سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دادگاه مهدی هاشمی در سراشیبی

تا کنون 21 جلسه از این دادگاه به صورت غیرعلنی برگزار شد، جلساتی که خبرنگاران را به طور متوسط چهار تا پنج ساعت در گرمای تابستان و سرمای فصل پاییز پشت درهای بسته دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی منتظر گذاشته که شاید قبل یا بعد از دادگاه، مهدی هاشمی یا حتی اگر شده یکی از وکلایش در جمع آنها حاضر شده و گفت وگو کنند.

بیست و یک جلسه از دادگاه رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی تا کنون برگزار و عمده دفاعیات در برابر اتهامات وارده انجام شده است.

مهدی هاشمی بهرمانی که پیش از این رییس سازمان بهینه سازی مصرف سوخت ایران بود، بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 از ایران خارج شد و دوم مهرماه 1391 بعد از حدود سه سال به ایران بازگشت و در فرودگاه مورد بازجویی قرار گرفت.

او یک روز بعد یعنی سوم مهر ماه به دادسرای امنیت رفت اما در ساعات پایانی همان روز با صدور قرار بازداشت موقت، روانه زندان اوین شد. این بازداشت 2 ماه و 23 روز طول کشید و مهدی هاشمی سرانجام در تاریخ 26 آذر سال 91 با قرار وثیقه 10 میلیارد تومانی آزاد شد.
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، کمتر از یک ماه بعد از این، از صدور کیفرخواست 125 صفحه ای برای مهدی هاشمی با 12 عنوان اتهامی خبر داد.

ابتدا نیمه اردیبهشت سال 92 زمان محاکمه مهدی هاشمی به ریاست قاضی ناصر سراج تعیین شده بود ولی به دلیل موافقت دادگاه با مهلت خواهی متهم و همچنین وجود 'نقص در کیفرخواست' این پرونده به دادسرا بازگشت و طی این مدت قاضی پرونده و زمان محاکمه تغییر کرد.

 دستور رسیدگی سریع دادستان وقت به پرونده هاشمی

28 مرداد سال 92 قاضی محمد منصوری بازپرس پیشین شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه و سرپرست فعلی دادسرای ناحیه سه ونک (دادسرای ویژه زمین خواری) عهده دار انجام تحقیقات درباره پرونده مهدی هاشمی و رفع نواقص سنگین این پرونده شد.

با تعیین بازپرس، رفع نواقص این پرونده به طور رسمی آغاز شد و بنابر اعلام حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه و دادستان وقت کل کشور، مهدی هاشمی 21 مهر ماه به منظور ارایه پاره ای توضیحات در دادسرا حضور یافت.

20 آبان سال 92 سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود از دادسرا خواست نسبت به رفع نواقص پرونده مهدی هاشمی سرعت عمل بیشتری به خرج دهد.

در نهایت سخنگوی قوه قضاییه در شصت وچهارمین نشست خبری خود از رفع نقص پرونده مهدی هاشمی و ارسال آن به دادگاه انقلاب خبر داد و گفت: 11 یا 12 مرداد ماه برای محاکمه تعیین شده و قاضی پرونده نیز تغییر کرده است.

اولین و دومین جلسه مهدی هاشمی، قرائت کیفرخواست

اولین و دومین جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی شنبه یازدهم مردادماه سال 1393در دو نوبت صبح و عصر و همچنین صبح یکشنبه 12 مردادماه در شعبه 28 دادگاه انقلاب اسلامی تهران با ریاست قاضی «محمدعلی مقیسه» برگزار و در این 2 روز کیفرخواست مهدی هاشمی توسط نماینده دادستان قرائت شد.

وکلای مهدی هاشمی در این جلسات به دلیل غیرعلنی بودن جلسه دادگاه از گفت وگو با خبرنگاران امتناع کردند.
البته پیش از این جلسات نیز یک جلسه در سال 1392 به ریاست قاضی «ناصر سراج» در شعبه 1 دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شده بود.

 جلسه سوم و آغاز دفاعیات

سومین جلسه محاکمه مهدی هاشمی روز 27 مرداد و چهارمین جلسه سوم شهریور ماه برگزار شد که به گفته وکیل او در حقیقت دومین جلسه رسیدگی بود که به صورت غیرعلنی برگزار شد. دفاعیات در برابر اتهامات وارده از جلسه سوم آغاز شد.

سخنگوی دستگاه قضا در شصت وششمین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران اتهامات مهدی هاشمی را هم امنیتی و هم اقتصادی عنوان کرد که البته یکی از وکلای مهدی هاشمی عمده اتهامات موکلش را سیاسی و بیشتر مربوط به وقایع سال 88 می داند.

فاطمه هاشمی که سومین فرزند دادگاهی شده آیت الله هاشمی رفسنجانی است در حاشیه سومین جلسه دادگاه برادرش گفت: خانواده هاشمی را به نوبت در صف دادگاه گذاشته اند.

 جلسات بعدی و قابل پیش بینی نبودن پایان دادگاه

در حاشیه چهارمین جلسه دادگاه مهدی هاشمی در تاریخ سوم شهریورماه امسال، «سیدوحید ابوالمعالی» یکی از وکلای مهدی هاشمی در جمع خبرنگاران گفت: ما در برابر اتهامات وارده دفاع می کنیم و مطمئنا دادستان نیز دفاعیاتی را ارائه خواهد کرد، از این رو پایان جلسه دادگاه را نمی توان پیش بینی کرد و مشخص نیست.

همچنین محسنی اژه ای درباره روند رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی در نشست خبری گفته بود تا زمانی که وکلای وی بخواهند از او دفاع کنند و نماینده دادستان حرفی برای گفتن داشته باشد، این جلسه رسیدگی ادامه خواهد داشت.


پنجمین جلسه و گلایه نسبت به درج انتشار مطالب غیرعلنی

در جاشیه پنجمین جلسه دادگاه که 5 شهریور برگزار شد، سید محمود علیزاده طباطبایی در جمع خبرنگاران با اظهار گلایه از درج مطالب دادگاه غیر علنی در برخی نشریات و سایتها گفت: رسایی جزییات دادگاه غیر علنی موکلم را در روزنامه 9 دی منتشر کرده که این یک جرم عمومی است و دادستان باید پیگیری کند.

سید وحید ابوالمعالی دیگر وکیل مهدی هاشمی نیز در جمع خبرنگاران با ارزیابی خود از جلسات دادگاه، گفت: ما در حال ارائه دفاعیات هستیم و نماینده دادستان هم مواردی را از کیفرخواست مطرح می کند، در نتیجه مشخص نیست که جلسات دادگاه تا چند نوبت دیگر ادامه خواهد یافت.

وی در ادامه با انتقاد از انتشار برخی مفاد و جزئیات دادگاه در برخی رسانه های خاص اظهار داشت: دادگاه موکلم غیرعلنی است و بنا بر آیین دادرسی کیفری انتشار مفاد و جزئیات دادگاه غیرعلنی جرم محسوب می شود.

شهریور و مهر و برگزاری هشت جلسه دادگاه

10، 12، 15 و 16 شهریور امسال به ترتیب ششمین، هفتمین، هشتمین و نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی برگزار شد.
اما دهمین جلسه رسیدگی به این پرونده 28 مهرماه پس از 42 روز در شعبه 28 بود که فردای آن یعنی 29 مهر یازدهمین جلسه دادگاه نیز برگزار شد و بدین ترتیب کمترین رکورد جلسات رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی در مهر ماه بود.

 آبانماه و شلوغ ترین ماه دفاعیات

دوازدهمین، سیزدهمین، چهاردهمین، پانزدهمین، شانزدهمین، هفدهمین و هجدهمین جلسه دادگاه مهدی هاشمی به ترتیب در 5، 10، 17، 19، 24، 26 و 28 آبان ماه برگزار شد.
سید محمود علیزاده در حاشیه چهاردهمین جلسه دادگاه از محتوای نامه نمایندگان مجلس در جمع خبرنگاران گفت.

وی بیان کرد: در این نامه نمایندگان از قاضی پرونده خواستند تا جلسات دادگاه به صورت علنی برگزار شود که قاضی مقیسه به آنها گفت پیشتر وکلای مهدی هاشمی بر علنی بودن جلسه تاکید داشتند اما بنابر مصلحت جامعه نپذیرفتم.

نامبرده در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه دفاعیات تا کی ادامه دارد، گفت: ما ورق به ورق کیفرخواست را به صورت مستدل جواب می دهیم و مشخص نیست این دفاعیات تا چه زمانی طول می کشد.

این وکیل مهدی هاشمی قبل از شروع هجدهمین جلسه رسیدگی به پرونده موکلش در جمع خبرنگاران از تبرئه شدن موکلش خبر داد و گفت: در واقع موضوع اصلی پرونده اکبر هاشمی رفسنجانی است نه مهدی و من مطمئن هستم که موکلم تبرئه خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا امروز شاهد ختم رسیدگی به پرونده خواهیم بود، گفت: دادگاه حداقل 10 تا 15 جلسه دیگر ادامه دارد.

 10، 15 و 16 آذر و برگزاری سه جلسه

نوزدهمین، بیستمین و بیست و یکمین جلسه رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی در آذرماه برگزار شد و یکی از وکلای مدافع او در حاشیه بیستمین جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران از انجام شدن بیش از نیمی از دفاعیات خبر داد.
سید وحید ابوالمعالی افزود: بیشتر دفاعیات انجام شد اما اینکه تا چه زمانی جلسه دادگاه ادامه می یابد، مشخص نیست.

سید محمد علیزاده طباطبایی یکی دیگر از وکلای مهدی هاشمی در حاشیه بیست و یکمین جلسه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، گفت: سه جلسه بیشتر به پایان دادگاه باقی نمانده است.

او در پاسخ به این سوال ایرنا که کدام بخش از اتهامات مهدی هاشمی شما را برای انجام دفاعیات بیشتر درگیر کرد، اظهار داشت: عمده اتهامات موکلم مربوط به وقایع سال 88 بود و بیشترین دفاعیات نیز روی همین موضوع انجام شد.

و اما..

تا کنون 21 جلسه از این دادگاه به صورت غیرعلنی برگزار شد، جلساتی که خبرنگاران را به طور متوسط چهار تا پنج ساعت در گرمای تابستان و سرمای فصل پاییز پشت درهای بسته دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی منتظر گذاشته که شاید قبل یا بعد از دادگاه، مهدی هاشمی یا حتی اگر شده یکی از وکلایش در جمع آنها حاضر شده و گفت وگو کنند.

هر چند در بیش از نیمی از این جلسات نه مهدی هاشمی و نه وکلایش هیچکدام برای پاسخگویی در جمع خبرنگاران حاضر نشده اند که البته وکلایش دلیل این امر را غیر علنی بودن جلسات و تشخیص قاضی می دانند، اما آیا جلسات رسیدگی به گفته وکیل مهدی هاشمی تا سه جلسه دیگر پایان می یابد؟

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩٣, ١٠:۵٠

   

پر مبحث ترین ها