سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آلاینده‌های شیمیایی میوه‌جات و سبزیجات بررسی می‌شود‌

میوه یاسبزی که از مزرعه به میادین میوه و تره‌بار می‌آید باید چک و بررسی شود که اگر آن مزرعه آلودگی‌اش از جهت آب یا کود است و منجر به آلایندگی شده است مورد شناسایی قرار گیرد که متأسفانه در حال حاضر این کار انجام نمی‌شود
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت توجه به آلاینده‌ها در امنیت و سلامت غذایی، گفت: از وزراتخانه‌ها جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان دعوت می‌شود تا به بررسی آلاینده‌های شیمیایی در میوه‌جات و سبزیجات بپردازند.

عبدالرحمان رستمیان در گفتگو با ایسنا، با بیان این مطلب، اظهار کرد: اخیرا قرار است از دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان دعوت به عمل آید تا بر روی آلاینده‌های شیمیایی میوه‌جات و سبزیجات بررسی‌های لازم انجام شود و با توجه به آنچه که در برنامه پنجم هدف‌گذاری شده سوال شود که چه اقداماتی انجام داده‌اند.

وی تصریح کرد:‌ اگر لازم باشد سهم محصولات ارگانیک را افزایش دهند و آلاینده‌ها را شناسایی کنند که غیراستاندارد نباشد و اگر غیراستاندارد باشند حذف شوند.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: مسئول تاثیر آلاینده‌های شیمیایی بر روی محصولات هم وزارت جهاد کشاورزی است و هم وزارت بهداشت و درمان.

نماینده مردم دامغان در مجلس در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به ضرورت توجه به دو مقوله امنیت و سلامت غذایی گفت:‌ آنچه که در این سال‌ها اتفاق ‌می‌افتد این است که گاهی اوقات یک سری تغییراتی ایجاد می‌شود که باید تغییرات را مدیریت کنیم و مهم این است مواد غذایی که استفاده می‌شوند به آلاینده‌های شیمیایی آلوده نباشند.
رستمیان با بیان این‌که گاهی آب‌های آلوده ممکن است مواد غذایی را به آلاینده‌های شیمیایی آلوده کنند، افزود: وظیفه وزارت بهداشت و درمان این است که این آلاینده‌ها را رصد کند که در میوه‌جات و یا سبزیجات چه درصدی از سموم وجود دارد و آیا این سموم از سطح استاندارد خارج است یا خیر؟

وی با بیان این‌که بهتر است میوه یا سبزیجات شناسنامه‌دار باشند، گفت:‌ میوه یاسبزی که از مزرعه به میادین میوه و تره‌بار می‌آید باید چک و بررسی شود که اگر آن مزرعه آلودگی‌اش از جهت آب یا کود است و منجر به آلایندگی شده است مورد شناسایی قرار گیرد که متأسفانه در حال حاضر این کار انجام نمی‌شود.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: در واقع ما در سطح مزرعه که میوه یا سبزی حمل می‌شود آنها را شناسنامه‌دار نمی‌کنیم که اگر به میادین میوه‌و تره بار منتقل می‌شود بدانیم چه شناسنامه‌ای دارد و ا سرمنشأ جلوی آلودگی را بگیریم.

رستمیان با بیان این‌که در حال حاضر آلایندگی به لحاظ هوا و آب زیاد شده است، اظهار کرد: حتی گاهی اوقات بیش از حد از کود استفاده می‌کنیم به خاطر این‌که میوه‌ها به لحاظ حجم بزرگتر و باصرفه‌تر شود در حالی که عوارضی را به دنبال دارد.
نماینده مردم دامغان در مجلس افزود: البته در کنار تولید محصولات، میوه‌های ارگانیک هم در حال تولید است که آنها هم باید شناسایی شوند.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه، یادآور شد: با توجه به پیشرفتی که در دنیا حاصل شده در حال حاضر برخی از کشورها موادی را که در آن دچار کمبود هستند مانند ویتامینها به غذاهای غالب خود اضافه‌ می‌کنند. به عنوان مثال اگر ویتامین D کم باشد میتوانند آن را در شیر یا محصول دیگری غنی‌سازی کنند.
وی افزود: همچنین ما در کشورمان که گندم غذای غالب است می‌توانیم ویتامینی را که مردم کمبود دارند شناسایی کرده و به آن اضافه کنیم. با این کار بسیاری از کمبودهای تغذیه‌ای‌مان در غذاهای غالب اضافه می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠۴-١٣٩٣, ٢٠:١٧

   

پر مبحث ترین ها