سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابتکار: اقتصاد سبز در دولت با جدیت پیگیری می شود

بروز شده : ١-٠٢-١٣٩۴, ١٣:٠١    نسخه چاپی    
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت موضوع اقتصاد سبز را در برنامه های اصلی خود قرار داده و با جدیت پیگیری می کند.به گزارش خبرنگار ایرنا، معصومه ابتکار روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز زمین پاک و معرفی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز در شانزدهمین همایش ملی تقدیر صنعت سبز افزود: اقتصاد پایدار به معنای رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست است که امروزه از مقوله شعار خارج شده و در تمام دنیا از جمله کشور ما دنبال می شود.

وی گفت: بیشتر کشورهای توسعه یافته هم دارای اقتصاد پایدار و هم محیط زیست سالم هستند به عنوان مثال لهستان در یکدوره 20 ساله موفق به کاهش 30 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای شد که همزمان با آن رشد اقتصادی خود را حداقل پنج برابر افزایش داد.

ابتکار با تاکید بر اینکه توسعه در کنار حفظ محیط زیست امکان پذیر است گفت: قرار بود در برنامه چهارم توسعه محیط زیست ارزش گذاری و خسارات وارد شده بر آن تعیین شود که این کار انجام نشد اما دولت و سازمان محیط زیست با جدیت پیگیر انجام آن است.

وی تاکید کرد: برای آینده کشور و حفظ محیط زیست باید حرکت های توسعه ای براساس برنامه و سیاست های منطبق با فرصت ها و ظرفیت های محیط زیستی کشور انجام شود.

وی تاکید کرد: در زمینه رشد توسعه پایدار همگام با حفظ محیط زیست گام های خوبی در کشور برداشته شده است، اگر به ظرفیت های ملی کشور واقع بینانه نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که بهره کشی یکطرفه از طبیعت نتیجه ای جز تخریب محیط زیست به همراه ندارد.

وی با بیان اینکه توسعه به قیمت تخریب محیط زیست برای هیچ کس قابل پذیرش نیست تاکید کرد: اگر از منابع موجود درست استفاده نکنیم محیط زیست آینده روشنی نخواهد داشت.

ابتکار گفت: برای ارتقای شاخص های محیط زیستی در سال گذشته گام های خوبی برداشته شد که قرار گرفتن یونیدو در کنار سازمان حفاظت محیط زیست موید این موضوع است.

معاون رییس جمهوری اظهار کرد: دولت برای تقویت انگیزه های اقتصادی در صنایع تسهیلاتی را در قانون بودجه و صندوق محیط زیست ایران پیش بینی کرده است که امیدواریم منجر به رقابت سالم میان صنایع و خدمات سبز و توسعه شود.

وی با تشکر ویژه از صنعت نفت در کشور گفت: صنعت نفت گام های خوبی در زمینه کیفیت سوخت برداشته است که نتیجه آن بهبود کیفیت هوا و افزایش تعداد روزهای پاک و سالم نسبت به سال گذشته است.

وی گفت: با همکاری و تلاش وزیر نفت و همکارانشان در وزارتخانه و پالایشگاه ها بنزین یورو4 در کشور تولید و در بیشتر کلانشهرها توزیع می شود.

وی گفت: حذف بنزن از بنزین، کاهش گوگرد از هفت هزار PPM به 50 در گازوییل و کاهش مصرف مازوت در پالایشگاه ها برخی از اقداماتی است که وزارت نفت با درخواست سازمان حفاظت محیط زیست انجام داده است.

وی گفت: همچنین با هشت سال تاخیر استاندارد یورو4 برای خودروسازان الزامی شد و اکنون در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه همچنان برای کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست راه زیادی در پیش داریم گفت: شهری مانند تهران با هشت و نیم میلیون جمعیت و پنج میلیون خودرو نیازمند برنامه ریزی های اصولی برای حفظ محیط زیست است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٢-١٣٩۴, ١٣:٠١

   

پر مبحث ترین ها