سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حداقل مخارج ماهانه یک کودک پی کی یو

جگرم از نخوردن فرزندم می سوزد اما هزینه ها بسیار بالاست

جگرم می سوزد اگر مشابه غذاهایی را که می خوریم را باید برای فرزندم تهیه نکنم او هم مدام گریه می کند که چرا همه می توانند همه چی بخورند اما من نمی توانم، اما هزینه ها بسیار بالاست.

پی کی یو بیماری پرهزینه و نفس گیری است و  تهیه خوراکی های مخصوص این بیماران و برخی هزینه های پزشکی مبالغ گزافی را بر خانواده ها تحمیل می کند که بسیاری از خانواده های کم درآمد به علت مشکلات مالی قادر به تهیه غذای کودک خود نیستند و اگر غذاهای رژیمی در کنار شیر مصرف نشود این کودکان هرگز سیر نخواهند شد و دچار عقب ماندگی ذهنی خواهند شد.

به گفته دکتر مصطفی قلی بیگدلی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تعداد زيادی از اين بيماران در استان‌هاي تهران، فارس، كرمانشاه و اصفهان ساكن مي باشند و بیشتر آنان از قشر پايين و با در‌آمد زير خط فقر هستند.

در این خصوص خبرنگار 19دی با پدریکی از این بیماران گفت وگویی داشته که در ادامه می آید:

وی بیان کرد:‌ من کارمند و دارای دو فرزند هستم و برای یک فرزندم که به این بیماری مبتلا است ماهانه ۷۰۰ تا۸۰۰ هزار تومان می پردازم و برخی حتی دو فرزند مبتلا به پی کی یو دارند که اداره کردن زندگی به این شیوه بسیار سخت است.

وی افزود‌: این کودکان نمی توانند از همه نوع غذایی استفاده کنند و به عنوان مثال ۳۵۰ گرم تخم مرغ  مخصوص۷۰هزار و نیم کیلو برنج 16 هزار تومان است و جگرم می سوزد اگر مشابه غذاهایی را که می خوریم را باید برای او تهیه نکنم او هم مدام گریه می کند که چرا همه می توانند همه چی بخورند اما من نمی توانم، اما هزینه ها بسیار بالاست.

این پدر دارای فرزند پی کی یو ادامه داد: به غیر از این برای جلوگیری از بلوغ زودرس و کوتاهی قد برخی از کودکان هر۲۸روز آمپول هورمونی ۱۰۵ هزار تومانی باید تزریق شود.

وی به هزینه معاینات پزشکی نیز اشاره کرد و گفت: معاینه توسط فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال و گرفتن نوار مغزی هر ۶ماه یکبار باید انجام شود زیرا ممکن است کودک دچار تشنج شود اما هزینه نوار مغزی به صورت آزاد ۵۵ هزار و سنجش تراکم استخوان ۴۵هزار تومان و دکتر مغز و اعصاب برای باز شدن سلول های مغزی و مگنه تراپی برای هر جلسه ۱۵ دقیقه ای ۳۵هزار تومان می گیرد. 
وی با بیان این که هر جلسه ۴۵دقیقه ای توان بخشی ۱۷هزار تومان است، عنوان کرد، به دلیل این که کلسیم به بدن بیماران نمی رسد، دندان هایشان مدام خراب می شود اما هزینه دندانپزشکی بالاست
از طرفی این بیماران باید نزد دکتر غدد و روان پزشک نیز بروند چون سیستم بدنی آنها بهم می ریزد. 

خاطرنشان می شود که در استان قم نیز ۵۸ کودک وجود دارد که از این میان تنها پنج نوزاد در بدو تولد شناسایی شدند که متاسفانه بیشتر آنان از لحاظ ذهنی با مشکل مواجه هستند و بسیاری از خانواده ها نیز با مشکل مالی مواجه هستند و احتیاج به کمک مالی و حمایتی دارند که می طلبد تا مسئولان و سازمان های بیمه گر نیز فکری برای این کودکان و خانواده هایشان داشته باشند.

با توجه به گران بودن غذاهای مخصوص این بیماران لازم است تا بودجه های لازم برای پرداخت یارانه غذای بیماران پی کی یو در نظر گرفته شود در غیراین صورت این کودکان دچار عقب ماندگی های بدخیم خواهند شد و هزینه ای که وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی باید صرف نگهداری آنان نماید به مراتب بیشتر از هزینه غذاهای آنان خواهد شد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩۵, ١٣:٢۴

   

پر مبحث ترین ها