سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک استاد دانشگاه:

نابودی تالاب‌ها آب و هوای زمین را تغییر داده است

محیط طبیعی، انسان ساخت و اجتماعی از انواع محیط زیست است که محیط زیست طبیعی شامل تمامی موجودات زنده و غیر زنده‌ای است که به طور طبیعی بر روی زمین یا بخشی از آن وجود دارند.
مدیر گروه دانشکده محیط زیست استان قم با اشاره به اینکه تالاب‌ها درصد کمی از سطح زمین را تشکیل می‌دهند، خاطر نشان کرد که نابودی این اکوسیستم موجب تغییرات اقلیمی وسیعی در زمین می‌شود.

دکتر نادری قبل از ظهر چهارشنبه در مراسم گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست که به مناسبت روز زمین پاک در دانشگاه قم برگزار شد، به قدمت ۴. ۵۴ میلیارد ساله زمین اشاره کرد و گفت: انسان‌های اولیه وقتی بر روی زمین زندگی می‌کردند مشکلی را برای زمین ایجاد نمی‌کردند و تخریب از زمانی آغاز شد که جمعیت زیاد و صنعت توسعه یافت.

زمین فرصت بازسازی خود را نیافته است

عضو هیئت علمی دانشگاه اردبیل افزود: زمانی که انسان‌ها به تکنولوژی مجهز شدند و استفاده نادرست از آن، زمین را دچار تخریب کرد چرا که بیشتر از حد ظرفیت کار شد و زمین قادر به بازسازی خود نبود.

نادری در بخش دیگری از سخنان خود به انواع محیط زیست اشاره کرد و گفت: محیط طبیعی، انسان ساخت و اجتماعی از انواع محیط زیست است که محیط زیست طبیعی شامل تمامی موجودات زنده و غیر زنده‌ای است که به طور طبیعی بر روی زمین یا بخشی از آن وجود دارند.

وی افزود: محیط زیست اجتماعی نیز شامل فرهنگ‌ها و تفکراتی است که انسان‌ها نسبت به محیط زیست دارند و محیط زیست طبیعی نیز متشکل از موادی است که در شکل طبیعی خود ارزشمند هستند و به دو بخش تجدید شونده و تجدید ناپذیر تقسیم می‌شوند.

روند خشکی و تخریب تالارها وضعیت را بدتر می کند

مدیر گروه دانشکده محیط زیست استان قم در بخش دیگری از سخنان خود به تغییرات آب و هوایی و اقلیمی در نتیجه تخریب محیط زیست اشاره کرد و ابراز داشت: تالاب‌ها با آنکه درصد کمی از سطح زمین را تشکیل می‌دهند، اما نابودی این اکوسیستم موجب تغییرات اقلیمی وسیعی در زمین می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه توسعه پایدار در گرو حفظ محیط زیست است، خاطر نشان کرد: از بین رفتن تالاب‌ها باعث به هم ریختگی اقلیمی و تغییرات اقلیمی می‌شود و اگر این روند ادامه یابد دچار تخریب‌های بیشتری خواهیم شد.

تالاب‌ها موجب کاهش غلظت گازهای گلخانه‌ای می‌شوند

نادری به برخی مزایای وجود تالاب‌ها اشاره کرد و گفت: پوشش گیاهی تالاب‌ها با جذب گاز CO۲ و تولید اکسیژن موجب کاهش غلظت بخش مهمی از گاز‌های گلخانه‌ای می‌شود.

وی افزود: تالاب‌ها کربن را در گیاهان و خاک خود ذخیره می‌نمایند و با رهاسازی تدریجی آن در اتمسفر، اثرات تغییر اقلیم را کاهش می‌دهند و به عبارت دیگر زوال و نابودی تالاب‌ها اثرات تغییر اقلیم را تشدید می‌کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠١-١٣٩٠, ٢٣:۴٢

   

پر مبحث ترین ها