سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تنبلي چشم بعد از 7 سالگي درمان نمي‌شود

تنبلي چشم با تشخيص به موقع قابل درمان است، در حالي که اگر به موقع تشخيص داده و درمان نشود، فرد را از يک يا هر دو چشم بسيار کم بينا و نابينا خواهد کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، يک متخصص اطفال گفت: هرچه درمان چشم تنبل بيشتر به عقب بيفتد، احتمال به دست آوردن بينايي کامل کمتر مي‌شود، به طوري که پس از 7 تا 10 سالگي، درمان هيچ تاثيري در بينايي نخواهد داشت.

محمد حسين سلطانزاده متخصص اطفال و عضوهيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: تحقيقات نشان داده تنبلي چشم يکي از علل نابينايي و کم بينايي خفيف تا شديد است به طوري که تنبلي چشم شايع‌ترين علت نابينايي يک چشمي در افراد زير 20 سال و دومين علت کاهش بينايي درکودکان است.

وي در ادامه گفت: تنبلي چشم کاهش ديد يکطرفه و گاهي دوطرفه است که حتي با اصلاح عيوب انکساري و رفع مشکلات ساختماني چشم برطرف نشده و ادامه مي‌يابد. آمار شيوع آمبليوپي در ايران 1.4 درصد است در حاليکه اين آمار در جهان 2 تا 5 درصد است.

سلطانزاده هشدار داد: تنبلي چشم با تشخيص به موقع قابل درمان است، در حالي که اگر به موقع تشخيص داده و درمان نشود، فرد را از يک يا هر دو چشم بسيار کم بينا و نابينا خواهد کرد.

وي تصريح کرد: چشمان بعضي از کودکان، با آنکه سالم و طبيعي به نظر مي‌رسد اما از سلامتي و ديدکافي برخوردار نيستند، رشد و تکامل مرکز بينايي در مغز، از دوران جنيني تا حدود 10 سالگي ادامه دارد.

وي ادامه داد: در اين مدت، بخصوص در 3 سال اول زندگي، هر عاملي که باعث اشکال ديد، در يک يا هر دو چشم کودک شود، رشد و تکامل دستگاه بينايي را متوقف مي‌سازد و در نتيجه باعث کاهش ميزان بينايي کودک مي‌شود و امکان دارد چشمي که از نظر ظاهر کاملا طبيعي است از بينايي کامل و طبيعي برخوردار نباشد.

وي در پايان تاکيد کرد: در صورتي که اشکال ديد کودک، قبل از 5 سالگي تشخيص داده شود و تحت درمان قرار گيرد، حتي اگر چشم در اين مدت تنبل شده باشد با درمان به موقع، بينايي کامل به دست ميِ‌آيد.

بهترين سن براي درمان تنبلي چشم زير 5 سالگي است. هر چه درمان چشم تنبل بيشتر به عقب بيفتد، احتمال به دست آوردن بينايي کامل کمتر مي‌شود، به طوري که پس از 7 تا 10 سالگي، درمان هيچ تاثيري در بينايي نخواهد داشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠١-١٣٩٣, ٢٣:۴٧

   

پر مبحث ترین ها