سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روایت ولایتی از تلاش تیم پزشکی آیت الله مهدوی کنی

وی با اشاره به این که فوق تخصص های متبحر بیهوشی نیز به عنوان کشیک به خدمت مشغول بودند؛ تصریح کرد: لحظه ای نبود که یک پزشک متخصص بیهوشی یا ریه که دوره فوق تخصصی 'آی سی یو' را گذرانده باشد، بالای سر ایشان نباشد.
سرپرست تیم معالج حضرت آیت الله مهدوی کنی، در پی درگذشت رییس مجلس خبرگان رهبری، ضمن تسلیت این ضایعه بزرگ به مقام معظم رهبری،ملت شهید پرور ایران اسلامی و بیت معزز آن مرحوم، وضعیت بیماری،آخرین لحظه های زندگی و تلاش های صادقانه تیم پزشکی وعلت اصلی مرگ را تشریح کرد.

دکتر «علی اکبر ولایتی» در حاشیه جلسه انجمن صنفی بیمارستان های خصوصی تهران که در بیمارستان عرفان برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: ایشان بی تردید از ستون های استوار انقلاب بودند.
وی اظهارداشت: بیماری آیت الله مهدوی کنی از 14 خرداد آغاز شده بود حدود چهار ماه و نیم طول کشید و ایشان روز 14 خرداد پس از سکته قلبی درمنزل به نزدیکترین بیمارستان محل اقامت (بیمارستان بهمن) منتقل شدند.

مشاور رهبر معظم انقلاب ادامه داد: بلافاصله پس از انتقال ایشان به بیمارستان، قلبشان با ماسا‍‍ ‍‍‍ژ و شوک الکتریکی و با تلاش تیم پزشکی به کار افتاد.
وی افزود: اما با توجه به این که مدت نسبتا طولانی سلول های مغز از اکسی‍‍ژن محروم شده بودند به قشر خاکستری مغز صدمات جبران ناپذیری وارد شد به گونه ای که تا حدود زیادی این قسمت ها از بین رفت.

رییس مرکز تحقیقات استرات‍ژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: بعد از گذشت چند هفته با درخواست خانواده مرحوم آیت الله مهدوی کنی، بنده مأمور شدم تا مسوولیت گروه درمان ایشان را بر عهده بگیرم؛ همچنین از سوی دفتر مقام معظم رهبری نیز بر این امر تأکید شد که من و همکاران هر کمک و تلاش مورد نیاز را در راستای بهبودی ایشان انجام دهیم.
دکتر ولایتی افزود: به همین خاطر از بیمارستان مسیح دانشوری، متخصصین رده بالای 'آی سی یو'، ریه و قلب برای ایشان تعیین شدند. همچنین متخصصین جراحی، داخلی، اعصاب، فیزیوتراپی، کلیه و طب سنتی به سرپرستی معاونت طب سنتی وزارت بهداشت و پرستاران با تجربه بر بالین ایشان حاضر شدند.

وی با اشاره به این که فوق تخصص های متبحر بیهوشی نیز به عنوان کشیک به خدمت مشغول بودند؛ تصریح کرد: لحظه ای نبود که یک پزشک متخصص بیهوشی یا ریه که دوره فوق تخصصی 'آی سی یو' را گذرانده باشد، بالای سر ایشان نباشد.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک یادآور شد: همچنین اساتید ما که قول همکاری داده بودند در نهایت اخلاص و با حداکثر توان،بدون هیچ گونه چشمداشت مالی در امر بهبود ایشان فعال بودند.

وی با بیان اینکه هیچ یک از اساتید 'آی سی یو'، قلب، ریه، جراحی اعصاب و داخلی اعصاب طی دوران درمان ایشان وجهی دریافت نکردند؛ گفت: البته برخی هزینه های جانبی مربوط به پرستاری یا برخی از کشیک ها پرداخت می شد.
دکتر ولایتی گفت: شمار پزشکان متخصص و فوق تخصص و طب سنتی که در این رابطه همکاری می کردند، معمولا در هر زمان به 20 نفر می رسید.

وی با بیان این که مرحوم آیت الله مهدوی کنی در مدت بستری چند بار تا آستانه مرگ پیش رفته بودند، افزود: ریه ایشان دست کم سه بار عفونت کرد، البته اگر ایشان به هوش می آمدند به دلیل صدمات مغزی دچار تشنج می شدند. از این رو به اجبار تحت نظر متخصصین بیهوشی و جراحان داخلی اعصاب ایشان را در حالت خواب نگه می داشتیم.
وی ادامه داد: قدرت برون دهی قلب باید 50 درصد باشد در حالی که برای ایشان به اندازه یک سوم حداقل ظرفیت لازم کار می کرد و قدرت برون دهی قلب ایشان قبل از حادثه هم 10 تا 15 درصد بود ودر واقع قلب ضعیفی داشتند.

به گزارش ایرنا، ولایتی با اشاره به این که دوره درمان مرحوم آیت الله مهدوی کنی دشوار بود و تیم پزشکی، خانواده و اطرافیان شان نیز بسیار زحمت کشیدند، خاطرنشان کرد: دکتر نوحی رییس بیمارستان قلب و همچنین رییس هیات مدیره بیمارستان بهمن نیز زحمات زیادی کشیدند؛ هر کسی برای هر کاری که ارجاع می شد با جان و دل کار می کرد.

وی علت مرگ آیت الله مهدوی کنی را اختلال ریتم بطنی قلب اعلام و تاکید کرد: در واقع صبح روز سه شنبه و به دنبال عارضه قلبی و پس از حدود دو ساعت تلاش بی وقفه رییس بخش قلب بیمارستان مسیح دانشوری، رییس 'آی سی یو' و متخصصین ریه بیمارستان شهید رجایی، ایشان در اوج اندوه همگان دار فانی را وداع گفت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٧-١٣٩٣, ١٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها