سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزير بهداشت: با سوادها كمتر بچه دار مي شوند!

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر بیمه در کشور اصلاح نشود سلامت مردم تضمین نخواهد شد و اگر اقدامات درمانی با اصلاحات بیمه‌ای همراه بود می‌توانستیم احساس موفقیت بیشتری کنیم.

سیدحسن هاشمی صبح امروز در نشست با معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه مردم در کشور بیشتر از امور شخصی خود، به مسائل کلان کشوری و جهانی اهمیت دارند، اظهار داشت: مردم به خوبی در جریان تحولات و اتفاقات رخ داده در کشور قرار دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط مراجع ذیصلاح گفت: بر اساس نظرسنجی‌ها خدمات درمانی در میان مردم رضایتمندی عمومی را جلب کرده است.

در زمینه بهداشت و سلامت مردم شوخی نداریم

وی به جلسه روز گذشته هیئت دولت اشاره کرد و گفت: در زمینه آنفولانزای مرغی نیز در سطح کشوری نظارت صورت می‌گیرد و در زمینه بهداشت و سلامت مردم هیچ شوخی نداریم و مرغ‌های آلوده معدوم شده و توصیه‌پذیر نیستیم و در عین عدم آسیب‌رسانی به مراکز و افراد مختلف اقدامات سلامت محور را انجام خواهیم داد.

هاشمی با اشاره به مشکلات بیمه‌ای در کشور یادآور شد: امیدوار بودیم که همزمان با طرح تحول سلامت موضوع بیمه‌ها را نیز حل می‌کردیم و اگر بیمه در کشور اصلاح نشود سلامت مردم تضمین نخواهد شد و اگر اقدامات درمانی با اصلاحات بیمه‌ای همراه بود می‌توانستیم احساس موفقیت بیشتری کنیم.

وی اظهار داشت: امیدواریم تا پایان کار این دولت مشکل بیمه‌ای حل شود و عقبه لازم برای تامین خدمات درمانی صورت گیرد و در این میان مشکلی با وزارتخانه دیگر نداریم و تاکید بر تعامل است.

وزیر بهداشت در خصوص پرونده الکترونیک سلامت گفت: در این دوره، وزارت ارتباطات کمک‌های خوبی را به وزارت بهداشت کرده و کمیته‌ای تحت عنوان کمیته سلامت تشکیل شده که مسئولیت آن با وزیر بهداشت و دبیر آن نیز یکی از معاونان وزارت ارتباطات است اما عمده مشکل ما در این زمینه، همچنان بیمه‌ها هستند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند حتما باید رئیس جمهور و شورای عالی فضای مجازی، دستگاه‌های مختلف را مکلف کنند که به وظایف خود عمل کنند؛ به عنوان نمونه تنها راه برای کنترل دارو، الکترونیک شدن خدمات دارویی در کشور است.

تا موضوع تغذیه حل نشود خدمات بهداشتی و درمانی سطحی خواهد بود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: موضوع پیشگیری در حوزه سلامت بسیار مهم است و در کنار بررسی‌های بهداشتی توجه به حوزه غذا نیز مهم است و تا موضوع تغذیه مردم حل نشود خدمات بهداشتی و درمانی سطحی و زودگذر خواهد بود.

وی عنوان کرد: در زمینه طرح ارتقای سلامت غذایی باید توجه بیشتری صورت گیرد و اگر در گذشته توجه به روغن‌های خوراکی و یا سیگار و نمک و رفتارهای پرخطر بیشتر صورت می‌گرفت امروز شاهد سطح سلامت بیشتری در جامعه بودیم.

هاشمی تاکید کرد: افزایش سلامت مردم با اقدامات فرهنگی نیز باید صورت گیرد و اگر مردم خود به اهمیت سلامت واقف باشند خود مراقبتی را انجام خواهند داد.

وی یادآور شد: خدمات بهداشتی پیچیده است و چند مولفه‌ای است و بخشی از این اقدامات خارج از حوزه بهداشتی و درمانی است و بسیاری از بخش‌ها موثر هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارتقای سواد و تحصیلات در جامعه را در کاهش جمعیت موثر دانست و گفت: هرچه سواد بالاتر می‌رود میزان فرزندآوری کمتر می‌شود و سن ازدواج نیز بالا می‌رود و البته در این میان برخی خدمات مانند وازکتومی و امثال آن نیز بی‌تاثیر نبود.

وی اظهار کرد: برون سپاری در زمینه خدمات بهداشتی و سلامت یکی از تجربیات موفقی است که معاونت بهداشت وزارت به آن پرداخته و تبدیل به یک فرهنگ می‌شود.

وی بر ارتقای خدمات درمانی تاکید کرد و گفت: در زمینه خدمات پزشکی و پزشک خانواده تعداد پرونده‌های تشکیل شده و میزان خدمات مهم است و در استان‌های مختلف به سمت توسعه و تکمیل شبکه پیش خواهیم رفت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی الکترونیکی شدن پرونده‌های سلامت را مهم دانست و گفت: این طرح علاوه بر نتایج مختلف موجب اقتصادی شدن و صرفه‌جویی‌های مختلف می‌شود و هزینه‌ها پایین می‌آید.

اسراف‌ جدی کاغذ در مراکز درمانی و بهداشتی

وی تولید کاغذ را یکی از اسراف‌های جدی در مراکز درمانی و بهداشتی دانست و اظهار کرد: استفاده از کاغذ موجب اسراف می‌شود و یکی از برکات الکترونیکی کاهش مصرف کاغذ در مراکز درمانی و بهداشتی است.

هاشمی تاکید کرد: در زمینه خدمات مختلف درمانی و پزشکی باید به سمتی پیش برویم که با همین تیم و تشکیلات موجود خدمات شایسته‌ای ارائه شود.

منبع فارس

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٧-١٣٩۴, ١٠:٣٣

   

پر مبحث ترین ها