سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آب شرب بندرعباسی‌ها تا پایان تیر تمام می‌شود

بروز شده : ۴-٠۴-١٣٩۴, ١۴:١٨    نسخه چاپی    
علی اصغر رضایی در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت نامناسب منابع آب استان و کاهش 70 درصدی بارندگی نسبت به سال گذشته توضیح داد: کاهش نزولات جوی از یکسو و افزایش مصرف آب آن‌ هم به صورت بی‌رویه و بدون مجوز همگی عواملی است که در شدت بخشیدن به اثرات خشکسالی بر زندگی مردم تاثیرگذار است.

 

وی با اشاره به کاهش شدید بارندگی در هرمزگان اظهار کرد: خشکسالی بر کل کشور سایه افکنده و کاهش 70 درصدی نزولات جوی در استان به معنای کاهش شدید تغذیه سدها و دشتهاست.

 

رضایی با بیان اینکه ذخایر آب موجود در مخازن سدهای استان در مقایسه با سال گذشته 24 درصد کاهش داشته است، افزود: هم اکنون 32 میلیون متر مکعب آب در سد استقلال میناب و 268 میلیون مترمکعب آب در مخزن سد جگین ذخیره شده است. فقط بخشی از ذخیره سد استقلال میناب صرف آب شرب بندرعباس می‌شود. به منظور جبران کمبود منابع مورد نیاز، از طرح اضطراری تأمین آب از سدهای شمیل و نیان بهره‌برداری شده است.

 

وی تصریح کرد: با توجه به محدود بودن منابع آبی در استان به خصوص آبهای با کیفیت مناسب، آبخوان‌های آبرفتی موجود استان به شدت مورد بهره برداری بی رویه قرار گرفته و در حال تخلیه شدن هستند، در حالی که نزولات جوی قادر به تغذیه میزان برداشت شده نیست. همکاران صنعت آب استان با اجرای طرحهای اضطراری تامین آب از منابع جدید در منطقه شمیل و نیان تلاش می‌کنند تا آب شرب سالم ، بهداشتی و با کیفیت تامین کنند.

 

برداشت‌ بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی هرمزگان فاجعه آمیز است

 

رضایی تاکید کرد: برداشت‌های بی رویه از منابع آب زیرزمینی به گونه‌ای فاجعه آمیز به بافت زمین آسیب رسانده که نتایج و پیامدهای ناگوار آن شور شدن، تغییر کیفیت آب ، فرونشست زمین و تحمیل خسارت‌های جبران ناپذیر به زیرساخت‌ها و در نهایت تخلیه مناطق روستایی و مهاجرت به سوی شهرها به دلیل کمبود آب خواهد بود.

 

وی با اشاره به وضعیت دشتهای استان افزود: دشتهای استان متأثر از تداوم دوره خشکسالی حاکم بر استان در وضعیت ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار دارند.

 

رضایی خاطرنشان کرد : شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان به عنوان متولی تامین آب مورد نیاز استان در تلاش است که بحران آب فشاری بر زندگی شهروندان وارد نکند و به این منظور طرحهای اضطراری تأمین آب را در دستور کار قرار داده است. اخیرا یکی از پروژه‌های طرح اضطراری (سیستم جمع آوری و انتقال آب از پایین دست سد شمیل به بندرعباس و خمیر) به بهره برداری رسید و حدود 600 لیتر بر ثانیه وارد مدار خط لوله انتقال آب از میناب به بندرعباس شد. در همین راستا پروژه حفاری 12 حلقه چاه در دشتهای نیان با هدف جمع آوری 360 لیتر آب در ثانیه، پروژه استفاده از آب سطحی حجم غیرمفید سد استقلال با هدف تامین 1000 لیتر آب در ثانیه در دست اجراست.

 

وی اضافه کرد: براساس طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی که در شورای عالی آب کشور در سال 93 برای نجات منابع آب زیرزمینی کشور مصوب شد، با هدف برنامه ریزی در جهت استفاده بهینه از منابع آب زیرزمینی، اقداماتی از قبیل نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز پروانه‌دار، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز، شناسایی و انسداد و مسلوب المنفعه کردن چاه‌های غیر مجاز موجود، اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی و تقویت آبخوان‌ها در مناطق مستعد در اولویت برنامه‌های این شرکت قرار گرفته است.

 

رضایی بیان کرد: ترویج فرهنگ صرفه‌جویی در این برهه که با بحران خشکسالی مواجهیم امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. در این خصوص نقش و جایگاه رسانه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و انتظار می‌رود در این شرایط بحرانی، مسئولان آب استان را در امر فرهنگ سازی و مدیریت مصرف یاری کنند. مدیریت منابع آبی کشور جز با همکاری و همراهی مردم امکان پذیر نخواهد بود. هدف از نامگذاری هفته اول تیرماه به نام هفته صرفه جویی در مصرف آب، جلب توجه و مشارکت همگانی عموم مردم به موضوع حیاتی آب در زندگی روزمره است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۴-١٣٩۴, ١۴:١٨

   

پر مبحث ترین ها