سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آغاز برچسب گذاری فرآورده های غذایی با چراغ راهنمای تغذیه

با اجرای این طرح حدود شش فاکتور شامل چربی، اسید چرب ترانس، نمک، قند و کالری به شکل چراغ راهنمای سه رنگ (سبز، قرمز و زرد) روی محصولات درج خواهد شد.
برچسب گذاری فرآورده های غذایی با درج چراغ راهنمای تغذیه ای با حضور وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی آغاز و دستورالعمل اجرایی آن رونمایی شد.

براساس این طرح محصولات غذایی با سه رنگ شاخص سبز، زرد و قرمز درجه بندی می شوند.
براساس این گزارش، مدیر کل نظارت بر فراورده های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ، امروز - چهارشنبه - در مراسم رونمایی دستورالعمل این طرح گفت: اصلی ترین هدف برچسب گذاری محصولات غذایی تبادل اطلاعات بین خریدار، مصرف کننده و تولیده کننده است که امکان اطلاع رسانی سریع را به مصرف کننده می دهد.

«هدایت حسینی » افزود: برچسب گذاری فرآورده های غذایی یکی از مهمترین موضوعات سازمان غذا و دارو است که با توجه به نیاز مصرف کنندگان در سنین مختلف و همچنین به دلیل تنوع مواد غذایی در کشور، برچسب گذاری محصولات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با بیان اینکه برچسب گذاری محصولات غذایی در سراسر دنیا نیز مورد توجه واقع شده است تصریح کرد: برچسب گذاری موادغذایی سبب می شود که قدرت انتخاب مصرف کننده در تهیه مواد غذایی افزایش یابد و غذاهای سالم تر را به راحتی انتخاب کنند.

به گزارش ایرنا، مدیرکل نظارت بر فراورده های غذایی و آشامیدنی وزارت بهداشت افزود: اجرای این طرح موجب خواهد شد که سازمان های نظارتی توان کنترلی خود را ارتقاء دهند.
حسینی با بیان اینکه برچسب گذاری فرآورده های غذایی دو ویژگی مهم دارد گفت: اول اینکه این طرح از الگوهای پیشرفته تغذیه ای در جهان استفاده شده و دیگر اینکه این دستور العمل طی یک سال کاری با حضور نمایندگان صنعت و وزارت بهداشت تنظیم شده است.

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی وزارت بهداشت همچنین گفت: اجرای این طرح در سه مرحله انجام می شود که درمرحله نخست آن که از امروز کلید خورد با رونمایی از ضابطه جدید برچسب گذاری مواد غذایی آغازو به وزارت صنعت ابلاغ می شود.
حسینی ادامه داد: در مرحله دوم اجرای این که از ابتدای سال 94 است باید جدول ارزش تغذیه ای یا چراغ راهنمای تغذیه ای به صورت انتخابی درج شود و 18 ماه پس از آن نیز بر روی فراورده های تغذیه ای اجباری خواهد شد.

وی گفت: با اجرای این طرح حدود شش فاکتور شامل چربی، اسید چرب ترانس، نمک، قند و کالری به شکل چراغ راهنمای سه رنگ (سبز، قرمز و زرد) روی محصولات درج خواهد شد.
حسینی تصریح کرد: رنگ سبز حاکی از آن است که مصرف فرآورده محدودیت ندارد، رنگ زرد نشان احتیاط و رنگ قرمز نیز محدودیت مصرف است.

در ادامه این مراسم با حضور وزیر بهداشت، رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، مشاور عالی وزیر صنعت دستورالعمل برچسب گذاری فرآورده های غذایی رونمایی شد.
براساس این گزارش در ادامه این همایش از تولید کننده های برتر محصولات غذایی با اهدای نشان سیب سلامت ، تندیس سرآمدی صنایع غذایی تقدیر شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٧-١٣٩٣, ١۴:٣۴

   

پر مبحث ترین ها