سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تصادفـات جـاده‌ای علت اصلی مـرگ پلنگ‌هـا

این حیوانات برای آنکه محدوده قلمرو خود را مشخص کنند ممکن است هنگام عبور از جاده‌هایی که زیستگاه‌هایشان را تکه‌تکه کرده‌اند تصادف کنند.
رئیس دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مرگ 10 پلنگ از ابتدای سال 92 گفت: تصادفات جاده‌ای مهم‌ترین علت مرگ پلنگ‌هاست.
افشین کرمی در گفت‌و‌گو با ایسنا، افزود: حمله مردم محلی به این حیوانات با تفنگ و بیل و کلنگ و استفاده از سگ‌های گله و حمله شکارچیان نیز از دیگر عوامل مهم مرگ پلنگ‌ها محسوب می‌شوند و عوامل دیگر از جمله سوء‌تغذیه نقش بسیار کم‌رنگ‌تری دارند.
وی در خصوص علت تعداد بالای تلفات پلنگ طی یک ماه اخیر گفت: در حال حاضر که پلنگ‌ها به فصل جفت‌گیری نزدیک می‌شوند به دلیل مستی،‌هوش حواس درستی نداشته و هنگام برخورد با مواردی که جانشان را به خطر می‌اندازد عکس‌العمل درستی نشان نمی‌دهند. از سویی این حیوانات برای آنکه محدوده قلمرو خود را مشخص کنند ممکن است هنگام عبور از جاده‌هایی که زیستگاه‌هایشان را تکه‌تکه کرده‌اند تصادف کنند.

رئیس دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص فلج شدن یک پلنگ در اثر شلیک تیر، گفت: به این پلنگ با تفنگ چارپاره تیراندازی شده و هنوز مشخص نیست که ضارب از مردم محلی بوده و یا برای شکار به منطقه رفته بوده است.
کرمی با تاکید بر اهمیت آموزش مردم محلی در خصوص مواجهه با حیات‌وحش، اظهار کرد: هنگام آموزش مردم محلی باید افراد تاثیرگذار مانند روحانیان و اعضای شوراهای شهر و روستا به عنوان گروه هدف مشخص شوند؛ چرا که این افراد می‌توانند با زبان خود مردم، آن‌ها را در جهت حفاظت از حیات وحش ترغیب کنند.

پلنگ‌کش رودباری دو سال تبعید شد
وی با بیان اینکه جریمه کشتن هر پلنگ، پنج میلیون تومان است، افزود: تصمیم داریم در جلسه شورای عالی محیط‌ زیست افزایش جرائم صید و شکار را پیشنهاد دهیم تا بازدارندگی بیشتری داشته باشد.
رئیس دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه معمولا در جرائم زیست‌محیطی قضات به نفع محیط‌ زیست رای می‌دهند، افزود: در برخی موارد ممکن است که فرد برای دفاع از خود حیوانی را کشته و جریمه نشود اما در حالت کلی قضات بر اساس قانون و به نفع محیط‌ زیست رای می‌دهند.

کرمی تصریح کرد: به عنوان مثال، فردی که در رودبار یک پلنگ را کشته بود، علاوه بر پرداخت جریمه، به دو سال منع اقامت در محل زندگی خود و حمل سلاح محکوم شده است.
شیوه‌نامه برخورد با حیات وحش مکشوفه ابلاغ می‌شود
وی از ابلاغ شیوه‌نامه برخورد با حیات وحش مکشوفه به ادارات کل محیط زیست خبر داد و افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست و کارشناسان محیط زیست باید شیوه برخورد با این حیوانات را بدانند نه اینکه مانند کشف توله پلنگی که اخیرا تصادف کرده بود با آن عکس بگیرند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٠-١٣٩٢, ٢٠:۵٧

   

پر مبحث ترین ها