سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابتکار در تایلند:

کیفیت سوخت و هوای ما بهبود یافته است

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩۴, ٠١:٠٨    نسخه چاپی    
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست سه‌شنبه‌شب در تایلند از بهبود کیفیت سوخت در یک‌سال گذشته خبر داد و گفت رئیس‌جمهوری بر کنترل آلودگی هوا تأکید دارد.


 معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، در نشست تخصصی وزیران محیط‌زیست آسیا و اقیانوسیه درخصوص ارتباط میان سلامت و محیط‌زیست، وضعیت ایران و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای کاهش آلودگی هوا را تشریح کرد. این نشست در بانکوک، پایتخت تایلند، برگزار می‌شود و روز چهارشنبه نیز ادامه دارد. وی با اشاره به مقاله مجله «کره ما» و بررسی چالش‌های ایران در خصوص آلودگی هوا و تغییر سیاست‌ها و برنامه‌ها به منظور کاهش آلودگی هوا و بهبود سلامت مردم، گفت با گذشت هشت سال از این جریان، دولت شروع به برنامه‌ریزی، تدوین استراتژی و فعالیت‌های بین‌بخشی به منظور کنترل آلودگی هوا کرد. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، گفت دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز برای اجرای این برنامه، بسیار جدی است. وی گفت کیفیت سوخت در ایران طی یک‌سال گذشته افزایش یافته و بهتر شده و کیفیت هوا نیز نسبت به سال قبل بهبود قابل‌توجهی داشته است. دکتر ابتکار تأکید کرد با وجود مشکلات پیشِ‌رو، در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی‌های بلندمدت، بین‌بخشی، علمی و سازوکارهای اثربخش در جریان است. وی که به‌عنوان سخنران اصلی، نقطه‌نظرات تخصصی خود را درخصوص اثرات متقابل محیط‌زیست و سلامت ارائه می‌کرد، همچنین گفت آلودگی محیط‌زیست و آلودگی هوا، تغییر اقلیم و بیماری‌های جدیدی را به‌وجود آورده است. به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، بیماری‌هایی چون ضعف سیستم ایمنی، سرطان و بیماری‌های قلبی ناشی از آلودگی محیط‌زیست، باری بر اقتصاد و اجتماع تحمیل کرده‌اند. وی تأکید کرد: تصمیم‌گیرندگان، باید بدانند این موضوعات چگونه با مبانی علمی، مرتبط می‌شوند. در منطقه آسیا و اقیانوسیه چهارمیلیاردو ٢٠٠ میلیون نفر زندگی می‌کنند که با چالش‌های جدی در خصوص آلودگی هوا، آب، مواد شیمیایی و... روبه‌رو هستند.
ابتکار خطاب به وزیران شرکت‌کننده در این نشست تخصصی، گفت: ما نیازمند آب و خاک پاک‌تر، غذای سالم‌تر و کاهش سم و کود در کشاورزی هستیم. وی گفت: خاک به غذا ختم می‌شود، پس اثر مهمی بر سیستم ایمنی و بهداشت دارد، آلودگی‌های شیمیایی بر سیستم عصبی اثر می‌گذارند و موجب جهش‌های نامطلوب ژنتیکی می‌شوند.
ابتکار در جلسات مختلف برنامه محیط‌زیست سازمان‌ملل (یو‌ان‌‌ای‌پی) که تا روز چهارشنبه با حضور وزیران و مقامات محیط‌زیست بیش از ٤٠ کشور منطقه برگزار می‌شود، چالش‌های سلامتی و محیط‌زیست که می‌تواند به طور منفی توسعه اقتصادی منطقه را به خطر بیندازد، مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌دهد. معاون رئیس‌جمهوری ایران مدیریت نشست‌های متعدد این اجلاس را در زمینه تغییرات آب و هوا و همچنین رابطه محیط‌زیست و سلامت برعهده دارد. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در تایلند اعلام کرد ایران تا پایان قرن ٢١ افزایش چهار تا پنج‌درجه‌ای دمای هوا را تجربه می‌کند، در حالی که هدف‌گذاری میانگین افزایش دما در جهان یک و نیم تا دو درجه سانتی‌گراد است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩۴, ٠١:٠٨

   

پر مبحث ترین ها