سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر کشور:

همسران ۷۵۰ هزار زن معتادند

در بحث درمان باید گفت که تنها 20 درصد از معتادانی که تحت درمان قرار می‌گیرند هرگز به چرخه اعتیاد باز نمی‌گردند و تا آخر عمر پاک می‌مانند که باید تلاش شود این رقم در درمان به 50 درصد برسد، با احتساب بعد خانوار برای افراد معتاد نیز، شش میلیون نفر مستقیماً با معضل مواد مخدر درگیر هستند که باید برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت رفع این مشکل اندیشیده شود.
وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن موافقت با تشکیل صندوق حمایت از درمان و اشتغال بهبود یافتگان گفت: متاسفانه ۶۳ درصد از معتادان متاهل هستند که این به معنای آنست که ۷۵۰ هزار نفر زن در کشور دارای همسر معتاد هستند.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی در نشستی با رئیس و اعضای هیات مدیره خانه خیرین ایران که در محل مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، با اشاره به جامعه آماری معتادان در کشور گفت: رقم یک میلیون و 325 هزار نفر معتاد به اندازه کافی وحشتناک است و نیازی به اعلام دیگر رقم‌های اغراق آمیز نیست، متاسفانه 63 درصد این تعداد نیز متاهل هستند یعنی 750 هزار نفر زن در کشور دارای همسر معتاد می‌باشند که طبعاً دچار مشکلاتی همچون افسردگی، همسر آزاری، پرخاشگری و نارضایتی اجتماعی هستند.

وی افزود: تنوع در مصرف مواد مخدر در جامعه زیاد شده و با وجود مخدرهای صنعتی قاچاقچیان به دروغ برای درمان هر نوع مرض و بیماری مثل استرس، افسردگی، چاقی، لاغری، بهبودی پوست و ناتوانی جنسی یکی از این مخدرها را معرفی می‌کنند که با این وجود پیچیدگی کار در مبارزه با مواد مخدر بالا رفته است.

دبیرکل ستاد بیان داشت: حدود 46 درصد از زندانیان کشور به طور مستقیم و 25 درصد از سایر زندانیان به صورت غیر مستقیم به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان‌ها محبوسند، همچنین علت 55 درصد طلاق‌ها، 65 درصد همسر آزاری‌ها، 30 درصد کودک‌ آزاری‌ها، 25 درصد قتل‌ها، 20 درصد منکراتی منافی عفت، 10 درصد جرائم مالی و 23 درصد نزاع و خشونت‌ها به دلیل اعتیاد است که همه این آمار و ارقام با مبارزه و کنترل مواد مخدر در ارتباط است که اگر این ارقام کاهش یابند مابقی جرائم به خودی خود کاهش خواهند یافت.

هنوز از قاچاقچیان و معتادان عقب هستیم

رحمانی‌فضلی گفت: تاکنون در مبارزه با مواد مخدر زحمات زیادی کشیده شده است و نظام متحمل هزینه‌های بی‌شماری در این زمینه شده است اما هنوز از قاچاقچیان و معتادان عقب هستیم.

امکان ترانزیت مواد مخدر به ایران به صورت کاروانی وجود ندارد

وی در ادامه، پیشگیری، درمان، مقابله و صیانت از بهبود یافتگان را از مهم‌ترین برنامه‌های ستاد در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و افزود: سالانه 500 تن انواع مواد مخدر در کشور کشف می‌شود، در حوزه مقابله یکی از سیاست‌هایی که در پیش گرفته شد کنترل مرزها به ویژه مرزهای شرقی با استفاده از احداث برجک، دیوار بتنی و کشیدن سیم خاردار بود، به گونه‌ای که در حال حاضر امکان ترانزیت مواد مخدر به ایران به صورت کاروانی وجود ندارد.

وی اظهار کرد: در بحث پیشگیری باید عموم جامعه درگیر مبارزه با مواد مخدر شوند، چرا که نخستین علت گرایش به اعتیاد یعنی کسب لذت است، نشان می‌دهد که آگاهی و اطلاع افراد جامعه نسبت به مواد مخدر و عوارض آن پایین است که در این مسیر باید به دنبال تاثیرگذار‌ترین جریان‌های اجتماعی در جامعه باشیم.

دبیرکل ستاد ادامه داد: همچنین در بحث درمان باید گفت که تنها 20 درصد از معتادانی که تحت درمان قرار می‌گیرند هرگز به چرخه اعتیاد باز نمی‌گردند و تا آخر عمر پاک می‌مانند که باید تلاش شود این رقم در درمان به 50 درصد برسد، با احتساب بعد خانوار برای افراد معتاد نیز، شش میلیون نفر مستقیماً با معضل مواد مخدر درگیر هستند که باید برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت رفع این مشکل اندیشیده شود.

رحمانی‌فضلی گفت: رویکرد فعلی ستاد، اجتماعی‌کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر است و ستاد در نظر دارد این امر را نهادینه کند و جامعه را نسبت به معضل اعتیاد حساس کند که با این رویکرد به نظر می‌رسد که بتوانیم با این معضل مقابله کنیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود، توجه به NGO ها به خصوص آنان که با مشکلات مردم به‌ طور مستقیم در تماس هستند را امری مهم خواند و افزود: این در اولویت برنامه‌های وزارت کشور می‌باشد و ما به طور جد در حال پیگیری آن هستیم،‌ چرا که ساماندهی NGO ها موضوع مهمی است و در این رابطه طرحی در مجلس ارائه شده است که امیدواریم موثر واقع شود.

دبیرکل ستاد در ادامه، خطاب به اعضای خانه خیرین ایران بیان داشت: عشق و علاقه شما در انجام کارهای نیک و خیر، قابل ستایش است و انشاء لله خداوند در تمام اعمالتان خیر و برکت قرار دهد، انتظار این است که شما خیرین با تجربیات خوب خود در امر مبارزه با مواد مخدر مشارکت کنید، دولت نیز شما را حمایت خواهد کرد، اما این به معنای وابسته شدن به دولت نیست، چرا که کار دولت سیاست‌گذاری، هماهنگی و حمایت است.

رحمانی‌فضلی در ادامه موافقت خود را با تشکیل اتحادیه خیرین، صندوق حمایت از درمان و اشتغال بهبودیافتگان و عضویت روسای خیرین در شوراهای مرتبط با استانداری و کمیسیون‌های مختلف اعلام کرد و افزود: باید به مردم اعتماد کرد و کار مبارزه با مواد مخدر را به آنان واگذار کرد، چرا که معتقدم اگه این امر به مردم واگذار نشود، موفق نخواهیم بود.

وی بر توجه جدی به اشتغال بهبودیافتگان، ایجاد نشاط اجتماعی و انگیزه در جوانان، برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت منطقه‌ای، تقویت باورهای دینی به‌منظور پیشگیری از اعتیاد و ایجاد حساسیت در بین روحانیون و ائمه جماعات تاکید کرد و گفت: در حوزه سرپرستی خانواده‌های معتادان می‌توان کارهای مهمی کرد، چون برخی از زنان هستند که دارای همسر معتاد هستند، لذا با توجه به نیات خیر شما می‌خواهم که اگر کاری از دستتان بر می‌آید حتماً انجام دهید و امیدوارم این جلسه منبع خیر و عمل صالح باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٢-١٣٩٢, ١٧:٢۵

   

پر مبحث ترین ها