سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توضیحات جدید درباره دریاچه ای که ناگهان خشک شد

علت اصلی خشک شدن یک شبه دریاچه طاق بستان و چشمه های چندین هزارساله را، دولت ایران می دانند. او می گوید: خشک شدن چشمه های طاق بستان، خیلی تعجب آور نیست؛ همان طور که ما خشک شدن دریاچه ارومیه را ‌دیدیم،‌ نباید انتظاری غیر از این ‌داشته باشیم.


مسئولان تقصیرها را گردن یکدیگر می‌اندازند!دومینوی خشکیدگی سراب‌ها و تالاب‌های کشور، این بار به چشمه‌های هزار ساله سراب طاق‌بستان رسید؛ دریاچه ای که ‌کاملا ناگهانی در 24 ساعت در دل زمین ناپدید شد.

به گزارش «تابناک»، هنوز دلیل این خشک شدن یکباره دریاچه مشخص نشده است، ولی بسیاری از مسئولان محلی بر این باورند که استفاده های بی رویه از ‌آب در فصل کشاورزی، باعث بروز این اتفاق نادر شده است؛ اما مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه، وجود چاه‌های غیرمجاز به‌ عنوان دلیل اصلی خشک شدن این سراب را رد می کند.

کیاست امیریان، اصلی‌ترین عامل خشک شدن سراب طاق‌بستان را خشکسالی و عدم بارش دانست و گفت‌: امسال در ‌ کرمانشاه ‌کاهش 46 درصدی بارندگی‌ها داشته‌ایم ‌و این چشمه یک شبه خشک نشده است. طبق آمار،‌ میزان آب‌دهی آن از میزان یک‌هزار و 477 تا 980، سپس 300 و الان نیز به صفر لیتر در ثانیه رسیده است.

اما در این میان، حسین آخانی‌، کارشناسان مستقل محیط زیست‌، علت اصلی خشک شدن یک شبه دریاچه طاق‌بستان و چشمه های چندین هزارساله را، دولت ایران می دانند. او می گوید: خشک شدن چشمه‌های طاق‌بستان، خیلی تعجب‌آور نیست؛ همان طور که ما خشک شدن دریاچه ارومیه را ‌دیدیم،‌ نباید انتظاری غیر از این ‌داشته باشیم.

این فعال محیط زیست افزود: مردم نمی توانند در برابر چنین اتفاقاتی ‌کاری انجام دهند؛ همان طور که در گذشته نیز نتوانستند. بنا بر قانون ‌ایران، آب در اختیار دولت است؛ بنابراین، ‌چه کاری می توانند انجام دهند؟!

این استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: مردم، تنها می توانند به قانون‌گذاران فشار آورند و اعتراضات خود را نسبت به وزارت نیرو که شایستگی این مسئولیت را ندارد بیان کنند.

اما عبد‌الرضا مصری، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ‌اظهار داشت: چشمه ها و سرچشمه های زیادی در استان کرمانشاه خشک شده که آخرین مورد آن نیز چشمه های طاق‌بستان است. پدران و حتی پدر‌بزرگ‌های ما هم هیچ خاطره ای از خشک شدن این چشمه ندارند، البته در سال‌های دور آب این چشمه مقداری کم شد، ولی هرگز خشک نشده بود.

نماینده مردم کرمانشاه گفت: در حال حاضر هم مسئولان دستگاه اجرایی توپ را به زمین یکدیگر می اندازند؛ اداره آب و فاضلاب اعلام می کند که تقصیر امور آب است، امور آب به گردن دیگری می اندازد ‌یا اعلام می کنند که مقصر اصلی محیط زیست بوده، ولی‌ کسی هم زیر بار آن نمی رود.

وی گفت: اگر هم‌اکنون آب‌ چشمه طاق‌بستان 10 برابر شده بود، چندین مدعی پیدا می کرد که ما توانستیم آن را زیاد کنیم، ولی الان کسی زیر بار آن نمی رود و آثار آن در نهایت متوجه منطقه و مردم اطراف خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه دلیل این خشکی یکباره چشمه ها چه بوده است نیز گفت: دو دلیل می تواند باعث بروز این حادثه شده باشد؛ نخست اینکه چاه های مجاز و غیر مجاز بیش از حد در اطراف چشمه ها زیاد شده ‌و این می تواند باعث خشک شدن سرچشه‌ها شود. طاق‌بستان دریاچه کوچکی بود که خشک شد، دریاچه سراب نیلوفر کرمانشاه شاید 100 برابر این دریاچه وسعت داشت، که الان می شود کف آن فوتبال بازی کرد.

وی گفت: متاسفانه ما در حال از دست دادن منابع آبی هستیم که عمده آن، صرف تولید محصولاتی می شود که قیمت آن یک دهم قیمت آب است‌ و کشاورزان با برداشت آب‌های کشور شروع به تولید خربزه و هندوانه می کنند، سیاست گذاران ما هم متأسفانه دنبال این کارها نیستند.

این نماینده همچنین د‌رباره دلیل دیگر خشک شدن این چشمه نیز گفت: این احتمال هست که به دلیل خشکسالی های پی در پی در سال‌های گذشته، رانش‌هایی در درون زمین به وجود آمده باشد. همچنین این احتمال می‌رود که گسل دیگری در زیر زمین ایجاد شده و آب به درون گسل دیگر می‌رود و ممکن است در جای دیگر ذخیره شود؛ بنابراین،‌ خیلی خارج از ذهن نیست، ولی باید مطالعات اساسی در اطراف دریاچه انجام ‌تا دلیل اصلی آن کشف شود.telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۴-١٣٩۴, ٠٠:١٩

   

پر مبحث ترین ها