سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازی موش و گربه زنان ایرانی و گشت ارشاد

بروز شده : ۵-٠۵-١٣٩٣, ٢٣:۴٠    نسخه چاپی    
مقامات ایران اما هر سال گشت ارشادها را افزایش می دهند که نتیجه آن بازی موش و گربه میان مقامات و زنانی است که بیشتر به سمت پوشیدن لباس های مد روز تمایل دارند
نامه نیوز به نقل از تایم نوشت:

مقامات ایرانی در آخرین مرحله از اقدامات در زمینه مد و لباس «خانه مد» انستیتوی شناخته شده عرضه مد و لباس ایران را هفته گذشته تعطیل کردند. ماه گذشته، برگزاری یک شو لباس که در آن مدل‌ها مانتوهایی با نشان پرچم ایران بر تن داشتند با جنجال‌هایی مواجه شدند.

در این شو مد و لباس، به مردان نیز اجازه حضور در میان تماشاگران داده شد، موضوعی که تابوهای محافظه کاران در ایران را نقض می‌کرد.

برگزاری این شو با واکنش‌های شدیدی از سوی سیاستمداران اصولگرا و گروه‌های مذهبی ایران که بر این باور بودند برگزاری این شو، سنت و اخلاق اسلامی را نقض کرده است، مواجه شد. واکنش‌هایی که در مقابل دولت ایران را به ارائه توضیحاتی وا داشت. حمید قبادی، دبیر کارگروه سازماندهی مد ولباس ایران، در این باره گفت: شو مد برگزار شده با قوانین مد و لباس کارگروه مدیریت منطبق نبوده و پس از برگزاری آن، اقدامات قانونی در این زمینه اتخاذ شد. خانه مد ایران تا اطلاع بعدی تعطیل شد.

تصاویر برگزاری این شو مد و لباس برای نخستین بار در اواخر ماه ژوئن گذشته در وب سایت‌های ایرانی منتشر شد که حضور مردان در میان حاضران را نشان می داد، موضوعی که تاکنون در جمهوری اسلامی ایران شنیده نشده بود.

مدل های زن جوان، که ساپورت های سفید رنگی پوشیده بودند مانتوهایی به رنگ قرمز، سبز و سفید همانند پرچم ایران به تن داشتند.

صنعت نوپای مد در ایران در سال های اخیر شروع به پیشرفت کرده و برگزاری شوهای لباس و مد رو به افزایش است. بسیاری از این شوها دارای مجوز هستند اما شوهای لباس زیرزمینی نیز در حال افزایش است که لباس های ممنوعه‌تری برگزار می شوند. با این حال، تاکنون همه شو ها برای لباس زنان پشت درهای بسته برگزار شد و هیچ مردی اجازه ورود به آن را نداشت. حاضران نیز اجازه عکسبرداری و یا فیلمبرداری از مراسم را نداشتند.

جاوی شیرازی، مسئول خانه مد ایران در گفت وگو با تایم در تهران عنوان کرد که ما به طور کامل به فعالیت در چارچوب های اسلامی و ملی متعهد بودیم و تلاش کردیم که به این موضوعات نیز در شوهای خود نظارت کنیم. اجازه دعوت از مردان برای تماشای شو نیز از ابتدای سال گذشته صادر شده بود با این شرط که که لباس ها به طور کامل بدن زنان مدل را پوشانده و آنها نه همانند مدل ها بلکه به طور عادی راه روند.

تعطیل کردن خانه مد در ایران آخرین نمونه از جنگ بی پایان میان مقامات ایرانی و زنان این کشور است. این مناقشه هر سال تابستان و با تغییر لباس زنان به دلیل گرمای تابستان به وجود می آید.

مقامات ایران اما هر سال گشت ارشادها را افزایش می دهند که نتیجه آن بازی موش و گربه میان مقامات و زنانی است که بیشتر به سمت پوشیدن لباس های مد روز تمایل دارند.

نتیجه این بازی هم کمی عجیب و غریب است- زنانی که لباس های اسپرت و مد روز می پوشند برخی اوقات از یک طرف میدان تا طرف دیگر آن تاکسی می گیرند تا نیروهای گشت ارشاد را بگذرانند.

حقیقت این است که هیچ عادی سازی در عرصه مد و لباس در ایران صورت نگرفته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۵-١٣٩٣, ٢٣:۴٠

   

پر مبحث ترین ها