سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کمک یک میلیون دلاری ژاپن برای دریاچه ارومیه

علم به ما می‌گوید بیشترآبی که وارد حوضه دریاچه ارومیه می‌شود هنوز می‌تواند به گونه‌ای طبیعی به دریاچه جریان داشته باشد موجب احیای آن شود و نیرویی دوباره به جوامع اطراف آن برگرداند در حالی که همچنان آب کافی برای تغذیه کشاورزی و صنعت باقی بماند. این مساله توازن است.
سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و برنامه توسعه ملل متحد روز دوشنبه توافقنامه‌ای را در تهران به امضا رساندند که بر اساس آن دولت ژاپن کمکی به مبلغ یک میلیون دلار برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص می‌دهد و مبلغ مذکور در اختیار دفتر برنامه توسعه ملل متحد در تهران قرار گرفته است.
این مبلغ به عنوان مولفه‌ای جدید در راستای پروژه در دست اجرای حفاظت از تالاب‌های ایران به مصرف خواهد رسید که برنامه توسعه ملل متحد در حال حاضر با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست در دست اجرا دارد.

براساس برنامه‌ریزی انجام شده این پروژه تا فوریه 2015 تکمیل خواهد شد. در طی این مدت، این مولفه جدید پروژه در نظر دارد به سه هدف زیر دست یابد:
شیوه‌های کشاروزی پایدار را به 40 روستا در حوضه دریاچه ارومیه معرفی کند که موجب صرفه‌جویی حداقل 35 درصدی در مصرف آب خواهد شد.
آگاهی و درک جامعه محلی را نسبت به نقش مهم آنان در استفاده از روش‌های کشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه ارتقاء بخشد.

بررسی گزینه‌های اجرای حداقل یک نمونه طرح‌های سطوح آبگیر در یکی از سه جزیره اصلی دریاچه به منظور تضمین تامین پایدار آب جهت حفظ تنوع‌زیستی.
دریاچه ارومیه که قبلا یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شور جهان بود، در حال حاضر به گونه‌ای نگران‌کننده در حال خشک شدن است. در دو دهه گذشته سطح دریاچه از پنج هزار کلیومتر مربع به کمتر از دو هزارکیلومتر مربع کاهش یافته است. این کاهش یعنی رسیدن به کمتر از 40 درصد اندازه واقعی دریاچه، موجب از بین رفتن میزان حجم آب بیشتری شده، زیرا هنگامی که دریاچه وسعتی پنج هزار کیلومتر مربعی داشت، میانگین عمق آب آن شش متر بود. حال با دو هزار کیلومتر مربع وسعت آب، میانگین عمق تنها یک متر است.

در زمان مراسم امضای توافقنامه، گری لوئیس - هماهنگ کننده مقیم ملل متحد و نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد در ایران گفت: علم به ما می‌گوید بیشترآبی که وارد حوضه دریاچه ارومیه می‌شود هنوز می‌تواند به گونه‌ای طبیعی به دریاچه جریان داشته باشد موجب احیای آن شود و نیرویی دوباره به جوامع اطراف آن برگرداند در حالی که همچنان آب کافی برای تغذیه کشاورزی و صنعت باقی بماند. این مساله توازن است. این مشکل قابل حل است و توصیه‌های مشترکی که امروز آنها ارئه می‌دهیم نحوه آن را به ما می‌گوید.
منبع: خبرگزاری ایسنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٢-١٣٩٣, ٢١:٣٧

   

پر مبحث ترین ها