سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون برنامه ریزی استاندار قم:

کالاهای ساخت داخل باید مورد توجه قرار گیرد

یکی از موارد و مشکلات اساسی واحدهای تولیدی استان از جمله واحدهای تولید کفش، مشکل تامین مواد اولیه مانند مواد پتروشیمی است و هم اکنون تامین این مواد اولیه برای صاحبان واحدهای تولیدی به مشکلی جدی تبدل شده است.
معاون برنامه ریزی استاندار قم با بیان اینکه نباید با اعتبارات دولتی کالای خارجی خریداری و توانمندی تولیدکنندگان داخلی نادیده گرفته شود، گفت: کالای ساخت داخل به جای نوع مشابه خارجی آن باید مورد توجه قرار گیرد.

 سید رضا دهناد قبل از ظهر شنبه در نشست مقدماتی ستاد تسهیل امور و پشتیبانی واحدهای تولیدی و شهرکهای صنعتی که با حضور معاون وزیر صنایع و معادن، جمعی از مدیران اجرایی و کارآفرینان استان در محل استانداری قم برگزار شد، با اشاره به دور دوم سفر ستاد تسهیل امور و پشتیبانی واحدهای تولیدی و شهرکهای صنعتی به استان گفت: تشکیل این ستاد در جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی و بررسی‌های موردی آن‌ها، کار بسیار ارزنده و دارای ظرفیت بالایی است.

مسائل در ستاد تسهیل به صورت ریشه‌ای بررسی شود

وی با بیان اینکه در دور قبل سفر این ستاد به استان قم و بررسی موارد و ارائه راهکارهای مناسب در حدود ۸۰ درصد مشکلات تعدادی از واحدهای صنعتی استان حل شده است، تصریح کرد: برای اثربخشی بیشتر این ستاد، موارد باید به صورت ریشه‌ای‌تر بررسی شود که این امر نیز نیاز به اصلاح رویه دارد.

واحدهای تولیدی کفش برای تامین مواد اولیه دچار مشکل هستند

دهناد در بخش دیگری از سخنان خود به بیان برخی مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان اشاره کرد و گفت: یکی از موارد و مشکلات اساسی واحدهای تولیدی استان از جمله واحدهای تولید کفش، مشکل تامین مواد اولیه مانند مواد پتروشیمی است و هم اکنون تامین این مواد اولیه برای صاحبان واحدهای تولیدی به مشکلی جدی تبدل شده است که لازم است وزارت صنایع و معادن برای حل این مسئله تلاش نماید و اگر این امر برطرف شود حداقل مشکل ۱۰۰ واحد تولیدی در استان قم رفع خواهد شد.

وی همچنین با انتقاد از اینکه نباید با اعتبارات دولتی کالای خارجی خریداری و توانمندی تولیدکنندگان داخلی نادیده گرفته شود، گفت: کالای ساخت داخل به جای نوع مشابه خارجی آن باید مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از کنتور آب چینی به جای تولید داخل

معاون برنامه ریزی استاندار قم با بیان اینکه گاهی به تولید داخل کمترین توجهی نمی‌شود، تصریح کرد: برای مثال در استان قم واحد تولید کنتور آب وجود دارد اما با این وجود کنتور چینی وارد می‌شود در صورتی که کیفیت محصولات این واحد از محصولات چینی به مراتب بهتر است.

وی خاطر نشان کرد: وزارت نیرو، صنایع و معادن و بازرگانی باید در این خصوص همکاری و پیگیری لازم را داشته باشند و در حداقل در شرایط مساوی از محصولات داخلی استفاده شود.

موانع اخذ تسهیلات از بانک‌ها برای واحدهای تولیدی تسهیل شود

دهناد همچنین کمبود نقدینگی را یکی دیگر از مشکلات واحدهای تولیدی استان برشمرد و افزود: سرمایه در گردش برای واحد‌های تولیدی مانند خون، حیاتی است و که در صورت کمبود مشکلات بعدی را به وجود می‌آورد، لذا بانک‌ها باید با هماهنگی بانک مرکزی در این دوران گذر و اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها به واحدهای تولیدی کمک کنند و موانع گرفتن تسهیلات را تسهیل کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٢-١٣٩٠, ٠٣:١٩

   

پر مبحث ترین ها