سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در گفتگو با 19دی:

شش عامل اساسی مانع سلامت ایرانیان

شش عامل اساسی مانع سلامت ایرانیان است که با برطرف شدن آن ها بخش عمده ای از مشکلات و بیماری ها برطرف خواهد شد.

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: شش عامل اساسی مانع سلامت ایرانیان است که با برطرف شدن آن ها بخش عمده ای از مشکلات و بیماری ها برطرف خواهد شد.

احمد همتی در خصوص عوامل اساسی بر سر راه سلامت جامعه در گفتگو با خبرنگار 19دی با بیان این که در وهله نخست دفع پسماندهای صنعتی باید استاندارد شود، اظهارداشت: سموم شیمیایی حاصل پساب های صنعتی به صورت استاندارد دفع نمی شود و در سفره های زیرزمینی رفته و در کشاورزی، دامداری، مرغ داری و امثال این ها استفاده می شود و از این طریق به جامعه برمی گشته و سموم مضر وارد بدن مردم می شود.

نماینده مردم سمنان در دهمین مجلس شورای اسلامی با بیان این که در وهله دوم باید فکری برای پسماندها و فاضلاب های خانگی کرد، اظهارداشت:‌ پسماندها و فاضلاب های خانگی بخصوص در شهرهای بزرگ مانند تهران که سیستم فاضلاب در آن فرسوده است از طریق نشتی ها نیترات وارد سیستم آب آشامیدنی و خانگی می شود و جدا از بحث میکربی آن باعث بیماری و آسیب های مختلف به بدن می شود.

وی گفت:‌ مواد افزودنی خوراکی معضلی سر راه سلامتی مردم است و کارخانه های تولیدکننده موادغذایی، افزودنی هایی را به دلایل مختلف از جمله به جهت حفظ ماندگاری، تغییر رنگ یا طعم آن به مواد غذایی اضافه می کنند که معضلی دیگر در جهت سلامتی جامعه است.

این منتخب مردم با بیان این که نگهداشت موادغذایی تولیدی مناسب نیست، افزود:‌ گاهی تاریخ تولید و انقضا را تغییر می دهند و گاهی موادغذایی تاریخ مصرف گذشته را عرضه می کنند که این موضوع نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی به مانع پنجم بر سر راه سلامتی جامعه پراخت و خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از قوانین ایران در حوزه موادغذایی قدیمی است که باید قوانین بازبینی، اصلاح و بروزرسانی شود زیرا به درد نیازهای جامعه امروز نمی خورد.

همتی عنوان کرد: بسیاری از قوانین ما برای ده سال به بالاست و برخی حتی برای 60 تا 70 سال پیش است.‌

وی گفت: من حساسیت زیادی روی این زمینه دارم و با رییس سازمان غذا و دارو آقای رسول دیناروند صحبت و اعلام آمادگی کردم که در کمیته ای که به این منظور تشکیل می شود شرکت فعال داشته باشم ایشان هم قول هماهنگی دادند تا قوانین جدیدی با توجه به نیازهای روز تدوین شود و حتی لازم است تا برخورد قانونی متناسب با جرم در این خصوص در نظر گرفته شود.

وی بیان کرد: با توجه به نظر مساعد دولت در مجلس دهم این اقدام انجام خواهد شد وعزم جدی از سوی دولت مجلس برای این اقدام وجود دارد تا قوانینی پخته تر، جامع تر و متناسب و پاسخگوی نیازهای روز تدوین شود.

وی به آخرین عامل بر سر راه سلامتی جامعه اشاره کرد و گفت:‌ بایستی فرهنگ سازی شود تا مردم خودشان به دنبال غذاهای مضر نروند و رویه غذایی نادرست ایرانیان که مصرف روغن، قند و نمک در آن بالا است باید اصلاح شود.

وی ادامه داد:‌ مردم باید به صورت خودجوش نسبت به مواد غذایی مصرفی و استفاده از نوشابه ها و آبمیوه هایی که از استاندارد کافی برخوردار نیستند حساسیت بیشتری نشان دهند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۵-١٣٩۵, ١٣:٢۴

   

پر مبحث ترین ها