سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نفتی های دولت دهم در دادگاه/مسعود میرکاظمی همچنان متهم اول آلودگی هوا

بروز شده : ٢-٠۴-١٣٩٣, ٢١:٢۴    نسخه چاپی    
بعد از اعلام توزیع بنزین پاک نیز اما ماجرای بنزین های آلوده به پایان نرسید چرا که عضو هیات‌رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس از پیگیری مجلس برای شناسایی عاملان تولید و توزیع سوخت سرطانزا خبر داد و گفت: با کسانی که در سالیان گذشته باوجود تذکرات و هشدارهای مسئولان مربوطه با جان هموطنان بازی کرده و سوخت سرطانزا تولید و توزیع کرده‌اند، برخورد می‌کنیم.
آلودگی هوا همچنان مساله کلان شهرهای بزرگ کشور مانند تهران است و به تازگی نیز معصومه ابتکار اعلام کرده، مصرف انرژي و سوخت در كشور ما 20 برابر بهترين كشورهاي دنياست تا با این آمار از استفاده بی رویه از وسایل نقلیه شخصی مانند خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها رونمایی شود.

این در حالی است که مدت ها است با شدت گرفتن آلودگی هوا آنچه که بیش از قبل مورد سوال قرار می‌گیرد میزان استاندارد بنزین‌هایی است که در حال حاضر در جایگاه‌ها توزیع می‌شود .
در سال های اخیر اما برخی از رسانه‌ها در گفت‌وگو با کارشناسان مختلف، بر بی‌کیفیت‌بودن بنزین پتروشیمی‌ها تاکید کرده‌اند .
البته به تازگی دولت یازدهمی ها از توزیع سوخت پاک در جایگاه های سوخت گیری تهران و سایر کلان شهرهای آلوده خبر داده اند.

به گزارش شفاف، با این حال همین چند وقت پیش بود که سخنگوی فراکسیون محیط‌‌ زیست و توسعه پایدار مجلس، با انتقاد از تولید بنزین بی‌کیفیت در پتروشیمی‌ها، گفت: راه‌افتادن سونامی سرطان نتیجه مصرف بنزین غیراستاندارد و گاز به‌عنوان سوخت است.
موید حسینی صدر گفت: تولید بنزین در پتروشیمی‌ها که از تجهیزات لازم برای این مهم برخوردار نیستند عامل اصلی آلودگی هواست.

از سوی دیگر بر اساس اظهار نظر کارشناسان محیط زیست، بر اساس پیگیری‌های صورت‌گرفته درخصوص نحوه تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی، بنزینی که در پتروشیمی‌ها تولید می‌شود دارای آروماتیک بالایی است که به اذعان کارشناسان این بخش اگر آروماتیک موجود در بنزین نهایتا شش‌درصد باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد درحالی‌که بیش از این رقم می‌تواند ناراحتی‌های سطحی چون سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و خستگی مستمر را ایجاد کند و در نهایت، استنشاق مستمر آن می‌تواند نتیجه‌ای چون سرطان خون به‌همراه داشته باشد.

در این میان نکته اینجاست که حتی نفتی های دولت روحانی نیز بعد از اعلام توزیع بنزین یورو 4 ، آلودگی بنزین در پترو شیمی ها را رد نکردند .
اواخر اردیبهشت ماه بود که عباس شعری‌مقدم، معاون وزیر نفت‌ در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا سلامت بنزین پتروشیمی‌ها را تایید می‌کنید یا خیر گفت : به نظر من نباید در مورد میزان بنزن موجود در بنزین مانور داد بلکه باید توجه کرد با این حجم ترافیک در تهران و کلان شهر‌ها، هر چه استفاده کنیم فضا را آلوده می‌کند.تا به این ترتیب شایعه ادامه ساخت بنزین آلوده در کشور رد نشود.

بعد از اعلام توزیع بنزین پاک نیز اما ماجرای بنزین های آلوده به پایان نرسید چرا که عضو هیات‌رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس از پیگیری مجلس برای شناسایی عاملان تولید و توزیع سوخت سرطانزا خبر داد و گفت: با کسانی که در سالیان گذشته باوجود تذکرات و هشدارهای مسئولان مربوطه با جان هموطنان بازی کرده و سوخت سرطانزا تولید و توزیع کرده‌اند، برخورد می‌کنیم.
کمال‌الدین پیرموذن با بیان این مطلب افزود: هیات‌رئیسه فراکسیون محیط زیست از ابتدای مجلس نهم با توجه به گزارشات موثق مبنی بر اینکه 80 تا 90 درصد آلودگی هوا در کلانشهرها ناشی از سوخت و خودروهاست، به سازمان‌های متولی تذکر داده بود.

این اظهارات پیر موذن اما به مذاق دولت دهمی ها خوش نیامد تا جایی که مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت دهم یعنی همان وزارتخانه‌ای که باعث و بانی تولید و توزیع بنزین مشکوک پتروشیمی در کشور است، مدعی شد که بنزین های تولید آلوده نیست و حتی باید به خاطر تولید چنین بنزینی از دولت احمدی‌نژاد تشکر شود!
پیرموذن هم از جانب فراکسیون متبوع خود اعلا‌م کرد که این فراکسیون آماده است برای ثابت شدن اینکه بنزین تولیدی دولت احمدی‌نژاد آلوده بوده است، با مقامات این دولت از جمله مسعود میرکاظمی وزیر نفت احمدی‌نژاد و رئیس فعلی کمیسیون انرژی مجلس مناظره کند!

اما این پایان کار نبود چرا که بعد از آن دادستان دیوان محاسبات با بیان اینکه دیوان در حال بررسی استاندارد بودن بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها است، گفت: دیوان محاسبات در حال حاضر تنها استانداردبودن بنزین تولیدی پالایشگاه تهران را تایید می‌کند.
فیاض شجاعی ادامه داد: تاکنون گزارشی که اثبات کند تخلفی در زمینه توزیع بنزین آلوده صورت گرفته به دیوان محاسبات کشور ارایه نشده است.

دادستان دیوان محاسبات کشور تاکید کرد: البته کارگروه و کمیته‌ای تحت عنوان حسابرسی محیط‌زیست در دیوان محاسبات تشکیل شده که موضوع توزیع بنزین آلوده را بررسی می‌کند.در حال حاضر تنها پالایشگاهی که بنزین استاندارد تولید می‌کند پالایشگاه تهران است و دیوان محاسبات کشور در زمینه استانداردبودن بنزین تولیدی سایر پالایشگاه‌ها در حال بررسی‌های کارشناسی است.
حالا هم در آخرین اخبار بنزینی خبر رسیده است که يکي از وکلاي شاکي در پرونده شکايت از وزير سابق نفت به دليل توليد بنزين هاي سمي و آلوده، از حضور نمايندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و سازمان محيط زيست در شعبه 15 دادسراي کارکنان دولت در ارتباط با اين پرونده خبر داده است.

«مصطفي ترک همداني» در این خصوص گفته: بازپرس شعبه 15 دادسراي کارکنان دولت، موضوع را به نمايندگان وزارت بهداشت و سازمان محيط زيست تفهيم کرده و مقرر شده طي 10 روز آينده دلايل کارشناسي را در ارتباط با آلوده بودن يا نبودن بنزين توليدي پتروشيمي در دولت قبل ارايه و در صورت آلوده بودن بنزين توليدي پتروشيمي، اقامه دعواي خود را ثبت کنند.
وي ادامه داده: قبلا هم سازمان بازرسي در ارتباط با پرونده بنزين هاي آلوده سابقه اي را داشته که بازپرس آن سابقه را هم خواسته تا روي پرونده قرار گيرد.

گفتنی است، سه وکيل دادگستري با حضور در دادسراي کارکنان دولت از وزير سابق نفت به دليل توليد بنزين هاي سمي و آلوده توسط پتروشيمي شکايت کردند که اين شکايت در شعبه 15 دادسراي کارکنان دولت در حال رسيدگي است و باید منتظر ماند و دید مسعود میر کاظمی که این روزها در کمیسیون انرژی در مجلس نیز از شانس و اقبال برخوردار نبوده و پس از دو سال کرسی ریاست کمیسیون انرژی مجلس را به یکی از نمایندگان همسو با دولت تحویل داده است، در این دادگاه محکوم خواهد شد یا خیر؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠۴-١٣٩٣, ٢١:٢۴

   

پر مبحث ترین ها