سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رییس اول کمیسیون بهداشت در گفت وگو با 19دی:

کاستی های زیرساختی زیادی با طرح تحول برطرف شد

تا پیش از اجرای طرح تحول سلامت، کشور با کاستی های زیادی در این حوزه مواجه بود که این طرح برای جبران آن ها بسیار مفید واقع شد.

 

۱۹دی: نائب رییس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تحول نظام سلامت جزء اقدامات اصلی دولت آقای روحانی است از این حیث که اعتبارات قابل توجهی برای نخستین بار به حوزه سلامت اختصاص یافت و مقوله سلامت اولویت نخست یادوم در نظام بودجه ریزی کشور شد.

سید مرتضی خاتمی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در پاسخ به این سوال که طرح تحول نظام سلامت را چگونه می بینید و آیا این طرح با تغییر دولت نیز ادامه پیدا می کند؟‌ اظهارداشت: تا پیش از اجرای طرح تحول سلامت، کشور با کاستی های زیادی در این حوزه مواجه بود که این طرح برای جبران آن ها بسیار مفید واقع شد.

نماینده ماهنشان وایجرود افزود: به عنوان مثال از لحاظ تعرفه خدمات، ویزیت و هتلینگ (مدیریت توسعه منابع فیزیکی، امور عمرانی و تجهیزاتی) ضعف های زیادی بود که این طرح باعث شد که تا حدود زیادی جبران شود.

وی با بیان این که تا پیش از اجرای این طرح بخش درمان دولتی تقریبا ورشکسته و نیمه تعطیل بود، ابرازداشت:  از لحاظ عمرانی و پشتیبانی به بیمارستان ها و مراکز دولتی کمک قابل توجهی شد و آنها احیا شده و در زنجیره خدمت قرار گرفتند.

وی افزود: در این راستا ضریب اشغال بخش دولتی بالا رفت و در نتیجه پرداخت از جیب مردم کاهش یافت و دسترسی آنان بیشتر شد و در همین شرایط حدود 11میلیون نفر بیمه شدند و از قبل طرح تحول سلامت هزینه های آنان پرداخت شد که اقدامات مضاعف بود.

خاتمی در پاسخ به این سوال که اشکال اساسی این طرح چیست؟‌ اظهارداشت: از آنجا که ما  نظام آزاد خدمات درمانی را در کشور داریم با افزوده شدن به حجم این گونه خدمات ،تقاضاهای القایی و پرداخت های بی رویه هم به طور قطع بیشتر می شودکه به عنوان یکی از اشکالات اساسی است.

وی اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه کشور مصوباتی داشتیم که مغفول مانده و اجرا نشده و جاداشت در کنار اجرای طرح تحول این مسائل نیز جدی تر پیگیری می شد.

وی تاکید کرد: تا زمانی که راهنماهای بالینی، نظام ارجاع و پزشک خانواده در کشور پیاده نشود هزینه های اضافی در بخش سلامت خواهیم داشت.

نائب رییس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که اشکالاتی نیز به این طرح وارد می کنند، گفت: پرداخت های بی رویه داریم که این مساله پیش از اجرای طرح تحول هم بود اما با حجم اعتبار بیشتری که در این حوزه آمد، پرداخت های بی رویه نیز بیشتر شده که این امر خیلی به اجرای طرح تحول ارتباط ندارد.

وی گفت: ما زیان انباشته فراوانی در حال حاضر در بخشهای بیمه ای کشور داریم و برخی مراکزدرمانی تا یک سال پرداخت شان به تعویق افتاده و برای جبران این واقعیت عینی مجلس وارد عمل شد و ناچار هشت هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت این معوقات تصویب کرد اما این پرداخت ها نمی تواند ادامه دارباشد بلکه  باید کنترل اساسی علمی بر هزینه ها داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که به منظور ادامه یافتن این طرح باید چه اقدامی شود؟‌ بیان کرد: درخواست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از وزارتین بهداشت و رفاه این است که در این زمینه رویکرد جدیدی را مبتنی بر آنچه در برنامه پنجم و برنامه ششم توسعه کشور (که در کمیسیون تلفیق در حال پیگیری است)  طرحی را مبتنی بر رعایت اقتصاد سلامت مورد توجه قرار دهند زیرا با این بار هزینه ها و زیان انباشته ای که با آن روبرو هستیم قادر به ادامه مسیر نخواهیم بود.

این منتخب مردم در مجلس در پاسخ به این سوال که چرا اولویت پیشگیری بر درمان در این طرح لحاظ نشده است؟‌ بیان داشت: وزارت بهداشت اولویت را ابتدا به درمان داد و در حال حاضر در زمینه بهداشت نیز فعالیت هایی شروع شده و بهترین راه مقدم داشتن پیشگیری بر درمان این است که در واقع نظام ارجاع اشعاربرهمین روش دارد ،همچنین ضروریست راهنماهای بالینی مدنظر قرار گیرد و طرح پزشک خانواده اجرائی شود بهترین راه اقدام موثر در جهت پیشگیری و مقدم داشتن آن بر درمان  است.

وی با تصریح این نکته‌بیان کرد: باید مسیرو جهت گیری را به نوعی داشته باشیم که سر از موثر بودن پیشگیری درآورد زیرا هر قدر پیشگیری را بر درمان مقدم داریم به دلیل این که آموزش هایی در کشور رایج نیست و حرکت های پیشگیرانه را در نظام سلامت کشور در نظر نگرفتیم هزینه های درمان خود به خود صعودی خواهد بود.

وی با اشاره به این که باید آموزش جای خود را پیدا کند،‌ بیان کرد:‌ رویکرد ما جا افتادن بحث

نظام ارجاع است به این گونه که همه مردم باید پزشک خانواده داشته باشند و پزشک خانواده افراد هدف خود را از لحاظ بهداشتی-درمانی تحت نظر قرار دهد.

خاتمی در پاسخ به این سوال که طرح پزشک خانواده تنها در دو استان فارس و مازندران به صورت پایلوت انجام شد، چرا به سرعت پیش نرفت؟ اظهارداشت: متاسفانه این طرح درحدپایلوت مانده وپیش نرفته به این معنی که بازخوردآن اعلام وگسترش یابد، اجرا نشده و مغفول مانده است.امیدواریم این طرح پالایش وبه استان های دیگرتسری پیدا کند زیرا استقرارپزشک خانواده باعث می شود که افرادی که تحت نظر یک پزشک خانواده اند از لحاظ پیشینه خانوادگی و عارضه هایی که دارند به موقع کنترل شود و آموزش های لازم را جهت پیشگیری از پیامدهای ناگوار فراگیرند و تحت مراقبت دقیق قرار گیرند و در آینده شاهد بروزبیماریهای کمتری خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر فراوانی بیماری در کشور زیاد است، نبود بهداشت محیطی، آلودگی آب و هوا، وجود کارخانه های سرب و استفاده از ظروف یک بار مصرف و برخی افزودنی ها سبب شده که کمتر کسی باشد که هیچ بیماری نداشته یا به آن دچار نشود برای کاهش بیماری جامعه چه اقدامی باید انجام شود و مجلس اقدامی در این خصوص دارد؟ گفت: عواملی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در سلامت جامعه موثر است و یکی از راهکارها برای حفظ سلامت جامعه پیشگیری است.

وی با اشاره به اقدام اخیر مجلس نیز اظهارداشت: یک لایحه جامع " لایحه هوای پاک "در مجلس مطرح شده که اگر جزئیات آن هم به تصویب برسد با مقید کردن بسیاری از سازمان ها و صنایع به رعایت اصول زیست محیط ، از بسیاری از عارضه ها پیشگیری خواهد شد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٩-١٣٩۵, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها