سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شیرها را در چاه بریزیم یا گاوها را روانه كشتارگاه كنیم؟

هم‌اكنون شیر تولیدی در گاوداری‌ها روی دستشان مانده كه دامداران یا باید شیر تولیدی كه قابل نگهداری نیست به چاه بریزند یا یكباره 10 هزار راس گاو شیری اصیل را روانه كشتارگاه كنند لذا لازم بود این تصمیم از دو ماه قبل اعلام می‌شد.
دبیر انجمن صنفی گاوداران تهران با انتقاد از آنچه بلاتكلیفی و بی‌برنامه‌گی در صنعت دامپروری می‌خواند، تصریح كرد: روزانه دو هزار و 500 تن شیر خام یارانه‌ای در استان تهران توزیع عرضه می‌شد كه طبق اعلام یك باره وزارت بازرگانی به دلیل كمبود اعتبار، میزان خرید شیر از دامداران كاسته شده است و هم‌اكنون شیر تولیدی در گاوداری‌ها روی دستشان مانده كه دامداران یا باید شیر تولیدی كه قابل نگهداری نیست به چاه بریزند یا یكباره 10 هزار راس گاو شیری اصیل را روانه كشتارگاه كنند لذا لازم بود این تصمیم از دو ماه قبل اعلام می‌شد.

محمدرضا حسنی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: مسوولیت بخش دامپروری در كشور باید به عهده یك وزارتخانه باشد و یك وزارتخانه برای دامپروری كشور تصمیم‌گیری كند.

وی بی‌برنامگی را مهمترین مشكل دامپروری كشور دانست و تصریح كرد: براساس ابلاغیه معاونت اول رییس جمهوری در دی ماه قرار بوده به صورت 24 ساعته اعتبار شیر یارانه‌ای به كارخانه‌های لبنی و در واقع به دامداران پرداخت شود اما تاكنون این اعتبار تامین نشده و كارخانه‌ها به بهانه عدم تامین این اعتبار پول كلیه محصول دریافتی از دامدار را نمی‌پردازند.

حسنی خاطرنشان كرد: طی سه ماهه اخیر وجوه شیر یارانه‌ای دریافتی - بیش از 210 میلیارد تومان - را به كارخانه‌های لبنی و نهایتا به دامداران نداده‌اند و هم اكنون صدها فقره چك دامداران پشت گیشه بانك‌ها با عدم موجودی حساب مواجه است. از سوی دیگر دامداران نتوانسته‌اند پول كارگر و علوفه دام‌هایشان را بپردازند و دیگر هیچ دلالی حاضر نیست به دامداران علوفه نسیه بدهد چراكه توانایی پرداخت اقساط خود را ندارد.

دبیر انجمن صنفی گاوداران تهران گفت: سالانه 580 میلیارد تومان یارانه شیر بوده كه وزارت بازرگانی به دلیل كمبود بودجه، صد میلیارد تومان از این اعتبار را كاهش داده است كه درپی كاهش ناگهانی خرید شیر، دامداران روزانه هزار و 500 تن شیر سرگردان در استان تهران دارند.

وی با اشاره به افزایش تولید به منظور خودكفایی و همچنین افزایش میزان شیر دهی گاوها در فصل بهار، اظهار كرد: دامداران نه هزینه تامین علوفه دام‌ها را دارند و نه محصول تولیدی‌اشان را می‌خرند، این در حالی است كه به یكباره هم نمی‌توان 10 هزار راس گاو شیری را روانه كشتارگاه كرد كه در این میان شبكه دلالی از سود بالایی برخوردار می‌شوند لذا لازم بود این تصمیم از دو ماه قبل اعلام می‌شد.

دبیر انجمن صنفی گاوداران تهران مشخص شدن تكلیف تولید شیر و رویه پرداخت یارانه‌ آن را خواستار شد و تاكید كرد: از وزارت بازرگانی و كشاورزی تقاضا داریم با بررسی كارشناسی و تخصصی شیر مورد نیاز و مصرف كشور را به دامداران اعلام كنند تا سهمیه تولید هر دامداری مشخص شود نه اینكه دامداران با وام و بدهی جو، كنجاله و ذرت و ... را به شیر تبدیل كند و شیر تولیدی را به چاه بریزند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٨٩, ١۶:۵۴

   

پر مبحث ترین ها