سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وعده لغو ویزا توسط دولت به کجا رسید؟

بروز شده : ١-٠۵-١٣٩٣, ١٠:١٨    نسخه چاپی    
تا امروز خبر دیگری درباره ی صدور ویزای ایران و تصمیم نهایی دولت برای روان سازی سفر اتباع خارجی به کشورمان منتشر نشده است. این تصمیم را در نهایت، رییس دولت خواهد گرفت.
به اعتقاد برخی فعالان حوزه ی گردشگری، گرفتن ویزای ایران برخلاف تصور عموم مردم جهان، خیلی هم سخت نیست ، آن هم در مقابل مصائبی که ایرانی ها برای گرفتن ویزای برخی کشورها متحمل می شوند. با این حال، یکی از شعارهای اولیه رییس جمهور، روان سازی سفر اتباع خارجی، بویژه گردشگران به ایران بود.

به گزارش ایسنا، در این باره، معاون گردشگری کشور اواخر سال گذشته گفت، «خبرهای خوشی را از تسهیل صدور ویزا تا نوروز 93 اعلام می کنیم» اما آن خبرهای خوش هنوز اعلام نشده است.

تسهیل صدور و لغو ویزای ایران، داستانی است که از دولت قبل شروع شد، آن زمان که رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیشنهاد لغو ویزای ایران را با 60 کشور ارائه کرد؛ ولی این طرح به دلیل مخالفت هایی که بیشتر از سوی دستگاه های امنیتی دخیل در صدور ویزا وارد شد، به سرانجام نرسید.

اما با تغییر دولت، سیاست «روان سازی سفر اتباع خارجی به ایران» در رأس هیات دولت و از سوی رییس جمهور مطرح شد. پس از آن، کارگروه «تعیین کشورهای هدف برای اعمال مقررات لغو ویزا و تسهیل صدور ویزای گردشگران خارجی» با حضور نمایندگانی از وزارتخانه های اطلاعات، امور خارجه، کشور و سازمان های توسعه و تجارت و میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل شد. اواخر سال گذشته هم پیشنهادها و توافق های صورت گرفته در این کارگروه به رییس جمهور داده شد تا پس از بررسی، نتیجه را اعلام کند.

در این باره، معاون گردشگری کشور اواخر سال گذشته گفت: «خبرهای خوشی را از تسهیل صدور ویزا تا نوروز 93 اعلام می کنیم» اما آن خبرهای خوش هنوز اعلام نشده است.

بسته پیشنهادی تسهیل صدور و لغو ویزا که محتوای آن تا به حال به صورت کامل اعلام نشده است، اسفند ماه 1392 به ˈحسن روحانیˈ - رییس جمهور - داده شد. حالا ˈمرتضی رحمانی موحدˈ - معاون گردشگری کشور- گفته است: «طرح یادشده در هیات دولت و در جلسات متعدد در حال بررسی است.»

بیشتر از این، تا امروز خبر دیگری درباره ی صدور ویزای ایران و تصمیم نهایی دولت برای روان سازی سفر اتباع خارجی به کشورمان منتشر نشده است. این تصمیم را در نهایت، رییس دولت خواهد گرفت.

پیشنهادهایی که تا کنون درباره ی تسهیل صدور و لغو ویزای ایران از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان عضو آن کارگروه منتشر شده، شامل این موارد است: افزایش فهرست برخی کشورها برای دریافت ویزای فرودگاهی، لغو ویزا برای گردشگران سلامت در صورت توافق دستگاه های دخیل، صدور ویزای رایگان برای تورگردانان خارجی که با هدف آشنایی به ایران سفر می کنند، کاهش مدت زمان صدور ویزا، تعیین کشورهایی برای لغو ویزا، راه اندازی E -Visa و افزایش مدت زمان اعتبار ویزای فرودگاهی از دو هفته، به یک ماه.

ایران در حال حاضر امکان صدور ویزای فرودگاهی را که دو هفته اعتبار دارد، برای تمام کشورها به جز 10 کشور کلمبیا، سومالی، آمریکا، انگلیس، کانادا، بنگلادش، اردن، عراق، افغانستان و پاکستان دارد.

تسهیل و لغو ویزا همواره شاخصی برای تأمین امنیت در کشور متبوع بوده است. در عصر رقابت گردشگری میان کشورها، بسیاری در حال دست کشیدن از سیاست های سخت گیرانه نسبت به صدور ویزا هستند و این تسهیلات معمولا برای بازارهای هدف گردشگری سریع تر فراهم می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠۵-١٣٩٣, ١٠:١٨

   

پر مبحث ترین ها