سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مجازات کسی که حیوانات را آزار دهد، چیست؟

حتما شما هم پرندگان رنگارنگی را که به جرم زیبایی و خوش صدایی در قفس زندانی شده اند و حق پرواز کردن را ندارند، را دیده اید؟ پرندگانی که باید در طبیعت زندگی کنند اما در قفس افتاده و راهی جز آواز خواندن ندارند. آوازی که از غصه و دلتنگی دلش بیرون می آید و اما انسان ها از شنیدن آن لذت می برند!

حتما شما هم پرندگان رنگارنگی را که به جرم زیبایی و خوش صدایی در قفس زندانی شده اند و حق پرواز کردن را ندارند، را دیده اید؟ پرندگانی که باید در طبیعت زندگی کنند اما در قفس افتاده و راهی جز آواز خواندن ندارند. آوازی که از غصه و دلتنگی دلش بیرون می آید!

ما انسان ها خودخواهانه حق پرواز کردن را از این موجودات گرفته ایم و آنها را در قفس انداخته ایم. مایی که خودمان طاقت یک روز زندانی شدن را نداریم! ما انسان ها که حقوق پرندگان را پایمال کردیم.

متاسفانه این رفتارها با پرندگان ناشی از خودخواهی انسان ها بوده و هیچ حمایتی از حقوق پرندگان که خداوند نعمت پرواز کردن را به آنها عطا کرده نمی شود.
 
پولی که از راه آزار حیوانات به دست می آید!

وارد بازار پرنده فروشی که می شوی دلت می گیرد. رفتارهای غیرانسانی با موجوداتی که نفس می کشند. کسب درآمد از راه حبس پرندگان و خرید و فروش شان دیده می شود.

اول مرغ و خروس هایی را می بینی که زیر آفتاب سوزاننده پاهایشان با طناب بسته شده و نمی توانند حرکت کنند، دهانشان از شدت تشنگی باز مانده و از تقلا کردن برای رهایی خسته شده اند.  

کمی جلوتر که میروی ده ها جوجه مرغ مینا که داخل یک جعبه به انتظار غذا مانده اند. سمت شان که می روی از گرسنگی منقارشان را باز می کنند و طلب غذا می کنند. فروشنده این جوجه ها می گوید: یک ماه فقط طول می کشد که دستی شود! غذا را خودت به او بده تا به تو عادت کند! یکی از آنها را برمی دارد و با سرنگی بزرگ، آب را در حلق پرنده بی زبان می فشارد. جوجه مرغ مینا از شدت تشنگی ناچارست به همین شیوه آب را بخورد و یکباره آب داخل سرنگ داخل حلقش تزریق می شود. ظلمی آشکار در جلوی چشمانم اتفاق می افتد. پرنده ای که بخاطر «دستی شدنش»! باید عذاب بکشد تا بزرگ شود.

آن طرف تر طوطی سبز رنگی در دستان فروشنده اش مچاله می شود! چند بار سعی می کند فرار کند، اما آنقدر با دستهای فروشنده برخورد می کند که بی حال می شود و بالاخره بدون هیچ حرکتی روی دستان فروشنده می ایستد. لبخند شیطانی فروشنده را می بینم که با خوشحالی می گوید، دستی است! این طوطی نوکتان نمی گیرد و روی دستتان می ماند! آن فروشنده که خوشحال هم هست قیمت طوطی در دستش را دو برابر قیمت قبلی اش می گذارد!
 
جوجه های رنگی، اسباب بازی زنده کودکان!

معمولا با آغاز فصل بهار در گوشه و کنار خیابان دستفروش هایی را که به فروش جوجه های رنگی! با قیمت های ارزان مشغولند در اکثر نقاط کشور مشاهده می شوند. تاکنون با دیدن این جوجه های فکر کرده اید که اینها  از کجا می آیند و توسط چه کسانی خریداری می شوند و یا اینکه عاقبت آنها چه می شود؟


پس از خروج جوجه ها از تخم؛ جوجه های ماده برای پرورش و ایجاد گله های تخمگذار توسط مرغداران خریداری می شوند ولی از اینجا به بعد سرنوشت تلخی در انتظار جوجه خروس ها می باشد، این جوجه ها محکوم به مرگ هستند زیرا که با رنگ شدن و پیدا کردن ظاهر جذاب روانه بازار خرید می شوند تا بازیچه ی لحظه ای کودکان شوند و بدست آنها بمیرند.

زمان خریداری این جوجه های زبان بسته در پلاستیک های فریزر تقدیم مشتری می شود! حتی فکر تنفس در یک پلاستیک سربسته هم نفس آدم را می گیرد!

اگر نگاهی به خریداران این جوجه بیاندازیم اغلب مشاهده می کنیم که خریداران مادرانی هستند که برای سرگرمی دو سه روزه کودکشان این جوجه ها را خریداری می کنند. این جوجه ها هنگامی که به منزل یا در حقیقت قتلگاه خود می رسند وضع شان بدتر می شود چون در عوض نگهداری و مواظبت از آنها بعنوان بازیچه  و در حقیقت عروسکی زنده و متحرك و صدادار!  مورد استفاده قرار می گیرند .صرفنظر از تغذیه آنها که معمولا توسط مخلوطی با عنوان دانه که توسط فروشندگان جوجه همراه آنها عرضه می شود و اغلب چیزی  جز مخلوطی از سبوس و خاک اره نیست! وضعیت نگهداری آنها  بدین صورت است که یا شکار گربه و کلاغ می گردند، یا به علت بیماری می میرند، یا اینکه در زیر دست و پای کودک انسان له می شوند.

پیامبر اکرم (ص): خداوند لعنت کند کسی را که حیوانی را زندانی کند

همه ما زندگی همراه با آزادی و رفاه را دوست داریم. همانطور که حضرت علی (ع) فرمودند باید هر چه را که برای خود دوست داریم را برای دیگر افراد و جانداران نیز دوست بداریم.  

طبق تعلیمات اسلام انسان ها نمایندگان و خلیفه خداوند بر روی زمینند، و دقیقاً به همین دلیل وظیفه دارند تا مراقب تمامی دیگر مخلوقات خداوند اعم از نباتات و حیوانات باشند.

شریعت اسلام دستور می دهد که یک مسلمان باید از هر نوع بی رحمی نسبت به حیوانات دوری کند، مخصوصاً هنگام ذبح شرعی به عنوان مثال، قید شده است که چاقو هیچ‌وقت نباید در جلوی حیوانی که قرار است ذبح شود تیز گردد و این ‌که یک حیوان نباید در جلو چشم دیگر حیوانات ذبح گردد و هر کس این مسائل را رعایت نکند در آخرت آرامش نخواهد یافت.   

در زمان پیامبر اکرم (ص) سگها، گربه ها، پرندگان و انواع دیگر حیوانات جمعاً مورد مراقبت عموم مردم بودند. پرندگان آزادانه به داخل مساجد پرواز می کردند و حتی لانه هایشان را بدون مزاحمت در محیط مسجد می ساختند. پرندگان وحشی بدون مزاحمت بر فراز مزارع پرواز می کردند و هیچ هنگام دیده نمی شد که فردی چه دیوانه وچه دانشمند به لانه ی پرنده ای تجاوز کند. در قاهره مسجدی را ذکر می کند که هر روزدر ساعت معینی  تعداد زیادی گربه بدان وارد می شدند تا غذایشان را از مرد خیری در آنجا دریافت کنند.

البخاری نقل کرده است که رسول‌الله شخصاً با پیراهن خود صورت اسبش را پاک می کرد، و می فرمود که دادن حتی دانه ای گندم به اسب عملی خیر است. این مثال را می توان مجاز از کل موجودات گرفت. به علاوه مسلمانان از دور کردن حیوانی از مادرش یا سوزاندن لانه مورچگان منع شده‌اند. حتی نقل شده است که یکی از بزرگترین دانشمندان اسلامی بعد از مرگش توسط خداوند تمامی گناهانش بخشیده شد نه به این علت که تالیفات زیادی داشت و اهل علم بود بلکه به این دلیل که گربه ای را در خیابانهای بغداد از شدت سرما نجات داده بود.

همچنین از پیامبر (ع) نقل شده که فرمود: لعن الله من مثل بالحیوان او حبس؛ ؛ «خداوند لعنت کند کسی را که حیوانی را مثله کند یا آن را زندانی کند.

در گذشته بسیاری از مسلمانان صدر اسلام پرندگان را با هدف آزاد کردن خریداری می کردند. خوب است که نذرها و عهدهای ما با خدا از این قبیل کارها باشد. حتی می توان در مهد کودک ها یا مراکز دبستانی با درنظر گرفتن محلی برای دانه خوردن پرندگان و تشریح مطالبی در خصوص مظلومیت و بی گناهی این حیوانات به آنها مهربانی را از همان سنین کودکی بیاموزیم.

 

منبع: فردا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩۴, ١۴:٠٧

   

پر مبحث ترین ها