سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دریاچه ارومیه خشک‌تر می‌شود

هرچند که عوامل محیطی نیز در وضعیت دریاچه ارومیه بی تاثیر نیستند، ولی تاثیر عوامل انسانی غالب تر و مهم تر است.
رییس مرکز مطالعات دریاچه ارومیه گفت: کشاورزی کشور ما 6 برابر میانگین مصرف آب در بخش کشاورزی جهان را مصرف می کند.

"کامران زینال زاده"، در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر سطح مرطوب دریاچه ارومیه به یک سوم وضعیت عادی کاهش یافته و تراز دریاچه به کمترین عدد ثبت شده طی چند سال اخیر رسیده است که مهم ترین عامل این بحران، افزایش چاه‌های غیرمجاز و سطح زیرکشت کشاورزی به همراه تغییر الگوی کشت است.

رییس پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه افزود: متاسفانه 2 هزار و 200 کیلومتر مربع سطح مرطوب دریاچه ارومیه را تشکیل داده است.
وی تشریح کرد: در روزهای آتی ابعاد خشکی دریاچه ارومیه فراگیر‌تر شده و می‌تواند در زندگی 5 میلیون نفر که در حوضه آبریز این دریاچه هستند، تاثیر مستقیم داشته باشد.

زینال زاده با بیان اینکه عوامل متعددی در بروز چنین پدیده‌ای دخیل هستند، تصریح کرد: هرچند که عوامل محیطی نیز در وضعیت دریاچه ارومیه بی تاثیر نیستند، ولی تاثیر عوامل انسانی غالب تر و مهم تر است.
رییس پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه گفت: احیای دریاچه ارومیه یک روند زمان بر است و نیاز به 15 سال زمان دارد، ولی نباید از راهکارهای اضطراری غافل شد.

وی خاطرنشان کرد: انتقال آب بین حوزه، بارورسازی ابرها، کاهش سدسازی و دیگر عوامل گزینه‌های موجود برای احیای دریاچه ارومیه است، ولی هیچ یک از این گزینه‌های مورد تایید صددرصدی نیستند و افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی مورد تایید همه کارشناسان و مسولان قرار دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:١۴

   

پر مبحث ترین ها