سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گروه های امدادی در روستاهای کشور تشکیل می شوند

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه داد: در راستای اجرای این طرح امدادی، در هر روستا گروههای پنج تا هفت نفره تشکیل می شود تا در زمان وقوع حوادث یادشده بتوانند به یاری مردم بشتابند.
معاون عملیات سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر، از تشکیل گروه های امدادی در روستاهای سراسر کشور، بمنظور توانمندسازی ساکنان روستاها در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه خبر داد.

«ناصر چرخ ساز» در گفت وگو با ایرنا افزود: این گروه های امدادی با توجه به آسیب پذیر بودن مناطق روستایی در سوانح احتمالی تشکیل می شوند.
وی ادامه داد: در اجرای طرح تشکیل این گروه های امدادی سه بخش آموزش، سازماندهی و تجهیز افراد متقاضی واجد شرایط برنامه ریزی شده که روستاییان پس از شناسایی، آموزش های لازم را برای مقابله احتمالی با حوادث غیرمترقبه، مدیریت بحران و کمک به افراد آسیب دیده تا پیش از حضور امدادگران فرا خواهند گرفت.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه داد: در راستای اجرای این طرح امدادی، در هر روستا گروههای پنج تا هفت نفره تشکیل می شود تا در زمان وقوع حوادث یادشده بتوانند به یاری مردم بشتابند.
چرخ ساز تصریح کرد، این امدادگران علاوه بر آمادگی کامل برای مقابله با حوادث احتمالی باید امکان سنجی مورد نیاز را نیز در زمینه ارائه خدمات امدادی در مناطق روستایی خود انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به آنکه 80 تا 85 درصد نجات جان حادثه دیدگان سوانح احتمالی در مراحل اولیه توسط اقشار مختلف مردم صورت می گیرد، لزوم آموزش مردم بویژه در مناطق روستایی از اهمیت زیادی برخوردار است.
چرخ ساز به ارائه 40 ساعت آموزش های امداد و نجات به مردم روستاهای کشور اشاره کرد و گفت: در راستای تشکیل این گروه های امدادی، آموزش های اولیه به روستاییان داده می شود و پس از آن دوره های بازتوانی و توان افزایی نیز برای این افراد برگزار خواهد شد.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: در صورتیکه حادثه ای نظیر زلزله در کشور رخ دهد، با توجه به اینکه مرکز کنترل هماهنگی عملیات این سازمان با مراکزی همچون موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، سازمان هواشناسی و نظایر آن دارای ارتباط همزمان است، حوادث رخ داده به این مرکز هشدار داده می شود تا نیروهای امدادرسان بتوانند در سریع ترین زمان ممکن نسبت به اقدامات اولیه اقدام کنند.
وی درمورد برقراری ارتباط در روستاهایی که با حادثه ای مواجه می شوند نیز گفت: با اجرای طرح رومینگ در کشور و استفاده از آنتن های «بی تی اس» تلفن همراه در شهرها و روستاهای مختلف کشور و تجهیزاتی که در دهیاری ها و دهستان های مختلف کشور داریم، امیدواریم مشکلی در زمینه اطلاع رسانی به هنگام وقوع حوادث در سریع ترین زمان صورت نگیرد.

احداث انبارهای امدادی در کشور

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت: اکنون انبارهای امدادی در کل کشور ایجاد و به همین منظور تجهیزات امدادی مورد نیاز در شهرهای مختلف کشور به اندازه دو درصد جمعیت کشور تامین شده است.
چرخ ساز افزود: همچنین در شهر تهران به خاطر تراکم جمعیت 10 درصد کل جمعیت تجهیزات موردنیاز امدادی تامین شده تا در صورت وقوع حوادث احتمالی بتوانیم از این تجهیزات به خوبی استفاده کنیم.

وی یکی از اهداف اصلی این سازمان را افزایش تعداد انبارهای امدادی بویژه در نقاط سخت گذر و خطرپذیری بیشتر عنوان کرد و گفت: در صورتیکه فضا برای ساخت سوله داده شود، این فعالیت صورت می پذیرد.
چرخ ساز افزود: به عنوان نمونه در تهران به دلیل محدودیت فضایی که داریم این امکان وجود ندارد اما تجهیزات امدادی به میزان 10 درصد جمعیت تهران تامین شده است.

هر خانواده یک امدادگر

وی یکی از اهداف سال جاری جمعیت هلال احمر و سازمان امداد و نجات را افزایش پوشش امدادی در مناطق مختلف کشور عنوان کرد و گفت: اکنون حدود 90 درصد از نیروی عملیاتی سازمان امداد و نجات را داوطلبان تشکیل می دهند.
چرخ ساز با بیان اینکه سازمان امداد و نجات وظیفه همکاری با دولت در زمان وقوع حادثه را دارا است، ادامه داد: در بسیاری از حوادث انسان ساخت و طبیعی، سازمان امداد و نجات هلال احمر به همراه دیگر ارگان ها به پوشش امدادی حوادث می پردازد.

وی تاکید کرد که سازمان امداد و نجات می تواند حلقه واسطی برای آموزش افراد عادی در مبحث امداد و نجات باشد و هنگام بروز حادثه این افراد، امدادرسان در حوادث باشند.
چرخ ساز با تاکید بر اجباری شدن بحث آموزش امداد ونجات در مدارس، دانشگاه ها و ادارات افزود: در صورت تحقق این امر، همه افراد جامعه یک داوطلب و امدادگر سازمان هلال احمر می شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠۴-١٣٩٣, ١٩:٣٢

   

پر مبحث ترین ها