سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بلاتکلیفی حقوق بازنشستگان با گذشت 3 ماه از سال

هنوز هیچ خبری از افزایش میزان حقوق بازنشستگان نیست و تا زمانیکه دولت میزان افزایش حقوق کارکنان خود را اعلام نکند افزایش مستمری بازنشستگان مشخص نمی شود.
با گذشت 3 ماه از سال هنوز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان مشخص نیست این در حالی است که نرخ تورم هر روز در جامعه بیشتر می شود و همین موضوع باعث نگرانی بازنشستگان و خانواده های آنان شده است.

هر ساله در ماههای ابتدایی سال اقشار مختلف جامعه اعم از کارمندان ، کارگران و بازنشستگان در انتظار مشخص شدن میزان افزایش حقوق خود در لایحه بودجه و ابلاغ آن به دستگاههای مختلف توسط دولت هستند.

امسال با گذشت سه ماه از سال هنوز میزان افزایش حقوقها از سوی دولت ابلاغ و اجرایی نشده و در لایحه بودجه نیز فقط برای کارمندان دولت افزایش 15 درصدی پیش بینی شده که البته آن نیز تاکنون اجرایی نشده است و هیچ صحبتی از افزایش مستمری بازنشستگان به میان نیامده است.

براساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی حقوق بازنشستگان باید متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا کند اما این درحالی است که طی دو سال گذشته این موضوع محقق نشد و در سالهای 90 و 89 در مجموع مستمری بازنشستگان معادل یکسال حقوق افرایش داشت که اعتراض آنها را در پی داشت.

در سال جاری بانک مرکزی نرخ تورم را 21 درصد اعلام کرده و برهمین اساس بازنشستگان نیز انتظار دارند که حقوق آنان مطابق با این نرخ افزایش پیدا کند!

از سوی دیگر کارشناسان رفاه و تامین اجتماعی معتقدند دو سال است که دولت میزان افزایش حقوق بازنشستگان را تعیین و به سازمان تامین اجتماعی اعلام می کند این درصورتی است که تامین اجتماعی سازمان مستقلی بوده و حقوق مستمری بگیران نیز با پول بیمه های واریزی و سرمایه تامین اجتماعی پرداخت می شود به همین دلیل براساس قانون افزایش حقوق ها باید توسط خود سازمان مشخص شود.

براساس نظر آنان ، افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید براساس تفاهم میان سازمان تامین اجتماعی، هیئت امنای سازمان و همچنین صندوق بازنشستگی انجام شود.

مدیرعامل کانون عالی مستمری بگیران و بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هنوز هیچ خبری از افزایش میزان حقوق بازنشستگان نیست و تا زمانیکه دولت میزان افزایش حقوق کارکنان خود را اعلام نکند افزایش مستمری بازنشستگان مشخص نمی شود.

علی اکبر خبازها اظهار امیدواری کرد که تا پایان خرداد ماه میزان در نظرگرفته شده برای حقوق این افراد مشخص شود.

وی به تورم شدید موجود در جامعه اشاره کرد و گفت: در حالیکه هنوز حتی یک ریال به حقوق بازنشستگان اضافه نشده است ، تورم هر روز زیاد تر می شود بطوریکه به تازگی نیز شاهد افزایش مبلغ نان بوده ایم.

وی با تاکید بر مشکلات بی شمار بازنشستکان ، اظهار داشت: با روند فعلی جامعه ، از امروز به بعد بازنشستگان برای خرید نان هم مشکل دارند و از عهده تامین مخارج خود و خانواده شان بر نخواهند آمد.

مدیرعامل کانون مستمری بگیران و بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی گفت: مشکلی با سازمان تامین اجتماعی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان وجود ندارد فقط منتظر اعلام و ابلاغ دولت هستیم.

به گفته خبازها ، انتظار می‌رود دولت هرچه سریعتر برای افزایش حقوق پرسنل خود اقدام کند تا تکلیف بازنشستگان تامین اجتماعی هم مشخص شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٣-١٣٩١, ٠٣:٢٣

   

پر مبحث ترین ها