سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کاشت ۱۰ میلیون درخت در فصل پاییز در تهران

دهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه در اردیبهشت ماه سال جاری با حضور 70 کشور خارجی و 220 تولید کننده داخلی برگزار شد که در طول 5 روز از برگزاری نمایشگاه بیش از 3 میلیون نفر بازدید کردند که این نشان از توجه مردم و شهروندان تهرانی به گل و گیاه و علاقمندی آنها به فضای سبز است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران از کاشت ۱۰ میلیون درخت در سطح شهر تهران در فصل پاییز خبر داد.

علی محمد مختاری در نشست خبری خود که به مناسبت برگزاری چهارمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه تهران و همچنین بهره‌برداری از بوستان‌های فرامنطقه‌ای «باغ ایرانی» و «نیایش» اظهار داشت: چهارمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه از 24 تا 28 مهرماه در بوستان گفت‌‌وگو افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: همزمان با برگزاری چهارمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه تهران، بهره‌برداری از دو پروژه فرامنطقه‌ای «باغ ایرانی»‌و «نیایش» با حضور شهردار تهران به بهره‌برداری خواهد رسید.

مختاری بیان داشت: باغ ایرانی در شهر تهران با مساحتی حدود4/3 هکتار در خیابان شهید بهائی شمالی 20 متری پیروزان کوچه شهید صابری و در منطقه شهرداری منطقه 3 به بهره‌برداری خواهد رسید که این باغ ویژگیهای منحصربه فردی را دارد به طوری که 5/2 هکتار از سطح بوستان به فضای سبز اختصاص داده شده است و در آن از گونه‌های گیاهی از قبیل برگ مو، برگ بو، زرشک، شیر خشت و انواع رز و نسترن و بوته‌های فصلی و دائمی استفاده شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: در «باغ ایرانی»‌دقت شده است به هیچ وجه درختانی که ساقه بیش از 250 سال دارند به هیچ وجه حذف نشوند و تمامی آنها در «باغ ایرانی»‌حفظ شده‌اند.

وی ادامه داد: دهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه در اردیبهشت ماه سال جاری با حضور 70 کشور خارجی و 220 تولید کننده داخلی برگزار شد که در طول 5 روز از برگزاری نمایشگاه بیش از 3 میلیون نفر بازدید کردند که این نشان از توجه مردم و شهروندان تهرانی به گل و گیاه و علاقمندی آنها به فضای سبز است.

مختاری افزود: در سه دوره قبلی نمایشگاه‌های فصلی گل و گیاه شهر تهران که به دستور شهردار از سال 89 برگزار شد استقبال خوبی از سوی شهروندان انجام شده است و هم‌اکنون شهرداری تهران علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی گل و گیاه، برگزاری نمایشگاه‌های فصلی را نیز در دستور کار خود دارد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران اظهار داشت: در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه تهران 240 تولیدکننده داخلی و 56 شرکت وابسته حضور خواهند داشت که شهروندان علاوه بر بازدید از نمایشگاه می‌توانند گل و گیاه مورد نظر را نیز با قیمت مناسب و حداقل 30 درصد پایین‌تر از قیمت‌های معمول در شهر خریداری کنند.

وی تصریح کرد: همزمان با برگزاری چهارمین نمایشگاه گل و گیاه تهران، کاروانی تزئین شده با گل‌های زیبای پاییزی در سطح شهر تهران به حرکت در خواهد آمد تا شهروندانی که قادر به مراجعه به نمایشگاه نیستند، بتوانند از زیبایی گل‌های طبیعی در ترکیب با تندیس‌های حجمی در اشکال مختلف لذت ببرند.

مختاری گفت: هم‌اکنون کشور ما در تنوع گل و گیاه حرف اول را در دنیا می‌زند و باید به این صنعت و صادرات گل و گیاه توجه و حمایت شود که اگر اینگونه نشود با مشکل روبرو خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران اضافه کرد:‌سالانه میانگین 30 الی 35 میلیون دلار صادرات گل و گیاه داریم که اگر دقت بیشتری شود می‌توان سهم بیشتری در این بخش اختصاص بدهیم.

وی تاکید کرد: در فضای سبز شهر تهران خوشبختانه نزدیک به سرانه فضای سبز بین‌المللی شده‌ایم و هم‌اکنون سرای فضای سبز برای هر شهروند به 15 متر افزایش یافته است که این رقم استاندارد جهانی است.

مختاری اظهار داشت:‌ مخصوصا در مناطقی که با بافت فرسوده روبرو هستند یکی از عمده‌ترین مشکلات مدیریت شهری برای توسعه فضای سبز است که در همین راستا نیز در سالهای اخیر و با توجه به تاکیدات شهردار تهران اقدامات خوبی صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران تصریح کرد: در مدیریت شهری قبل از قالیباف در شهر تهران سرانه فضای سبز 9/8 بوده که این رقم امروز به 15 متر افزایش یافته است ضمن اینکه در دوره مدیریت شهری قالیباف پیشرفت خوبی را در بخش پارک‌ها و جنگل‌کاری‌ها داشته‌ایم.

وی بیان داشت:‌ در حال حاضر بیش از 700 پارک محلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و 14 هزار هکتار جنگل کاری در سطح شهر تهران و با حمایت شهردار و شورای شهر تهران فراهم شده که نشاندهنده توسعه فضای سبز شهر تهران است.

مختاری افزود: به دستور شهردار تهران امسال در فصل پاییز و زمستان 10 میلیون درخت از گونه‌های مختلف درختان در سطح شهر تهران کاشته خواهد شد ضمن اینکه حدود 5 میلیون لاله در 22 بوستان و حاشیه‌های شهر تهران کاشته می‌شود تا بهار خوبی برای شهروندان فراهم شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران اظهار داشت:‌ شعار هر شهروند یک درخت سرلوحه کاری مدیریت شهری قرار گرفته است و ما بنا داریم با مراجعه به درب منازل شهروندان درختانی را غرض کنیم که این درختان بیشتر درختان میوه‌ای و از جمله گردو، گیلاس و ... هستند.

وی ادامه داد: توسعه فضای سبز در بعد از انقلاب به شدت مورد توجه مدیران شهری بوده که البته در دهه‌های گذشته این توسعه با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده است به طوری که سرانه فضای سبز تهران در قبل از انقلاب 3 هزار هکتار بوده که این آمار امروزه به 49 هزار هکتار رسیده است که البته در دهه اول انقلاب به دلیل جنگ تحمیلی فقط توانسته بودیم 900 هکتار به فضای سبز شهر تهران اضافه کنیم.

مختاری گفت:‌از سال 65 توسعه فضای سبز در دستور کار قرار گرفت که البته در دوره مدیریت قالیباف توسعه فضای سبز شهر تهران بسیار چشمگیر و از وضعیت خوبی برخوردار بوده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران بیان داشت:‌ افتتاح بوستان مینیاتور در منطقه 8 نیز تا پایان سال انجام خواهد گرفت ضمن اینکه بنا داریم در سه منطقه دیگر نیز از جمله جنوب شرق، جنوب غرب و شمال غرب باغ مینیاتوری افتتاح کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات شهرداری تهران که با دستور شهردار انجام گرفته این است که همزمان با افتتاح بزرگراه‌ها درسطح شهر، فضای سبز آن نیز به بهره‌برداری برسد.

مختاری تاکید کرد:‌فضای سبز کمربندی آزادگان به طول 40 کیلومتر در مسیر رفت و برگشت در دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید علاوه بر اینکه طراحی فضای سبز بزرگراه امام علی به طول 50 کیلومتر و به صورت رفت و برگشت نیز در دستور کار قرار دارد که این فضای سبز نیز با اتمام کار عمرانی بزرگراه به پایان خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری به هیچ وجه برای آبیاری از فضاهای سبز در شهر تهران از آب شرب استفاده نمی‌کند ضمن اینکه برای آبیاری در این مناطق از آب چاه و قنوات استفاده می‌کند.

به گزارش فارس، چهارمین نمایشگاه مرکزی گل و گیاه تهران از 24 تا 28 مهرماه در بوستان گفت‌وگو افتتاح خواهد شد و شهروندان می‌توانند از ساعت 10 صبح تا 20 شب برای بازدید و خرید مراجعه کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٧-١٣٩١, ١٣:۵٢

   

پر مبحث ترین ها