سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیابتی‌ها نوشابه‌ رژیمی نخورند

این شیرین‌کننده‌ها چندین برابر ساکاروز شیرین‌اند و بنابراین در غلظت‌های بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرند برخی از شیرین‌کننده‌های قوی عبارتند از آسه سولفام پتاسیم، آسپارتام، ساخارین و نمکهای سدیم و کلسیم آن و توماتین.
همه نوشابه‌های گازدار معمولی موجب چاقی می‌شوند که این طبیعی است. اما آنچه که بسیار عجیب است این است که مصرف‌کنندگان نوشابه‌های رژیمی، بیشتر از افرادی که نوشابه‌های معمولی می‌خوردند، دچار اضافه وزن می‌شوند که این امر توسط تحقیقات آقای شارن فاولر اثبات شده است.

در این خصوص خبرنگار ایسنا سراغ یک کارشناس صنایع غذایی رفته تا با وی گفت‌وگو کند.
نوید میر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه سیستان و بلوچستان گفت: مردم اغلب اوقات مصرف نوشیدنی‌های رژیمی را با اجرای رژیم‌های لاغری صحیح اشتباه می‌گیرند. یعنی برای کاهش وزن یا جلوگیری از چاقی به جای نوشابه‌های معمولی، نوشابه‌های رژیمی می‌خورند. در حالی که مشکل اصلی چاقی مردم، مصرف نوشابه‌ها نیست. بلکه مقدار و نوع رژیم غذایی آنهاست.
وی بیان‌کرد: شما نمی‌توانید هر نوع و هر مقدار غذایی که می‌خواهید بخورید و ادعا کنید که چاق نخواهید شد، چون نوشابه رژیمی مصرف می‌کنید. اگر شما هیچ کار دیگری برای لاغرشدن انجام ندهید (مثل ورزش کردن و اجرای رژیم لاغری) و فقط نوشابه‌های رژیمی را به جای نوشابه‌های معمولی، مصرف کنید، وزنی از دست نخواهید داد.

وی تاکید کرد: بدن ما باهوش‌تر از آن است که فکر می‌کنیم. مردم فکر می‌کنند که می‌توانند بدن خود را فریب دهند، اما این‌گونه نیست. اگر شما آن مقدار کالری را که به بدن خود قول داده‌اید، به آن نرسانید، احتمالا بدن‌تان این عمل را با درخواست کالری بیشتر، تلافی خواهد کرد. در حقیقت به نظر می‌رسد که مصرف نوشابه‌های رژیمی، موجب تحریک اشتها می‌شود، در نتیجه بیشتر خواهید خورد.
این کارشناس صنایع غذایی با بیان اینکه شیرین‌کننده‌ها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند. گفت: شیرین کننده‌های طبیعی عموماً جزء گروه کربوهیدرات‌ها هستند و از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند و عبارتند از منوساکاریدها مانند گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز، دی ساکاریدها مانند ساکاروز، لاکتوز و مالتوز. رافینوزیک سه قندی است که از گالاکتوز، گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است. الکل‌های پلی هیدریک (پلی اُل ها) در موادغذایی شامل گلیسیرین، سوربیتول، مانیتول و پروپیلن گلایکول هستند. تمام آن‌ها به استثنای پروپیلن گلایکول شیرینی کمتری از قندها دارند و چنانچه به مقادیر کم مصرف گرد مزه آن‌ها نامشخص است.

وی ادامه‌داد: شیرین کننده‌های مصنوعی جزء گروه شیرین‌کننده‌های قوی محسوب می‌شوند. این شیرین‌کننده‌ها چندین برابر ساکاروز شیرین‌اند و بنابراین در غلظت‌های بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرند برخی از شیرین‌کننده‌های قوی عبارتند از آسه سولفام پتاسیم، آسپارتام، ساخارین و نمکهای سدیم و کلسیم آن و توماتین. این شیرین‌کننده‌ها در غذاهای کنسرو شده، شیرین‌کننده‌های روی میزی، آب‌سیب، نوشابه‌های سبک، ماست‌ها، دسرها، مخلوط‌های نوشیدنی، قرص‌های شیرین‌کننده و فرآورده‌های کم کالری و بدون قند کاربرد دارند.
میر گفت: طبق صحبت‌هایی که به عمل آمد استفاده از نوشابه رژیمی جایگزین مناسبی برای نوشابه معمولی نیست و مردم نباید با این ترفندها گول بخورند. همچنین افراد دیابتی اصلا از هر دو نوع نوشابه استفاده نکنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠۴-١٣٩٣, ١٢:۵١

   

پر مبحث ترین ها