سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خرید تضمینی آب در دستور کار قرار گرفت

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩٣, ٠٩:۴٧    نسخه چاپی    
از ابتدای مهرماه امسال تاکنون بارش ها حدود 50 درصد بیشتر از سال گذشته و 60 درصد بیشتر از متوسط بلندمدت است و اگر این روال تا پایان سال آبی ادامه داشته باشد، کشور از خشکسالی خارج خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به سیاست های جدید این وزارتخانه در بخش آب برای سال 94 گفت: با ادامه بارش ها، احتمال خروج کشور از خشکسالی وجود دارد.

به گزارش مهر، حمید چیت چیان با تاکید بر اینکه جهت‌ گیری منابع وزارت نیرو به سمت خرید تضمینی آب و پساب است گفت: در سال‌ های اخیر صنعتگران ایرانی توانسته‌ اند نیازهای کشور را به خوبی پاسخ دهند و افزون‌ بر بازارهای داخلی، صادرات نیز به بیش از 40 کشور جهان داشته‌ ایم؛ ضمن اینکه در 20 کشور جهان نیز صنعتگران آب و فاضلاب کشور در حال انجام طرح‌ های مختلف هستند.

وزیر نیرو اظهارداشت: ما شرکت‌ های ایرانی را تشویق می‌کنیم که با ارتباط و تشکیل گروه مشارکت کاری با شرکت‌ های مطرح بین‌ المللی برای جذب فناوری‌ های روز جهان و افزایش کیفیت اجرایی، سطح فعالیت خود را ارتقا دهند.

چیت چیان افزود: در سال آینده جهت اصلی هزینه منابع مالی وزارت نیرو از اجرای طرح، به سمت خرید تضمینی آب و پساب از بخش خصوصی منتقل می‌شود. وی با بیان اینکه هم‌ اکنون ایران جایگاه خوب و پُرافتخاری در عرصه بین‌ المللی دارد گفت: در چنین شرایطی است که شرکت‌ ها خواهند توانست افزون‌ بر روش‌ های نوین اجرا، هزینه تمام‌ شده طرح‌ ها را نیز کاهش دهند و بتوانند سطح رقابت‌ پذیری خود را در جهان حفظ و صادرات خود را افزایش دهند.

وی گفت: هم‌ اکنون نزدیک به نیمی از مردم شهرها از شبکه‌ های دفع بهداشتی فاضلاب برخوردار هستند، اما توسعه شبکه‌ های فاضلاب جزو برنامه‌ های اصلی وزارت نیرو است.

وزیر نیرو برنامه این وزارتخانه برای توسعه طرح‌ های فاضلاب را استفاده از مشارکت و سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: هدف اصلی این است فعالیت‌ هایی را که جزو وظایف دولت است با مشارکت بخش خصوصی به نتیجه برسانیم و بخش خصوصی می‌ تواند به‌ صورت BOT و BOO و یا بیع متقابل در این بخش مشارکت کند و در مقابل خدمات خود، هزینه آن را دریافت کند.

چیت چیان تصریح کرد: مزیت این کار این است که در یک زمان کوتاه خواهیم توانست ظرفیت انجام کار در کشور را بسیار ارتقا دهیم و ضمن کاهش هزینه، بهره‌ وری اجرا را نیز افزایش دهیم.

وی با اشاره به بارش مناسب باران در سال آبی جدید گفت: از ابتدای مهرماه امسال تاکنون بارش ها حدود 50 درصد بیشتر از سال گذشته و 60 درصد بیشتر از متوسط بلندمدت است و اگر این روال تا پایان سال آبی ادامه داشته باشد، کشور از خشکسالی خارج خواهد شد.

وزیر نیرو ادامه داد: بررسی‌ های کارشناسی نشان می‌ دهد که امسال یک سال نرمال خواهد بود و افزایش و کاهش بیش از اندازه‌ ای در بارش‌ ها نخواهیم داشت.

چیت‌ چیان با بیان مراحل مدیریت منابع آب در کشور گفت: مرحله نخست زمانی بوده که نیازها کمتر از منابع بوده و هر کس به هر نسبتی که می‌ توانسته از آب بهره‌ برداری می‌کرد، اما در مرحله دوم نیازها بر منابع غلبه کرده و نیاز به احداث تاسیسات مثل سد و شبکه‌ های آبیاری و زهکشی پیدا شد.

وی گام دیگر را مرحله مدیریت تقاضا عنوان کرد و اظهارداشت: وقتی منابع جدیدی در دسترس نیست، باید مصرف خود را کاهش دهیم و با استفاده بهینه از آن و مدیریت صحیح مصرف و تقاضا با حفظ منابع موجود در بخش شرب، کشاورزی و صنعت نیازهای جامعه را تامین کنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تمام زمینه‌ های مورد نیاز برای حضور بخش خصوصی در صنعت آب و برق مهیا است گفت: در این راستا تسهیلاتی برای بخش خصوصی به‌ منظور مشارکت بیشتر در طرح‌ های آب و برق مهیا شده و مهمترین کار این بوده که وزارت نیرو این طرح‌ ها را تعریف کرده و اگر بخش خصوصی خواهان مشارکت باشد، با کلاف سردرگمی از طرح‌ های مختلف مواجه نخواهد بود.

چیت چیان افزود: با هماهنگی انجام‌ شده با صندوق توسعه ملی، زمینه تامین تسهیلات مالی برای بخش خصوصی فراهم شده است.

وی کار دیگر وزارت نیرو در این زمینه را تهیه مصوبه‌ های قانونی مورد نیاز برای حضور بخش خصوصی با کمک مجلس عنوان کرد و گفت: حمایت دیگر ما در سال آینده جهت‌ دهی هزینه منابع مالی وزارت نیرو از اجرای طرح به سمت خرید تضمینی آب و پساب از بخش خصوصی است و وقتی بخش خصوصی در طرح‌ های تصفیه فاضلاب یا آب شیرین‌ کن مشارکت می‌کند، هزینه آن را به‌ صورت خرید تضمینی از دولت دریافت می‌کند.

وزیر نیرو تصریح کرد: همچنین تمام نیازهای بخش آب از مشاوره تا بهره‌ برداری توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و وزارت نیرو متکی به بخش خصوصی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩٣, ٠٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها