سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سبدهای بی تدبیری

حقیقت تلخ این است که افکارعمومی به طور طبیعی خواهان اجرای طرحی با بیشترین فواید و کمترین نقایص و همراه با اعتدال و برابری اند.
بحث سبد کالا در دولت یازدهم اولین بار توسط دکتر روحانی در گزارش 100 روزه مطرح شد. در این گزارش و طی سخنان بعدی سخنگوی دولت اعلام شد که توزیع این سبد به معنای قطع یارانه های نقدی نیست و این سبد برای کمک به مردم و به خصوص اقشار کم درآمد در آستانه روزهای پایانی سال توزیع خواهد شد.
هفته ها گذشت و هرچه به ماه بهمن نزدیک می شدیم هیاهو و اخبار پیرامون اجرایی شدن این طرح و اعتبار هر سبد بیشتر و بیشتر شد. از ابتدای بهمن بود که مردم منتظر اعلام زمان توزیع سبدهای کالایشان بودند. نهایتا دولت اعلام کرد که از نیمه بهمن ماه و روز سیزدهم این سبد توزیع خواهد شد.

همچنین مسئولان این طرح از چند روز گذشته پیرامون نحوه آگاهی مردم از اینکه سبد کالا به آن ها تعلق می گیرد یا خیر را بارها اطلاع رسانی کردند. بدین منظور شیوه های پیامکی، تلفن گویا و مراجعه به سایت تدوین شد.
از روز 12 بهمن بود که اقشار مختلف مردم تلاش داشتند با استفاده ازاین سه شیوه تکلیف خود را بدانند. موضوع جالبی که پیش آمد این است که خلاف تمام گفته های مسئولان این طرح پیرامون برنامه ریزی دقیق و همه جانبه، برخی از اقشاری که شامل لیست اعلامی وزارت خانه می شدند از دریافت سبد محروم اند.

درواقع این افراد با وجود درآمد زیر 500 هزار تومان و داشتن ویژگی های لازم مطلع می شوند که سبد کالایی دولت یازدهم به آنها تعلق نمی گیرد. هم اکنون در بسیاری از سایت ها و پایگاه های اطلاع رسانی پیام هایی از مردم وجود دارد که از تعلق نگرفتن سبد کالا گله دارند و آن را بی عدالتی محسوب می کنند.
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران سراسر کشور با انتقاد از حذف کارگران از دریافت سبد کالای دولت گفت: تنها کارگرانی سبد کالا دریافت می‌کنند که خلاف قانون حقوق دریافت می‌کنند.

همچنین تعدادی از کارمندان دولت با وجود درآمد کمتر از مدیران خود از گرفتن این سبد محروم شده اند. مطلب جالب اینکه خبرگزاری ها اعلام کردند سبد کالا به رئیس جمهور سابق کشورمان نیز تعلق می گیرد.

درواقع اینجا بحث دکتر محمود احمدی نژاد مطرح نیست و بدون توجه به اینکه ایشان این سبد را دریافت می کنند یا خیر( که قطعا دریافت نخواهند کرد) افرادی مانند ایشان نماینده جامعه دانشگاهی اند. سوال این است که آیا اساتید دانشگاه و به خصوص اعضای هئیت علمی دانشگاه ها جز اقشار کم درآمد و نیازمند جامعه محسوب می شوند؟

این موضوع همچنین در خصوص برخی مدیران بانکی و ...نیز مشاهده شده است.
سوال مهم دیگر این است که حقیقتا کارمندان رسمی دولت که قطعا عیدی دریافت می کنند و یا کارمندان نیروهای مسلح نیازبیشتری به بسته های حمایتی دولت دارند یا کارگرانی که مشمول این طرح نشده اند؟
سخنگوی دولت در حالی کارمندان دولت و نیروهای مسلح را در صدر لیست سبد کالایی خود قرار می دهد و کارگران و بازنشستگان را در مراتب دیگر که بسیاری از کارگران یا بازنشستگانی که حقوقشان بیش از 500 هزارتومان یعنی حتی 550 هزار تومان نیز باشد مشمول این طرح نمی شوند.

آیا کارگری که در این شرایط اقتصادی با حقوق 490 هزار تومان و به همراه حق بیمه و مسکن و سایر تسهیلات ( که آن هم کمکی نیست) بین 500 تا 600 هزار تومان درآمد دارد باید از این لیست حذف شود؟ آیا اجرا کردن طرح سبد کالا موجب جدایی و ایجاد فاصله بیشتر بین تعاریف و جایگاه های واقعی اقشار مختلف جامعه نشده است؟
به نظر می رسد مسئولان طراحی و توزیع سبد کالا تعریف مناسبی از افراد کم درآمد ندارند یا آنگونه که پیش بینی کردند نتوانستند عدالت را در نایلون های حاوی اقلام تعیین شده تقسیم کنند.

مسئله مهم این است که با وجود توجیهاتی مانند نیت دولت برای توزیع این بسته ها یا هدف کاهش نقدینگی یا حمایت از نیازمندان و یا حتی کمک به تولیدکنندگان، چنین طرح هایی تنها و تنها اقدامات مثبت دولت ها را در افکار عمومی زیرسوال می برد.
ماجرای ارسال پیامک برای سامانه های تعیین شده به منظور آگاهی از دریافت یا عدم دریافت سبد کالا دقیقا تکرار ماجرای خوشه بندی دهک های جامعه در دولت گذشته است.
زمانیکه افرادی با حداقل درآمد و صرف داشتن یک خانه شخصی جز خوشه یک و افرادی دیگر باهمان شرایط در خوشه سوم جای می گرفتند.

قطعا هدف دولت های دهم ویازدهم از طرح هایی اینچنین مانند خوشه بندی و توزیع یارانه و نهایتا توزیع سبد کالا خیرخواهانه ودر راستای کمک به مردم در شرایط نامناسب اقتصادی به منظور تامین عدالت است، اما آیا در طراحی و اجرای این طرح ها نظر کارشناسان و همچنین پیش بینی های دقیق لحاظ شده است؟
آیا اقناع افکار عمومی پیرامون اجرای طرحی اقتصادی با هدف حمایتی و در شرایط کنونی تورم کشور، باید اینگونه به آزمون و خطا گذاشته شود؟

حقیقت تلخ این است که مردم و افکارعمومی به طور طبیعی خواهان اجرای طرحی با بیشترین فواید و کمترین نقایص و همراه با اعتدال و برابری اند.
طرحی که بتواند ذره ای حمایت را همراه با حفظ کرامت انسانی در خود گنجانده باشد، زمان اجرای چنین طرح هایی نیز افکارعمومی نه به سخنان و وعده های سابق مدیران اجرایی و نه افق های کلان پیش بینی شده بلکه تنها و تنها به نتایج جاری و مستقیم و کوتاه مدت توجه دارند.

نتایجی که در همان برهه زمانی برزندگی آن ها تاثیرگذار خواهد بود. هم اکنون صف های طولانی دریافت سبدکالا، تعاریف نادرست از افراد نیازمند، تبعیض در توزیع این سبد، تعلق نگرفتن آن به افرادی که در بسیاری موارد نیازمند دریافت آن بوده یا حداقل تفاوت اجتماعی و اقتصادی با دریافت کنندگان ندارند و عدم پاسخگویی سامانه های تعریف شده به تقاضا و مراجعات مردمی نشان می دهد که نقاط زیادی در طرح توزیع سبد کالای حمایتی دولت یازدهم می لنگد! قطعا اگر طرح توزیع سبد کالا در ماه های آینده به این شکل ادامه پیدا کند فاصله زیادی بین توقعات مردم و شعارهای اقتصادی دولت ایجاد خواهد شد.

مسئولان اجرایی، نخبگان سیاسی و حامیان و مخالفان دولت جدید باید بدانند که مباحث اقتصادی و طرح های حمایتی بسیار فراتر و تاثیرگذار تر از آن است که بتوان از آن ها به عنوان شعار تبلیغاتی یا ابزار تخریب علیه یکدیگر استفاده کرد.
telegram 19dey.com
محمد    14 بهمن 1392 13:38
سبد هایی برای کرامت انسانی!
  • +1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ١۴-١١-١٣٩٢, ١٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها