سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حاشیه نگاری بر بی‌برنامگی مسئولان در آستانه تعطیلات عید فطر؛

لطفا با این دست فرمان تعطیلات را مدیریت نکنید!

هرچقدر هم که برای سفر مهیا شوید و حتی ریزه‌کاری‌ها را هم فراموش نکنید، باز ممکن است به مشکلات عجیب و غریبی گرفتار آیید که پیش‌بینی شدنی نیستند؛ مشکلاتی که از تصمیمات غلط مسئولان متوجه مردم می‌شود و کمترین انتظار، برخورد قانونی با بوجود آورندگان آن است.

 

به گزارش «تابناک»، در آستانه فرا رسیدن عید سعید فطر و در حالی که بسیاری از هموطنانمان تعطیلات روزهای پایانی هفته و تعطیلات دو روزه این عید را مغتنم شمرده و در ساعات پایانی روز گذشته یا صبح امروز به جاده زدند، مشکلی در جاده های کشور انتظارشان را می‌کشید که خیلی عجیب بود.

بسیاری از جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی یا همان پمپ بنزین ها که می‌بایست باخدمت رسانی به انبوه مسافران، زمان یک خدمتشان را سپری کنند، از کار افتاده بودند چراکه ارتباطشان با شبکه قطع شده بود؛ همان ارتباطی که سهمیه بندی سوخت در کارت های سوخت به کمک آن صورت می‌گیرد و با تک نرخی شدن قیمت فرآورده های نفتی احتمالا به زودی برچیده خواهد شد.

البته در ساعات ابتدایی بروز این مشکل، هیچ واکنش خاصی رخ نداد چراکه جایگاه داران فکر می‌کردند که اختلال خاصی در شبکه رخ داده و محدودیت دسترسی‌ای که برای جایگاه ایشان به وجود آمده، به زودی مرتفع خواهد شد غافل از آنکه نه مشکل در محدوده‌ای کوچک بروز کرده بلکه تقریبا سراسری است و علاوه بر آن، رفعش یک نیم روز به دراز خواهد کشید و سود زیادی از جیب ایشان دور خواهد کرد و مسافران زیادی را رنج خواهد داد.

ساعت ها گذشت تا سراسری بودن اختللات به اثبات برسد و در رسانه ها بازتاب بیابد و بعد از آن بود که تازه مسئولان به موضوع ورود کردند و علت اتفاقات رخ داده را روز آمد نمودن (همان آپدیت کردن) نرم افزار جایگاه ها اعلام کردند و ار بابت اختلالات بوجود آمده عذرخواستند.

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در اطلاعیه خود در این باره نوشت: «با عذرخواهی از اشکالات موقتی که در روند سوخت رسانی به وجود آمده بود اعلام می‌دارد تا ساعت 9:30 صبح (امروز) حدود 80 درصد جایگاه‌های کشور فعال و مابقی جایگاه ها نیز تا قبل از ظهر روز جاری فعال خواهند شد.» و البته هیچ اشاره‌ای نکرد که چطور در آستانه این موسم خوش چنین تصمیمی را با این میزان خطا به اجرا درآورده‌اند؟

بدین ترتیب مشخص شد که همه رنج وارد آمده به مسافران دیشب تا امروز جاده های کشور، نه حادثه ای غیر مترقبه، که اتفاقی برنامه ریزی شده توسط مسئولان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی بوده که اینقدر پر اشکال بود که توانست ترافیک کشور را با مشکل مواجه کند؛ اتفاقی که شاید بشود سهل انگاری بزرگ هم لقبش داد اما وقتی بدانیم به مشکل آفرینی برای بسیاری از مردم منجر شده، انتظار خواهیم داشت که به مجازات عاملان گره بخورد.

از این رو انتظار برخوردهای قانونی با مقصران این اتفاق را داریم که می‌دانیم اتفاقاتی از این دست تا چه اندازه ممکن است تنش آفرین باشد و حدس می‌زنیم که توقف عرضه سوخت در جایگاه ها در خلال شب گذشته تا امروز، چه فشارهایی به مسافران وارد آورده و چه عواقب جانبی‌ای به همراه داشته است.

این در حالی است که اگر کمی از اوضاع به وجود آمده فاصله بگیریم و تنها به این مهم بیاندیشیم که تمام تلاش مسئولان برای بهتر آغاز شدن تعطیلاتی چند روزه، چنین فاجعه‌ای در برنامه ریزی بوده، به مراتب خطای رخ داده بزرگتر جلوه خواهد کرد و جا دارد که توقع داشته باشیم مسئولان ارشد تر به این اتفاق واکنش نشان داده و هم در عذرخواهی از مردم و هم در توبیخ مقصران پیش قدم شوند.

دست آخر می‌ماند این نگرانی که مبادا با این شروع، تعطیلات عیدفطر مصون از دیگر اشکالات ناشی از تصمیمات عجیب و غریب و ناقص مسئولان نباشد و این نگرانی زمانی رفع خواهد شد که یا تنبیه قصور کنندگان این رویداد بتواند مانع از اجرای تصمیمات ناقص و پر ایراد شود و یا مدیریت تعطیلات متولی خاصی پیدا کند که مانع از بروز اتفاقاتی از این دست می‌شود؛ مدیریتی که می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور در زمان تعطیلات را رفع کند ولی هنوز شکل نگرفته و نمی‌دانیم که جای خالی اش کی پر خواهد شد!telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠۴-١٣٩۴, ١٢:۵٧

   

پر مبحث ترین ها