سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کلاهبرداری با وعده سیمکارت شماره مشابه

يك پيك موتوري به در منزل مراجعه و بسته پستي حاوي سيم‌كارت اعتباري مشابه با شماره بنده را تحويل و مبلغ 600 هزار ريال را دريافت كرد كه بعدا متوجه شدم بدين شيوه و شگرد از من كلاهبرداري شده است
كارآگاهان پليس تهران زن و مردي را دستگير كرده‌اند كه با وعده مشابه‌بودن شماره سيم‌كارت از مردم كلاهبرداري مي‌كردند. اين دو ابتدا در تماس تلفني از داشتن سيم‌كارت اعتباري كه شماره آن مشابه شماره همراه اول مخاطب بود خبر مي‌دادند و بعد از گرفتن پول و تحويل آن به مشتري مشخص مي‌شد سيم‌كارت ارائه شده فاقد ويژگي‌هاي وعده داده شده بوده است. به گزارش مركز اطلاع‌رساني پليس پايتخت سرهنگ كارآگاه رحيم فرزام، رييس پايگاه يكم پليس آگاهي تهران بزرگ، درباره اين زوج كلاهبردار گفت: متاسفانه مالباختگان بسياري به دليل پايين بودن مبلغ كلاهبرداري در حد 40 تا 60 هزارتومان از طرح شكايت خودداري كرده بودند ولي اين دو نفر با همين اعداد كم ارقام ميليوني به جيب زده‌اند.

رييس اداره يكم پليس آگاهي تهران ضمن اشاره به اينكه اين دو متهم علاوه بر دادن وعده دروغين از برچسب‌هاي جعلي براي سيم‌كارت‌ها استفاده مي‌كردند، افزود: از كليه مالباختگاني كه بدين شيوه و شگرد مورد كلاهبرداري قرار گرفته‌اند دعوت مي‌شود تا جهت طرح شكايات خود به پايگاه يكم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان نياوران – سه راه ياسر مراجعه كنند.

ماجراي اين نوع كلاهبرداري از مدت‌ها قبل وقتي كه اپراتورهاي جديد و سري‌هاي جديد سيم‌كارت‌هاي اعتباري وارد بازار شد دامنگير مردم شد. اما اين پرونده وقتي مطرح شد كه 29 بهمن ماه سال 91، فردي با مراجعه به كلانتري 122 نبرد به ماموران اعلام كرد كه چند روز پيش خانمي در تماس تلفني با شماره تلفن همراه بنده خود را نمايندگي يكي از شركت‌هاي تلفن همراه اعتباري معرفي و مدعي شد كه نمايندگي آنها، سيم‌كارت اعتباري مشابه سيم‌كارت همراه اول مرا در اختيار داشته و اين سيم‌كارت را به مبلغ 600 هزار ريال واگذار مي‌كند، لذا ضمن موافقت بر سر قيمت فروش سيم‌كارت و پس از گذشت نزديك به سه ساعت، يك پيك موتوري به در منزل مراجعه و بسته پستي حاوي سيم‌كارت اعتباري مشابه با شماره بنده را تحويل و مبلغ 600 هزار ريال را دريافت كرد كه بعدا متوجه شدم بدين شيوه و شگرد از من كلاهبرداري شده است؛ حتي بنده مبلغي را نيز تحت عنوان انعام به راننده پيك موتوري پرداخت كردم. با طرح اين شكايت به دستور شعبه پنجم بازپرسي دادسراي ناحيه يك تهران، پرونده در اختيار پايگاه يكم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت كه شاكي پس از حضور در پايگاه يكم پليس آگاهي و در مورد نحوه اطلاع از كلاهبرداري به كارآگاهان گفت كه پس از تحويل سيم‌كارت، بلافاصله اقدام به استفاده از آن كرده اما در كمال تعجب متوجه شدم كه شماره تلفن اعتباري خريداري شده شماره‌يي كاملا متفاوت از شماره تلفن همراه خط 0912 بنده است؛ براي اطمينان به نمايندگي مجاز شركت سيم‌كارت اعتباري مربوطه مراجعه و در آنجا اعلام شد كه شماره سيم‌كارت خريداري شده شماره‌يي غير از شماره مندرج روي آن است و برچسب مربوط به شماره درج شده روي سيم‌كارت نيز جعلي و ارزش واقعي اين خط اعتباري تنها 22 هزار تومان است. با آغاز تحقيقات جهت شناسايي و دستگيري متهمان پرونده، كارآگاهان موفق به شناسايي يك واحد تجاري در خيابان استاد معين شدند كه متهمان با تاسيس دفتري در آن محل اقدامات خود را در آنجا انجام مي‌دادند. بلافاصله مالك واحد تجاري شناسايي و اين فرد پس از حضور در پايگاه يكم پليس آگاهي اظهار داشت: ملك خود را به فردي به نام «رضا» و به مدت يك‌سال اجاره داده و ايشان به تازگي ملك را تخليه و به محل نامعلومي نقل مكان كرده است. در ادامه رسيدگي به پرونده، كارآگاهان پليس آگاهي تهران بزرگ دو متهم به نام‌هاي رضا و طاهره را دستگير كردند و در بازرسي از محل دفتر آنها نيز آلات و ادوات جعل برچسب‌هاي سيم‌كارت‌هاي اعتباري و همچنين تعداد قابل توجهي اوراق مربوط به فروش سيم‌كارت به دست آمد. رضا كه 27 سال دارد در اداره آگاهي اعتراف كرده است كه به صورت اتفاقي با طاهره همكار شده است و در كارشان نيز به صورت اتفاقي با تلفن‌هاي همراه اول تماس مي‌گرفتند و وانمود مي‌كردند كه نمايندگي مجاز هستند. در حال حاضر با توجه به اينكه ارزش سيم‌كارت‌هاي فروخته شده 22هزارتومان بيشتر نبوده و اين دو با سوءاستفاده از موقعيت سيم‌كارت‌هاي اعتباري چنين اقدامي كرده‌اند پليس خواستار دعوت از شاكياني است كه به اين شيوه از مردم كلاهبرداري‌كرده‌اند.
منبع: اعتماد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٣-١٣٩٣, ١٠:٠٢

   

پر مبحث ترین ها