سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر نیرو :

تمام نیاز آبی کشور با 10 درصد صرفه جویی تامین می‌شود

بروز شده : ٩-١٠-١٣٩١, ١٢:۵٠    نسخه چاپی    
برای تامین آب اقدامات اساسی در این وزارتخانه انجام شده است که تامین آب از خارج از مرزها از جمله کشورهای افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان، شیرین سازی آب دریاها و انتقال آن از شمال و جنوب به فلات مرکزی از دیگر برنامه های اساسی در این حوزه است.
وزیر نیرو با با تاکید بر مدیریت تقاضا و مصرف آب گفت: بیش از 90 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی که اگر بتوانیم 10 درصد از این مصرف را صرفه جویی کنیم قادر خواهیم بود تمام نیاز آبی کشور را تامین کنیم.
به گزارش خبرنگار مهر، مجید نامجو روز شنبه در مراسم کلنگ زنی سد بالاخانلو که در محل سالن ارشاد شهرستان بوئین زهرا برگزار شد اظهارداشت: یکی از ظرفیت های بسیار خوبی که در دولت دهم برای تامین آب ایجاد شد استفاده از مدیریت تقاضا و مصرف است که با حضور کارشناسان این موضوع بصورت جدی دنبال شده است.

وی افزود: اجرای آبیاری مدرن در بخش کشاورزی از اولویت های این وزارتخانه است و با اختصاص یک هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار گام اساسی در مدیریت مصرف و منابع آبی برداشته خواهد شد.

نامجو تصریح کرد: بیش از 90 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی که اگر بتوانیم 10 درصد از این مصرف را صرفه جویی کنیم قادر خواهیم بود تمام نیاز آبی کشور را تامین کنیم.

وزیر نیرو یادآورشد: در حال حاضر برای هر هکتار زمین کشاورزی در استان قزوین 18 هزار متر مکعب آب مصرف می شود که میزان استاندارد و نرمال آن هشت هزار متر مکعب است.

نامجو بیان کرد: خوشبختانه در دولت محمود احمدی نژاد با تشکیل شورای عالی آب با عضویت رئیس جمهور دو نماینده و پنج وزیر حرکت ارزشمندی در مدیریت مصرف تقاضا انجام شده و تاکنون با تشکیل پنج جلسه مهم مصوبات اصولی به استانداران ابلاغ شده است.

وی اظهارداشت: برای تامین آب اقدامات اساسی در این وزارتخانه انجام شده است که تامین آب از خارج از مرزها از جمله کشورهای افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان، شیرین سازی آب دریاها و انتقال آن از شمال و جنوب به فلات مرکزی از دیگر برنامه های اساسی در این حوزه است.

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر 40 درصد آبهای سطحی کشور که بدون استفاده از کشور خارج می شد کنترل و مهار شده است.

وی با اشاره به افزایش جمعیت و میزان مصرف آب افزود: کشور ما رو به رشد و توسعه سریع است و با دو برابر شدن جمعیت نسبت به اوایل انقلاب و چند برابر شدن میزان مصرف آب، برداشت بی رویه، آلودگی های ناشی از پساب های صنعتی و تغییرات اقلیمی باید برنامه ریزی مدونی برای تامین آب مورد نیاز آینده کشور صورت گیرد.

نامجو احداث مجتمع های آبرسانی در روستاها را برای تامین آب شرب از دیگر ضرورتهای این وزارتخانه اعلام کرد و اظهارداشت: امیدواریم با همکاری نمایندگان مجلس و اختصاص 500 میلیارد تومان اعتبار در سال آینده ساخت مجتمع های آبرسانی در روستاها با سرعت بیشتری انجام شود.

وی، وضعیت نیروگاهی و منابع آبی استان را مطلوب دانست و یادآورشد: با احداث پست های جدید برق نیازهای آینده این استان به انرژی برق تامین خواهد شد.

وزیر نیرو با تقدیر از استاندار و نمایندگان مجلس و مهندس دانشجو در اجرای سد بالاخانلو ابراز امیدواری کرد: با ساخت این سد آب مورد نیاز شهرستان بوئین زهرا، پنج شهر و 30 روستا در آینده تامین شود.

نامجو همچنین از پیمانکار اجرای این طرح که با آورده شش میلیارد تومانی زمینه تسریع اجرای این طرح را تامین کرده است تقدیر کرد.

در مراسم کلنگ زنی سد بالاخانلو احمد عجم استاندار قزوین، نمایندگان مردم استان قزوین در مجلس شورای اسلامی، معاونان عمرانی استاندار، مدیران دستگاه های اجرایی، فرمانداران و بخشداران استان نیز حضور داشتند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٠-١٣٩١, ١٢:۵٠

   

پر مبحث ترین ها