سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

متقاضیان بازار ارز و سکه را بشناسید

دلار 2930 تومان شد/ بازار روی دست دلالان می چرخد

بروز شده : ٩-٠٧-١٣٩١, ١۶:٣۴    نسخه چاپی    
زمانی که سکه 520 هزار تومان بود هر روز در صف‌های طولانی بانک ملی منتظر می‌ایستادم و روزانه 5 تمام سکه خریداری می‌کردم. هم‌اکنون هم سکه زیادی در خانه دارم اما پسرانم می‌گویند همه این سکه‌ها را نگه دار زیرا قیمت آن افزایش می‌یابد.
قیمت دلار که صبح امروز تا مرز 2980 تومان افزایش یافته بود، در حال حاضر به 2930 تومان کاهش یافت. سکه هم امروز به حدود یک میلیون و 160 هزار تومان رسید.
امروز مشتریان متعدد صرافی‌ها و متقاضیان خرید و فروش ارز قابل توجه بود و دقیقه ای نبود که حجره صرافی‌ها از مشتری خالی باشد.

در این راستا به سراغ خریداران ارز و سکه رفتیم. یکی از خریداران ارز در این باره به خبرنگار فارس، گفت: من یک کارمند هستم که مقداری پول نقد به عنوان سرمایه جمع‌آوری کرده‌ام. با افزایش نرخ ارز و سکه هر روز ارزش پول من کمتر می‌شد؛ بنابراین تصمیم گرفتم برای حفظ ارزش پول خود ارز خریداری کنم زیرا شنیده‌ام قیمت آن باز هم افزایش می‌یابد.

همچنین یکی دیگر از صرافان می‌گوید: من سال‌هاست که به صورت غیر رسمی خریدار و فروشنده ارز هستم. شغل اصلی من پیک موتوری است اما مدت‌هاست پس از بالا و پایین شدن قیمت ارز، صبح‌ها با موترو به میدان فردوسی می‌آیم. موتور خود را گوشه‌ای پارک کرده و دلار خرید و فروش می‌کنم. درآمدم خیلی بیشتر از زمانی است که در پیک موتری کار می‌کردم.

خانم احمدی یکی دیگر از خریداران این روزهای ارز است این خانم مسن بازنشسته می‌گوید: زمانی که سکه 520 هزار تومان بود هر روز در صف‌های طولانی بانک ملی منتظر می‌ایستادم و روزانه 5 تمام سکه خریداری می‌کردم. هم‌اکنون هم سکه زیادی در خانه دارم اما پسرانم می‌گویند همه این سکه‌ها را نگه دار زیرا قیمت آن افزایش می‌یابد.

خانم امدی می‌گوید: اول مهر ماه یکی از واحدهای آپارتمانم را رهن کامل دادم و با 40 میلیون تومانی که به دست‌آوردم هر روز از صرافی‌ها دلار خریداری می‌کنم زیرا اگر خانه را رهن و اجاره هم می‌دادم درآمدش از خرید دلار کمتر بود.

مصطفی دانشجوی 22 ساله داشنگاه آزاد است. وی در این باره به خبرنگار فارس می‌گوید: هر بار که پول‌های خود را جمع‌آوری می‌کنم و به حدود یک میلیون تومان می‌رسد سعی می‌کنم یک سکه خریداری و آن را ذخيره کنم.

یکی از صرافی‌های خیابان فردوسی در این باره به فارس، می‌گوید: اغلب افردی که بیشتر برای خرید و یا فروش دلار مراجعه می‌کنند مردم عادی هستند و ارقام پایین تا حد 10 تا 20 میلیون تومان اقدام به خریداری دلار می‌کنند. این افراد اغلب مردم عادی بوده که سرمایه ناچیزی در دست دارند و برای حفظ ارزش آن اقدام به خرید سکه و دلار می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: در حالی که تا چندی پیش مردم عادی هیچ اطلاعی از آخرین نرخ‌های دلار و سکه نداشتند و آگاهی از این مسائل را ضروری نمی‌دانستند. در حالی که این روزها با بروز نوسانات در قیمت ارز مردم به تکاپو و تلاش برای تبدیل دارایی خود به ارز و سکه افتاده‌اند.

وی که معتقد است این نرخ‌ها حتما کاهش خواهد یافت، می‌گوید: البته پیش‌بینی این روزهای بازار بسیار مشکل شده است و دلالان نرخ‌ها را بالا و پایین می‌برند.

وی ضمن انتقاد از عملکرد بانک مرکزی و عدم نظارت بر بازار جلوگیری از دلالی ارز، گفت: امیدوارم با اقدامات بانک مرکزی هر چه زودتر قیمت ارز کاهش یابد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٧-١٣٩١, ١۶:٣۴

   

پر مبحث ترین ها