سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تولد نخستین کودک جهان از رحم پیوندی

این زن که نام وی فاش نشده است، در اثر مشکل ژنتیکی، بدون رحم به دنیا آمده بود و یکی از 9 زنی بود که در سال 2013 رحم پیوندی‌شان را از اهداکنندگان زنده دریافت کرده بودند.
برای نخستین بار در جهان، یک زن سوئدی با استفاده از رحم پیوندی کودکش را به دنیا آورد.

به گزارش ایسنا، رحم اهدایی از مادر این زن به او پیوند شده بود، از این رو این نخستین باری است که یک زن از همان رحمی که خود متولد شده، فرزندش را به دنیا می‌آورد.

این زن سوئدی 36 ساله در سپتامبر 2014 فرزند پسر 1775 گرمی خود را از طریق سزارین به دنیا آورد و دانشمندان امروز (شنبه) این دستاورد را در مجله پزشکی The Lancet اعلام کردند.

این زن که نام وی فاش نشده است، در اثر مشکل ژنتیکی، بدون رحم به دنیا آمده بود و یکی از 9 زنی بود که در سال 2013 رحم پیوندی‌شان را از اهداکنندگان زنده دریافت کرده بودند.

رحم پیوندی این زن از مادر 61 ساله وی گرفته شده بود که چندین سال قبل از جراحی، یائسه شده بود.

دریافت کننده که از تخمدان‌های سالم برخوردار بود، توانست تخم‌های سالم تولید کند که در گام بعدی و پیش از پیوند با استفاده از روش لقاح مصنوعی، بارور شدند و سپس 11 جنین بدست آمده منجمد شدند. متز برانستورم، استاد زنان و زایمان دانشگاه گوتنبرگ و همکارانش یک سال بعد از پیوند رحم، یکی از جنین‌ها را در رحم پیوندی کاشتند که سه هفته بعد منجر به بارداری موفق شد.

در سراسر 31 هفته اول بارداری، رشد جنین و جریان خون از طریق شریان رحم و بند ناف طبیعی بود. اما در هفته سی و یکم این زن با مشکل پره‌اکلامپسی به بیمارستان منتقل شد و با توجه به ضربان قلب غیر طبیعی جنین، پس از 16 ساعت تحت عمل سزارین قرار گرفت. نتیجه این عمل یک پسر سالم با وزن عادی زمان تولد برای سن حاملگی و با آپگار 9، 9 و 10 بود. (آپگار سیستمی برای تعیین سلامت نوزاد در دقیقه یک، پنج و 10 بعد از تولد با استفاده از مقیاس صفر تا 10 است که 9-10 به معنی کاملا عادی است).

در حال حاضر حال عمومی مادر و فرزند خوب بوده و پزشکان به آنها اجازه داده‌اند تا به خانه بروند.

از 9 زنی دریافت‌کننده رحم پیوندی، شش نفر باردار شده و به گفته پزشکانشان، احتمال تولد فرزند در آنها بالاست. همچنین از میان این زنان، تنها پنج زن از مادر خود رحم اهدایی را دریافت کردند، به این معنی که یک رحم می‌تواند دو نسل از یک خانواده را به دنیا بیاورد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ٢١:۵٠

   

پر مبحث ترین ها