سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تلویزیون خودش را ضربه فنی کرد!

این انتقاد‌ها درحالی صورت می‌گیرد که در حوادثی غیرمترقبه مانند زلزله، اطلاع‌رسانی به موقع سازمان صداوسیما برای کمک بهتر و سریع‌تر، می‌تواند بسیار موثر باشد


جوان آن‌لاين نوشت: انتقاد‌ها در یک روز بعد از حادثهٔ زلزله و درحالی که صداوسیما تلاش می‌کند، این نقطه ضعف خود را با ارائهٔ خبرهای لحظه به لحظه از زلزله پوشش دهد، همچنان ادامه دارد؛ زلزله‌زدگان، نمایندگان مجلس و قشرهای مختلفی از مردم از جمله کسانی هستند که تاکنون عملکرد صداوسیما در جریان حادثهٔ زلزله را مورد نقد قرار داده‌اند.

علیرضا منادی سفیدان ـ نماینده مردم تبریز ـ از جمله معترضانی است که به ایسنا می‌گوید: مردم از انعکاس خبری صدا و سیما در خصوص زلزله روز شنبه بسیار گله‌مند بودند و علی‌رغم اینکه شب گذشته صد‌ها نفر زیر آوار بودند، در برنامه‌های تلویزیونی و سحرگاهی اشاره‌ای به وقوع این فاجعه نشد و از مردم خواسته نشد که در دعاهای خود، زلزله‌زدگان را مد نظر داشته باشند.

اما این انتقاد‌ها درحالی صورت می‌گیرد که در حوادثی غیرمترقبه مانند زلزله، اطلاع‌رسانی به موقع سازمان صداوسیما برای کمک بهتر و سریع‌تر، می‌تواند بسیار موثر باشد.

تلویزیون همچنین بلافاصله پس از این اتفاق آماری دقیق از تعداد کشته‌شدگان و مجروحان زلزله ارائه نداد، تا کسانی که این حادثه را تنها از طریق تلویزیون‌ و رادیو پیگیری می‌کردند، متوجه عمق فاجعه اتفاق افتاده در شمال‌غرب کشور نشوند.

صداوسیما درحالی نتوانست به توقعات مخاطبان در ارائه آخرین اخبار زلزله اخیر پاسخ منطقی دهد که خبر زلزله شمال‌غرب ایران به یکی از مهم‌ترین اخبار تلویزیون‌های جهان تبدیل شده بود؛ تا درحالی که تلویزیون می‌رفت با عملکرد موفقیت‌آمیزش در پوشش المپیک به مردم نزدیک‌تر شود، خودش را ضربه فنی کند و در پاسخگویی به انتقادات به‌جای مردم و مسؤولان، بی‌پاسخ بماند.
"
خنده بازار" سیما در میانه مصیبت زلزله زدگان!


از سوي ديگرعصرایران نوشت:در حالی که مردم ایران عزادار زلزله مرگبار شمال غرب کشور هستند و در اکثر شهرها ، مردم در تکاپوی کمک به هموطنان زلزله زده اند و از جمله در سراسر کشور مقابل مراکز انتقال خون صف کشیده اند تا با اهدای خون خود ، جان مجروحان فاجعه را نجات دهند ، صدا و سیما ، در اقدامی عجیب ، همانند روزهای عادی ، اقدام به پخش برنامه طنز "خنده بازار" کرد!

تأخیر در اطلاع رسانی ، خبرهای ناقص و عدم پوشش لحظه به لحظه رویدادهای مربوط به زلزله آذربایجان شرقی ، از روز گذشته انتقادات بسیاری را از سوی مردم و برخی نمایندگان مجلس ، متوجه صدا و سیما کرده بود.
با این حال ، سیما به جای اصلاح رویکرد خود در این قبیل موارد ، بدوت توجه اخلاقی و عرفی به این که مردم شمال غرب کشور داغدار و آواره شده اند و مردم سایر نقاط کشور نیز عزادار و شریک درد هومطنانشان هستند ، اقدام به پخش خنده بازار کرد تا نشان دهد که گویا خبرها ، خیلی دیر به جام جم می رسند و الا مگر می شود ، مرگ دلخراش صدها هموطن و عزای میلیون ها ایرانی را دید و به جای همدردی و کمک ، خود را به بی خیالی زد و خنده بازار پخش کرد؟!

راستی کسانی عزیزانشان را در زلزله از دست داده اند ، وقتی در تلویزیون کشورشان ، به جای آن که صدای کمک خواهی و تصویر مشکلاتشان را ببینند ، آواز و موسیقی و خنده بازار می بینند ، چه حالی به ایشان دست می دهد؟ آیا تلویزیونی که همیشه غم از سر و رویش می بارد ، نمی توانست این دو روز را به احترام زلزله زدگان ، دندان روی جگر بگذارد و بی خیال شاد کردن ملت(!) و نمک پاشیدن بر زخم مصیبت دیدگان شود؟!

دكترلاريجاني رئيس مجلس هم در صحن علني با تذكر به مسئولان صداوسيما از آنان خواست به انتقادات مطرح شده توجه جدي كرده و شرايط سخت مردم در منطقه را درك كنند تا با شكل‌گيري همدردي همگاني قدري از آلام مردم زلزله‌زده كاسته شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠۵-١٣٩١, ١٢:۵۵

   

پر مبحث ترین ها