سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرپرست سازمان فضایی ایران خبر داد:

میمون ایرانی تا پایان تابستان به فضا می رود

پیش پرتاب یا پرتاب آزمایشی کاوشگر 4 در تاریخ 24 اسفند 89 بدون موجود زنده انجام شد. البته برای این که یک شبیه سازی جامع و کامل داشته باشیم، عروسکی را شبیه سازی کردیم که از نظر معادل جرمی، تجهیزات و ابعاد مشابه شرایطی باشد که در زمان پرتاب اصلی خواهیم داشت.

سرپرست سازمان فضایی ایران گفت: اگر تغییرات اساسی در کاوشگر انجام نشود تا پایان تابستان سال جاری امکان پرتاب «کاوشگر 4» همراه با موجود زنده وجود خواهد داشت.    

به گزارش ایسنا، درخصوص زمان دقیق پرتاب کاوشگر 4 با محموله موجود زنده (میمون) اظهار داشت: پیش پرتاب یا پرتاب آزمایشی کاوشگر 4 در تاریخ 24 اسفند 89 بدون موجود زنده انجام شد. البته برای این که یک شبیه سازی جامع و کامل داشته باشیم، عروسکی را شبیه سازی کردیم که از نظر معادل جرمی، تجهیزات و ابعاد مشابه شرایطی باشد که در زمان پرتاب اصلی خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: این آزمایش پرتاب برای این بود که از زیرسیستم های محموله و حامل و صحت عملکرد اطمینان پیدا کنیم که خوشبختانه نتایج خوبی را به همراه داشت، یعنی یک آزمایش موفق قبل از پرتاب محموله حاوی موجود زنده در کپسول فضایی داشتیم.

فاضلی افزود: دانشمندان و محققان در سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه هوافضا مشغول ارزیابی این آزمایش هستند تا بتوانیم پرتاب اصلی را انجام دهیم.

سرپرست سازمان فضایی ایران با اظهار امیدواری نسبت به این که در سال جاری با پایان بررسی ها پرتاب اصلی انجام شود، خاطرنشان کرد: زمان قطعی را نمی توان گفت، زیرا این امکان وجود دارد که نیاز به یک سری تغییرات اساسی باشد، مثلا فرض کنید که پرتابگر نیاز داشته باشد که تغییرات اساسی در آن اعمال شود و این مساله ممکن است زمان را طولانی تر کند، ولی قطعا تلاشمان این است که در سال جاری پرتاب موجود زنده (میمون) را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: البته اگر همین زیرسیستم‌ها باشد، احتمالا در تابستان این کار صورت خواهد گرفت اما اگر بررسی های کارشناسان به این موضوع بینجامد که تغییر اساسی در پرتابگر اعمال یا از پرتابگر دیگری استفاده و یا اصلاحاتی در سکوی پرتاب انجام شود، احتمال موکول شدن پرتاب به زمان دیگری، وجود دارد.

سرپرست سازمان فضایی ایران که چندی پیش از اقدام عجیب ایتالیا در عدم تحویل ماهواره «مصباح 1» به ایران خبر داده بود در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای بازپس‌گیری ماهواره انجام شده است، اظهار داشت: در این زمینه تلاش‌هایی در دست انجام است، اما متاسفانه مسائلی که پیش آمده و محدودیت هایی که برای کشور به وجود آورده‌اند، باعث شده که این محموله ماهواره‌ای که کاملا با هدف صلح جویانه و در راستای اهداف تحقیقاتی ساخته شده را مشمول تحریم‌های سازمان ملل قلمداد کنند در حالی که واقعا مشمول آن هم نمی‌شود.

فاضلی تصریح کرد: فعالیت‌های فضایی ما کاملا صلح‌آمیز است؛ لذا در تلاش هستیم که بتوانیم این مشکل را به شکلی صحیح حل کنیم و در این زمینه قدم اول را در جهت این که بتوانیم دانش، توانمندی و ارتباط خود را با کشورهای صاحب تکنولوژی فضایی توسعه دهیم، برداشته بودیم و بر همین اساس، این موضوع در این راستا تعریف شده بود.

سرپرست سازمان فضایی درباره اینکه آیا مذاکراتی هم انجام شده و یا در حال انجام است، اظهار کرد: نمایندگان کشورمان در حال انجام مذاکراتی هستند که امیدواریم به نتایج خوبی برسد. طرف مقابل نیز احتمالا مصالحی برایش مطرح و یا ممکن است تحت فشارهایی از طرف کشورهای غربی باشند که چندان تمایلی به پیشرفت کشور ما ندارند، اما به هر حال تلاش خود را در این زمینه انجام خواهیم داد.

فاضلی در بخش دیگری از سخنانش درباره دستاوردها و فعالیت‌های دیگر این سازمان در سال جاری گفت: آنچه به عنوان یک دستاورد مهم دنبال می‌شود ایجاد زیرساخت مناسب برای سازمان فضایی ایران به مثابه یک سازمان منسجم و قوی است.

سرپرست سازمان فضایی ایران یکی از دستاوردهای سازمان در سال جاری را استقرار ساختار جدید سازمان فضایی دانست که بسیار حائز اهمیت است.

فاضلی درباره اقدامات سازمان فضایی در راستای ترویج فرهنگ عمومی در زمینه مسائل فضایی گفت: در سازمان فضایی به منظور ترویج فرهنگ شناخت مسائل فضایی اقداماتی در حال انجام است تا جوانان تشویق شوند و به این حوزه گرایش پیدا کنند.

وی افزود: علوم و فناوری‌های فضایی به کشورها این فرصت را می‌دهد که بتوانند تمامی حوزه های علم و تکنولوژی و تحقیق را در مرحله ای بالاتر طی کنند و سرریزهای این نوع مطالعات و فناوری ها در سایر حوزه های فناوری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سرپرست سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: در زمینه ترویج فرهنگ عمومی با آموزش و پرورش ارتباط خوبی داریم که تمام مسائل در این زمینه در مرکز تحقیقات و آموزش فناوری‌های فضایی بررسی می‌شود و حتی از سوی وزارت آموزش و پرورش از سازمان فضایی درخواست شده متونی را در مقاطع مختلف تحصیلی به منظور درج در کتاب‌های درسی تهیه کنیم که این موضوع در حال انجام است و به نتایج خوبی هم می‌رسد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠١-١٣٩٠, ١٩:٢١

   

پر مبحث ترین ها