سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دبیرشورای عالی معماری وشهرسازی:

طی 10 سال گذشته 4 هزار هکتار از باغات تهران نابود شد

معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی گفت: سیاست های غلط ساخت و ساز طی10 سال گذشته، 4 هزار هکتار از باغات تهران را نابود کرد.


 پیروز حناچی افزود: طبق بررسی های شورای عالی معماری و شهرسازی و بنابه اظهارات رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران و بنابه اظهارات رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران تخمین زده می شود که چیزی بین 4 تا 6 هزار هکتار باغات از بین رفته و بررسی ها حاکی است که تخریب حدود 4 هزار هکتار باغات در تهران حتمی است.

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی وزارت راه وشهرسازی، تصریح کرد: اینکه کیفیت هوای کلانشهر تهران کاهش پیدا می کند بی ارتباط با تخریب ها و ساختمان سازی های اخیر نیست.

وی اظهار داشت: ابتدای دهه گذشته که پشت سرگذاشتیم بسیاری از باغات در منطقه ازگل تهران نقش بسزایی در کیفیت هوای این منطقه داشت در حالی که هم اکنون از آن باغات تقریبا چیزی باقی نمانده و همه تبدیل به ساختمان های بلند مرتبه شده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی، یادآور شد: سرعت تخریب ها از دو دهه پیش آغاز شد، اما در دهه اخیر رشد چشمگیری یافت.

حناچی تاکید کرد: به طور طبیعی باغاتی که در محدوده شهرها قرار می گیرند در معرض خطر هستند اما 10 سال است به پیشنهاد شورای دوم مبنی بر حفظ 30درصد از مساحت باغ ها و دادن تراکم مسکونی به آن در این سطح اشغال، در حال حاضر و پس از یک دهه از اجرای این ضابطه، اثری از بسیاری از باغاتی که با این دستورالعمل پروانه ساختمانی گرفتند، موجود نیست.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی افزود: در عمل قوانین مصوب در شورای عالی معماری و شهرسازی اجرایی نشدند و باغات از بین رفتند زیرا آنقدر بارگذاری زیاد و بدون کنترل انجام شد که مجبور شدند برای تامین خدماتی از جمله پارکینگ حتی به عمق زمین نیز نفوذ کنند و سطح اشغال را در زیرزمین تا حدود 80 و حتی در برخی از موارد 100 درصد افزایش دادند و در نهایت از آن 70 درصدی که برای باغات در نظر گرفته شد چیزی باقی نماند. با این تصمیمات هم فضای سبز را از دست دادیم و هم تراکم بیش از اندازه به شهرها تحمیل شد.

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی، افزود: قطعا قبل از اینکه تهران و سایر شهرهای کشور به این وضعیت برسند اگر خبرگزاری های تخصصی و غیردولتی وجود داشتند، با نقد تصمیمات تک بعدی جلوی بسیاری از تصمیمات غلط گرفته می شد و تا این حد صدمات جبران ناپذیری به سیمای شهر وارد نمی شد.

به گفته معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، هرچقدر میزان وابستگی خبرگزاری ها به دولت کمتر باشد می توان امید بست تا آنها بیشتر به سمت تخصصی شدن بروند و با تخصصی شدن امکان تخطی احتمالی برخی از دستگاه های دولتی نیز از بین می رود.

وی در پایان با بیان اینکه خبرگزاری های تخصصی نیاز جامعه شهری هستند، افزود: شاید اگر چنین خبرگزاری هایی وجود داشت بسیاری از مشکلاتی که هم اکنون در حوزه معماری و شهرسازی شاهد آن هستیم با نقد و اطلاع رسانی به موقع بسیار کمتر بود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠۴-١٣٩۴, ١٧:١٩

   

پر مبحث ترین ها