سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چگونه در سه شماره کشاورزی ایران را نابود کردند؟

بروز شده : ٨-١٠-١٣٩٢, ٠٢:٠١    نسخه چاپی    
عملکرد دولت در دهه اخیر در حوزه کشاورزی و دامداری ایران، به گونه ای بوده است که کسب و کار هزاران ساله ایرانیان در حال نابودی است.
کودی که در ابتدای دولت قبل لیتری هزار تومان بوده است، اکنون قیمتی بالاتر از شصت هزار تومان پیدا کرده است و حتی کودهای شیمایی تولید داخل نیز در طول سه سال اخیر بیش از ده برابر افزایش قیمت یافته اند. وزارت جهاد کشاورزی در دولت احمدی نژاد با تعدیل نیروهای خود، عملا خدماتی را که به بخش کشاروزی می داد، تعطیل کرد و اکنون در ادارات کشاورزی با برون سپاری خدمات، از کشاورز به ازای کوچکترین اقدامات اداری، وجه دریافت می کنند

عملکرد دولت در دهه اخیر در حوزه کشاورزی و دامداری ایران، به گونه ای بوده است که کسب و کار هزاران ساله ایرانیان در حال نابودی است.

به گزارش خبرنگار «آینده»، در طول چند هزار سال گذشته که سرزمین ایران بدون اتکا به درآمد نفتی به حیات ادامه می داده است و اتفاقا دوران باشکوه و پرافتخاری را نیز پشت سر نهاده، ایرانیان از طریق کشاورزی و دامداری تغذیه خود را تامین می کرده اند و خبری از واردات مواد غذایی برای سیر کردن شکم مردم ایران نبوده است.

پس از انقلاب نیز شعارهای فراوانی برای تقویت بخش کشاورزی و دامداری داده شد که در این میان با تمرکز وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاروزی بر بخش دامپروری و حمایت از بخش کشاورزی، رشد خوبی را در دو دهه نخست انقلاب در این دو بخش شاهد بودیم.

از ابتدای دهه هشتاد و با ادغام جهاد سازندگی و وزارت جهاد کشاورزی، حمایت از صنعت دامپروری تا حدی رو به افول گذاشت و از ابتدای دولت احمدی نژاد وضعیت کشاورزی ایران در سراشیبی سقوط قرار گرفت.

بدیهی است که در سراسر دنیا با توجه به اهمیت استراتژیک تامین خوراک کشور، این بخش مورد حمایت های ویژه یارانه ای و تعرفه ای دولت قرار می گیرد تا مواد غذایی وارداتی نتواند کمر تولید را در کشور بشکند. اما در طول یک دهه اخیر، روز به روز همان حمایت نیم بند از کشاورزی و دامپروری کشور کاهش یافته است؛ به نحوی که عملا تمامی خدمات و حمایتهای دولت از بخش کشاورزی و دامداری کمرنگ شده است.

از سه سال قبل و با آغاز هدفمندی یارانه ها، وضعیت کشاورزی و دامداری دچار سقوط و بحران مضاعفی شد؛ به گونه ای که هزینه های تولید به شدت افزایش یافت. اما برخلاف قانون، هیچ گونه حمایت و یارانه ای به این بخش داده نشد.

به طور نمونه، کودی که در ابتدای دولت قبل لیتری هزار تومان بوده است، اکنون قیمتی بالاتر از شصت هزار تومان پیدا کرده است و حتی کودهای شیمایی تولید داخل نیز در طول سه سال اخیر بیش از ده برابر افزایش قیمت یافته اند.

وزارت جهاد کشاورزی در دولت احمدی نژاد با تعدیل نیروهای خود، عملا خدماتی را که به بخش کشاروزی می داد، تعطیل کرد و اکنون در ادارات کشاورزی با برون سپاری خدمات، از کشاورز به ازای کوچکترین اقدامات اداری، وجه دریافت می کنند.

برخی بودجه های بخش کشاورزی و دامداری نیز در سال های اخیر به اسم طرحهای پرطمطراق، ولی بدون اثرگذاری حیف و میل شده و نتیجه این شده که کشور ایران که دارای آب و هوایی چهارفضل بوده و یکی از تولیدکنندگان میوه و محصولات کشاورزی و دامداری بوده است، اکنون به واردکننده در اکثر بخشها تبدیل شده و از گندم تا میوه و از شیر تا لبنیات، بخشی را از خارج از کشور وارد می کند و بسیاری از اهالی روستاها و کشاورزان و دامداران با مهاجرت به شهرها به شغلهای کاذب روی آورده اند.

به نظر می رسد دولت جدید به جای پرداختن به شعار و تبلیغات، باید در اسرع وقت برای خارج کردن بخش کشاورزی و دامداری کشور از بحران، تدبیر عاجلی بیندیشد، وگرنه در آینده خوراک ایرانیان نیز باید توسط چین یا سایر کشورهای خارجی تامین شود.
telegram 19dey.com
یک کشاورز    8 دی 1392 02:22
این مطلب منو یاد یه بتده خدایی انداخت که میگفت یخ هم یخهای زمان شاه .اون زمان یخها سردتر از الان بود . بنده خدا اگه قصد تخریب دولت قبلی را داری منطقی بنویس تا مسخره ات نکنند . من یک کشاورزم و به خدا قسم میخورم قبل از دولت احمدی نزاد در امد من وامثال من درسال به 20 میلیون تومان نمی رسید ولی امثال از انگور کشمش و گوجه فرنگی وخیار لوبیا وگندم 276میلیون تومان درامد کسب کردم . بعنوان مثال گوجه را هرکیلو 30 تومان میدادم امسال سرزمین دادم 450 تومان وکشمش الان خرواری یعنی هر300کیلو یک میلیون دویست و پنجاه هزارتومان میخرند در صورتیکه قبلا 300هزارتومان بود . مگر یک کشاورز چقدر کود وسم لازم دارد .در کل من امسال 3میلیون تومان به کود وسم دادم . کاش خدا به کارشناسان ما کمی بصیرت وانصاف میداد
  • 0
یک روستایی    8 دی 1392 13:34
سلام .بهتره در رابطه با هر موضوعی غیر متخصص وارد نشه . این اقا که نوشتن کشاورزی ودامداری هزار سالۀ ما نابود شده باید عرض کنم کاملا در اشتباهی .دررابطه با کشاورزی باید عرض کنم در قدیم یک کشاورز دو ماه تمام با گاو زمین را شخم میزد که به زحمت به 3هکتار میرسید الان در3روز بیش از 20 هکتار زمین را با تراکتور شخم میزند .قدیم ان 3 هکتار را در 2ماه درو یابرداشت میکرد الان باکمباین در 3روز هم درو وهم بوجاری میکند و میفروشد. قدیم باید بعد از درو یکماه تمام انرا با گاو میکوبیدند وچون وقت میبرد اکثرا نصف محصول زیر باران میموند و خراب میشد ولی الان با پیشرفت تکنولوژی در کمتر از3روز 10برایر ان را میتوان کاشت وداشت وبر داشت کرد و عرضه کرد . قدیم زراعت ما دیم بود وبرداشت محصول به یک درصد الان نمیرسید ولی بادرایت دولت قبلی چاهها ی عمیق زده شد ومزارع ابیاری قطره ای وتحت فشار و بارانی شد .این نویسنده فکر کنم در مورد قحطیها مطالعه نداردیا بزرگ شده شهر است واز کشاورز وکشاورزی کوچکترین اطلاعاتی ندارد .
اما دامداری . الان اگر دام کم شده به جهت راحت طلبی است نه چیز دیگر .فرزندان دامداران شغل ابا واجدادی خودرا دنبال نمیکنند .اکثرا دردانشگاهها درس میخوانند وبعد از گرفتن لیسانس وبالاتر عارشون میاد بیان دنبال گاو گوسفند را برن وشیر بدوشن . اکثر انها در دانشگاه با دختری اشنا میشن و با دختر شهری ازدواج میکنند وان دختر نیز هرگز پاشو به روستا نمیزاره چونکه خانم است و...........
این درد روستای ماست . 2سال پیش جهاد کشاورزی اعلام کرد برای ساخت اسطبل و خرید دام وام کلانی میدهد .هرکس خواست گرفت ولی تعدادی از این بچه کشاورزان مقیم شهر گرقتند و باش ال 90 خریدند و.......................

اقایی خبرنگار واقعا دلم برای ایران میسوزه که تو خبرنگارش هستی . بله قبلا ورادات میوه نبود برای اینکه مصرف میوه فقط برای شهر نشینها و مرفهین بود . من روستایی هستم نه انار میدیدم و نه پرتغال و کیوی . خلاصه بگم 90درصد میوه ها را اصلا نمیشناختیم ولی الان سری به مغازه های روستاها بزن ببین میوه ای هست که موجود نباشه. قبلا کشاورزها زمین و باغ و را رها میکردند و میرفتن شهر الان زمینها به علت اینکه محصولات مارا خوب میخرند ارزش پیدا کرده و اونا که کوچ کرده بودند برمیگردند . زمین کشاورزی فروختم هکتاری 150 میلیون تومان وخریدار همین امسال 48میلیون تومان گوجه و خیار از اون زمین بر داشت کرد . اونم با کار 4ماه روی زمین
یک روز شخم و 4روز کاشتن و هفته ای یکبار انهم 4ساعت اب دادن و بقیه برداشت محصول وکسب درامد . کشاورز باغیرت نیازی به دولت نداره که به او چند گونی کود بده یا سم . کسی که 200میلیون تومان در امد داره براش 2میلیون سم وکود چیزی نیست . الان درامد در کشاورزی ودامداریه نه کار اداری . یک کشاورز درسال 4ماه بیشتر کارنمیکند و 100برابر کارمند اداره درامد دارد .کشاورز خوب با دوسال کار میتونه بهترین ماشین و خونه برای خودش دست وپا کنه ولی کارمند با 30 سال بعیده
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 2
همه مطالب تاریخ: ٨-١٠-١٣٩٢, ٠٢:٠١

   

پر مبحث ترین ها