن سر صحنه توسط اورژانس تا 14 تا 14.5 دقیقه است که قانون برنامه چهارم را در این زمینه رعایت کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بعد از راه افتادن پایگاه‌های جاده‌ای 54 درصد مأموریت‌های ما غیرترافیکی است و اکثراً برای رسیدگی به روستاهای اطراف صورت می‌گیرد.

رئیس اورژانس کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر 200 پایگاه جاده‌ای که قرار بود در برنامه چهارم توسعه راه‌اندازی شود تأسیس نشده است چرا که باید در سال گذشته به 2 هزار و 197 پایگاه می‌رسیدیم که هم‌اکنون 950 پایگاه امدادی داریم.

وی افزود: قرار بود بخشی از بودجه مذکور از طریق اختصاص 3 هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه‌ها برسد که متأسفانه این اتفاق هنوز نیفتاده است.

معصومی درباره فوتی‌های سرصحنه یادآور شد: حدود 40 درصد فوتی‌های حوادث سرصحنه اتفاق می‌افتد، 3 تا 4 درصد آنها حین انتقال و مابقی آن داخل بیمارستان تا یک ماه بعد صورت می‌گیرد، لذا حجم زیادی از فوتی‌ها در داخل بیمارستان صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: تاکنون 203 نفر فارغ‌التحصیل طب اورژانس در کشور داریم و سیاست وزارت بهداشت این است که هر سال به این تعداد اضافه کند. نیاز کشور در این زمینه 7 هزار متخصص طب اورژانس است.

معصومی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص امداد فصل سرما نیز گفت:‌ هر ساله در پانزدهم آذر طرح امداد زمستانی را شروع می‌کنیم که تا 15 اسفندادامه دارد و در این بین تعدادی از کمپ‌های زمستانی به پایگاه‌های ثابت تبدیل می‌شود.

وی اضافه کرد: تاکنون 3 هزار و 700 دستگاه آمبولانس پیش‌بیمارستانی از سال 85 وارد سیستم اورژانس شده است و3 هفته پیش افتتاح اتوبوس - آمبولانس را نیز داشتیم که قرار است تا پایان سال 100 دستگاه از اتوبوس - آمبولانس وارد حوزه اورژانس پیش‌بیمارستانی شود.

معصومی ادامه داد: از 2 میلیون و 67 هزار مأموریت‌های صورت گرفته در سال گذشته زیر یک درصد آنها تخلف پرسنل اورژانس وجود داشته است.

وی در خصوص آمادگی اورژانس در زلزله احتمالی شهر تهران گفت: در بحث زلزله 80 تا 90 درصد موضوعات مربوط به پیشگیری است.

* سوختگی و اپیدمی بعد از زلزله تهران

وی گفت: متأسفانه در دنیا هیچ شهری را مانند تهران پیدا نمی‌کنیم که این قدر لوله‌کشی گاز شده باشد، لذا یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ ما پس از زلزله احتمالی در شهر تهران سوختگی و آتش‌سوزی، غرق‌آبی‌های جنوب تهران و اپیدمی بیماری‌هاست که اگر قبل از زلزله فکری نشود پس از آن نمی‌توان کاری انجام داد.

معصومی گفت: نسبت به حجم کاری که باید برای زلزله انجام شود بودجه خاصی در نظر گرفته نشده است و ما امسال 6 میلیارد تومان بودجه داشتیم که این بودجه صرف کارهای فنی و آموزشی شد.

وی درباره اورژانس ریلی کشور ادامه داد: این موضوع را به تازگی در اهواز آغاز کردیم و در حال حاضر در حال تجهیز آن با دو واگن هستیم، اما چون در دنیا زیاد به آن پرداخت نشده است کارهای ما بیشتر آزمون و خطاست ولی اورژانس ریلی در کشور الزامی است.

معصومی خاطرنشان کرد: در برخی مناطق غرب کشور دسترسی غیر از راه‌آهن چیز دیگری نمی تواند باشد، سعی می‌کنم تا آخر سال واگن‌های اهواز را تجهیز کنیم.

رئیس اورژانس کشور درباره امداد ساحلی نیز گفت: در سه استان گیلان، گلستان و مازندران این موضوع را آغاز کردیم که بر اساس آن در سال 90، 44 مأموریت در گلستان داشتیم که 4 فوتی در آن وجود داشت، همچنین به ترتیب 134 مأموریت در گیلان و 2 هزار و 755 مأموریت در مازندان داشتیم که در هیچ‌کدام از این دو، فوتی گزارش نشده است.

وی اضافه کرد: باید اورژانس در امداد و نجات دریایی ورود کند، اما متأسفانه در حال حاضر این کار را امداد و نجات هلال‌احمر و غریق نجات انجام می‌دهد و وظیفه ما بیشتر تحویل گرفتن بیمار و انتقال آن به بیمارستان است.

معصومی درباره جوامع ایمن نیز گفت: از سال 75 این موضوع آغاز شد و تاکنون 24 جامعه ایمن از کشورمان در دنیا ثبت شده است که اولین آنها کاشمر در خراسان رضوی بود.

وی در خصوص راهیان نور نیز گفت: از امسال حوزه غرب کشور موضوع راهیان نور راه‌اندازی می‌شود که 145 اکیپ سیار استانی را خواهیم داشت و روز گذشته به بیمارستان‌ها ابلاغ کردیم که همه بیماران راهیان نور رایگان درمان می‌شوند.

معصومی درباره اورژانس بیمارستانی یادآور شد: تدوین سند ارتقاء خدمات اورژانس بیمارستانی اولین اقدام اورژانس بود که در سال 89 انجام شد و به عنوان اولین اولویت وزارت بهداشت در نظر گرفته شد که این سند بیستم خردادماه به دانشگاه علوم پزشکی ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: بر اساس این سند 30 پروژه به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد که 19 پروژه آن تبلیغاتی بود و مابقی به صورت بخشنامه‌ای.

معصومی گفت: در این مدت 9 کارگاه کشوری تریاژ  برگزار شد که مکلف شدند همه بیمارستان‌ها آموزش آن را داشته باشند و 18 دانشگاه این آموزش را آغاز کردند.

وی افزود: در بحث استانداردهای اورژانس موضوعات فیزیکی و استانداردهای دارویی آماده ابلاغ است، همچنین تجهیزات داخل اورژانس بسته به تیپ اورژانس در حال ابلاغ است.

معصومی درباره بازرسی‌ها نیز گفت: بازرسی‌ها از اورژانس انجام می‌شود و مهمترین شاخص‌های ما در بازرسی حضور پزشک مقیم و وضعیت فیزیکی آنان بود که این بازرسی‌ها در ارزشیابی بیمارستان‌ها مؤثر است.

وی ادامه داد: 650 بیمارستان دولتی داریم که اورژانس بسیاری از آنها مشکل دارد. قرار است طی سال جاری 100 اورژانس کشور بازسازی شوند که هم‌اکنون 50 اورژانس بازسازی شده است.

معصومی گفت: امسال 50 میلیارد تومان از طریق معاونت درمان وزارت بهداشت به اورژانس‌ها اختصاص یافت، همچنین قرار است 5 درصد از درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها به اورژانس‌ها اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: تا پایان سال 93 مشخص خواهد شد باید هرکدام از بیمارستان‌های شهرستان‌ها چند تخت داشته باشند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٨-١٣٩٠, ٢٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها