سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بیش از ۵۰ درصد کارگران ساختمانی زیر ۳۰ سال سن دارند

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩۴, ٢٢:٠٢    نسخه چاپی    
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: بیش از ۵۰ درصد کارگران ساختمانی زیر ۳۰ سال سن و کمتر از یک درصد آنان دارای تحصیلات بالا‌تر از دیپلم هستند که این موضوع مبحث آموزش این قشر را به چالش کشانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل راه و شهرسازی استان قم، محسن بهشتی، در کارگروه آموزشی کار‌شناسان علوم پزشکی کشور که درسالن اجتماعات هتل خورشید قم برگزار شد، در سخنانی گفت: در مبحث ملی مقررات ساختمان، توجه ویژه و تمرکز خاصی بر ایمنی محیط کارگاههای ساختمانی شده است که عمده اقدامات پیشگیرانه اولیه جهت جلوگیری از حوادث محتمله احداث بنا می‌باشد.

وی در ادامه به مطالعات انجام شده در خصوص علل حوادث احداث بنا پرداخت و افزود: در صورت اختصاص کمترین هزینه (در قیاس با دیگر هزینه‌های ساخت بنا) و مصرف هدفمند آن می‌توان حوادث جرحی و فوتی کارگران ساختمان را تا ۸۰ درصد کاهش داد.

بهشتی با ارائه آماری درباره وضعیت اجتماعی کارگران ساختمانی به آسیب‌شناسی تلفات انسانی در حوزه احداث بنا پرداخت و گفت: بیش از ۵۰ درصد کارگران ساختمانی زیر ۳۰ سال سن و کمتر از یک درصد آنان دارای تحصیلات بالا‌تر از دیپلم هستند که همین موضوع مبحث آموزش این قشر عظیم و جوان را به چالش کشانده است.

وی در این خصوص توضیح داد: انتقال آموزه‌های اجتماعی در قالب کلی آن، زمانی خروجی مناسبی خواهد داشت که سطح دانش و سواد فراگیران مکفی و مناسب باشد در صورتی که بیش از ۵۰ درصد کارگران ساختمانی بیسواد و یا دارای تحصیلات زیر دیپلم می‌باشند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود به صدور مجوز جهت ۱۴۰ نفر از مجریان ذیصلاح استان قم در سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: از دیگر معضلات در بخش صنعت ساختمان، ورود صاحبان سرمایه‌ای است که بدون لحاظ نمودن اصول علمی و تخصصی احداث بنا و عدم بکارگیری مهندسان و مجریان ذیصلاح اقدام به ساخت سازه‌های ساختمانی می‌نمایند.

وی افزود: باید مقررات ملی ساختمان را جدی گرفت و با متخلفین برخورد کرد.

بهشتی، ورود نظام مهندسی را از طراحی تا اتمام بنا جهت اجرای مقررات ملی ساختمان الزامی دانست و گفت: تمامی دستگاه های ذی ربط در بخش تامین ایمنی محیط کار از جمله ادارات علوم پزشکی، تعاون و رفاه و... می‌توانند در راستای جلوگیری از حوادث سازه‌های ساختمانی در دو بخش سامان بخشی نیروی انسانی و استفاده بهینه از سخت افزارهای مورد نیاز اقدام نمایند.

وی بیشترین درصد قابل توجهی حوادث ساختمانی را مربوط به عدم استحکام بنا در بخش تاسیسات ساختمان از جمله نصب آسانسور دانست و تصریح کرد: عمده دلیل وقوع حوادث تاسساتی ساختمان که متاسفانه به حوادث ناگواری منتهی شده عدم نظارت جدی در اجرای مقررات مربوطه بوده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در خاتمه ضمن ابراز امیدواری از اینکه مبحث ایمنی ساختمان و بهداشت محیط کار، پیش از اجرا، در طراحی پروژه‌ها دیده شود، افزود: با توجه به اشتغال خیل عظیمی از نیروی جوان و مولد کشور در بخش ساختمان، باید در حفظ این سرمایه‌های راستین کشور مسئولانه‌تر اقدام کنیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩۴, ٢٢:٠٢

   

پر مبحث ترین ها