سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رضایت 73 درصدی مردم از طرح تحول نظام سلامت

هاشمی با بیان اینکه نتیجه طرح تحول نظام سلامت، افزایش رضایتمندی مردم از خدمات بستری تا میزان 73 درصد بوده است، افزود: تغییرات زیادی به عنوان یک طرح جدید، در زمینه تعرفه های خدمات پزشکی انجام داده ایم که باعث از بین رفتن شکاف بین گروه های مختلف ارائه دهندگان خدمات و افزایش دسترسی به خدمات شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجرای برنامه جهانی سازمان جهانی بهداشت در زمینه کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر، نیازمند نقش فعال این سازمان برای هدایت کشورهای عضو در قبال مسئله دشوار تغییر سبک زندگی، به ویژه تغییر رفتار است.

«سید حسن هاشمی» در سخنرانی خود در شصت و یکمین اجلاس وزرای بهداشت عضو منطقه مدیترانه سازمان جهانی بهداشت این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: به عنوان عضوی از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی، بر خلاف موقعیت های برجسته و استراتژیک وابسته به جغرافیای سیاسی، ما با تهدیدهای بهداشتی مختلفی مواجه هستیم که ریشه در بی ثباتی های اجتماعی، محیطی و سیاسی دارند.

نامبرده تصریح کرد: این چالش ها باعث ایجاد مشکلاتی در امنیت بهداشتی، خطرات زیست محیطی ناشی از تغییرات آب و هوایی، ظهور عوامل گسترده تهدید کننده زندگی و ظهور مجدد بیماری های واگیر و همچنین بیماری های غیر واگیر که بیشتر ریشه در سبک زندگی نامناسب دارند، می شود.
وزیر بهداشت یادآورشد: همانطور که دکتر روحانی در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری خود وعده دادند، پس از احراز مسئولیت ریاست جمهوری از شهریور 2013، سلامت را به عنوان اولویت اصلی دولت اعلام کرد که با حمایت رهبر معظم انقلاب و مجلس نیز همراه بود و این امر منجر به طرح تحول نظام سلامت با هدف دستیابی به پوشش همگانی سلامت شد.

** تایید طرح تحول نظام سلامت از سوی مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت

به گزارش ایرنا، هاشمی در تشریح طرح تحول نظام سلامت در ایران گفت: ما بودجه بخش نظام سلامت از تولید ناخالص ملی (GDP) را تقریبا دو برابر کرده ایم و سعی می کنیم این میزان را برای بخش سلامت حفظ کنیم.
وی گفت: هم اکنون شش ماه از اجرای طرح می گذرد و همانطور که توسط مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت مشاهده و مورد تایید قرار گرفت، طرح تحول نظام سلامت، دستاورد های قابل توجهی در پی داشته است.

وزیر بهداشت کشورمان، تحت پوشش قرار دادن تقریبی همه شهروندان در بیمه سلامت با پوشش جدید بیمه برای هفت میلیون نفر، کاهش پرداخت از جیب در بیمارستانهای دولتی از 40 درصد به کمتر از 10 درصد برای خدمات بستری، رایگان کردن زایمان طبیعی، حمایت و حفظ پزشکان در مناطق محروم، ارائه خدمات 24 ساعته در بیمارستان های دولتی، افزایش دسترسی به بالگرد پزشکی در شرایط اضطراری و کاهش قابل توجه هزینه های فاجعه بار سلامت را از جمله دستاوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت در جمهوری اسلامی ایران ذکر کرد.

هاشمی با بیان اینکه نتیجه طرح تحول نظام سلامت، افزایش رضایتمندی مردم از خدمات بستری تا میزان 73 درصد بوده است، افزود: تغییرات زیادی به عنوان یک طرح جدید، در زمینه تعرفه های خدمات پزشکی انجام داده ایم که باعث از بین رفتن شکاف بین گروه های مختلف ارائه دهندگان خدمات و افزایش دسترسی به خدمات شده است.

وی افزود: طرح تحول نظام سلامت در بخش سلامت عمومی با تغییرات گسترده در سیستم مراقبت بهداشتی اولیه (PHC) در مناطق روستایی و شهری کوچک نیز همراه بوده است، حدود 9 میلیون نفر از جمعیت حاشیه نشین کشور تحت پوشش قرار گرفته اند، واکسن های جدید در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار گرفته و برنامه ریزی برای بازسازی شبکه های مراقبت بهداشتی در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر از طریق دسترسی بیشتر به پزشکان و ترویج خود مراقبتی به انجام رسیده است.

وزیر بهداشت با یادآوری اینکه ما با چالش های فراوان برای به انجام رساندن ماموریت مان و دستیابی به اهداف مورد نظر مواجه هستیم، گفت: این وضعیت با موقعیت های اضطراری نظیر شیوع ابولا و ناآرامی های جاری منطقه ای و بین المللی در منطقه مدیترانه شرقی تشدید می شود.

هاشمی افزود: در حالی که ما در اینجا گرد هم آمده ایم اقدامات جاری خود را در زمینه HIV/ AIDS، ریشه کنی فلج اطفال، بیماری های غیر واگیر و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، اهداف توسعه هزاره بعد از سال 2015 را مورد بررسی قرار دهیم، قرار دادن سلامت به عنوان اولین اولویت توسط دولتها، بیش از همیشه احساس می شود.

هاشمی خاطر نشان کرد: اجرای برنامه جهانی سازمان جهانی بهداشت در زمینه کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر (2013-2020)، نیازمند نقش فعال سازمان جهانی بهداشت برای هدایت کشورهای عضو در قبال مسئله دشوار تغییر سبک زندگی، به ویژه تغییر رفتار است.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از تدوین طرح جامع در زمینه جمع آوری پیشرفت های حاصله و چالش های موجود در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی به عنوان سنگ بنایی برای تبادل تجربیات و ارائه الگوهای موفق تا سال 2017 استقبال می کند.

وزیر بهداشت پیشنهاد داد: به عنوان اولین گام، ما می توانیم همکاری در این فرایند را با ایجاد اتحادیه مراکز بیماریهای غیر واگیر در منطقه مدیترانه شرقی آغاز کنیم.
وی گفت: موانع بسیاری در زمینه سلامت در منطقه ما وجود دارد که اجرای ابتکارات ذکر شده را دشوار می سازد، با این حال، ما می توانیم با کمک یکدیگر، تغییرات را ایجاد کنیم.

**همگی در زمینه سلامت مسئولیت های مشترک داریم

وزیر بهداشت با بیان اینکه همگی در زمینه سلامت مسئولیت های مشترک ولی جداگانه داریم ، گفت: به غیر از مسائل مهم مورد تاکید در گزارش مدیر منطقه مدیترانه شرقی، ما ممکن است نیازمند به طرح مجدد این سوال اساسی باشیم که مناسب ترین سیستم سلامت که باید در کشورهای ما استقرار یابد، چیست؟

هاشمی یادآور شد: مراقبت بیمارستانی و چالش های مدیریت مراقبت در سطوح دوم و سوم، داشتن بیمارستان های جدید و مدرن در راستای بهبود و پیشرفت در مراقبت های اولیه برای سالم تر نگه داشتن مردم، موضوعی نسبتا فراموش شده است که سازمان جهانی بهداشت باید آن را مورد توجه بیشتری قرار داده و مساعدت های لازم را در این زمینه به کشورهای عضو ارائه دهد.
وی افزود: همچنان، هزینه های مارپیچی مراقبت بهداشتی، افزایش سریع امید به زندگی و همچنان کاهش زاد و ولد و پیشرفت در تکنولوژی پزشکی منجر به وجود آمدن قشر سالمندانی شده است که عمر طولانی تر داشته و نیازمند مراقبت های گران قیمت و پیچیده است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: کمک سازمان جهانی بهداشت به کشورهای عضو در زمینه فراهم آوردن کمک های مالی برای پوشش همگانی سلامت و هموار کردن زمینه برای بیمه همگانی برای همه شهروندان، دو گام مهم در این راستا است.
وی در ادامه گفت: سبک زندگی خاص، مانند عادات غذا خوردن و هنجارهای اجتماعی و فرهنگی در منطقه ما نیازمند ایجاد مکانیسم های ویژه ای است تا ما را از مراقبت های بهداشتی به سوی سلامت سوق دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:٣۵

   

پر مبحث ترین ها