سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون وزیر بهداشت: مبتلایان به آنفلوآنزا آسپرین مصرف نکنند

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مبتلایان به آنفلوانزا آسپرین مصرف نکنند.

 

 علی اکبر سیاری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما تب، سردرد، بدن درد، سرفه و ناهنجاری های گوارشی را علائم آنفلوآنزا برشمرد و افزود: مبتلایان از آنتی بیوتیک ها به صورت خودسر استفاده نکنند و از استامینوفن استفاده کنند.
وی گفت: افرادی که سرگیجه، تنفس سخت، استفراغ و بیش از سه روز تب دارند مشکوک به آنفلوانزا هستند و باید به پزشک مراجعه کنند.
سیاری با بیان اینکه مدارس نیاز به تعطیلی ندارند و سازمان بهداشت جهانی نیز این موضوع را اعلام کرده است افزود: اگر دانش آموزی مبتلاست و علائم آنفلوانزا را دارد باید تا بهبود علائم بیماری استراحت کند.
وی با اشاره به اینکه برای واکسن آنفلوانزا برنامه کشوری نداریم، گفت: زمان استفاده از این واکسن شهریور و اوایل مهر است و تزریق آن در این زمان فایده چندانی ندارد.
معاون وزیر بهداشت گفت: کودکان باید این واکسن را دو بار و بزرگسالان یک بار تزریق کنند و مصرف این واکسن برای افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند توصیه می شود.
سیاری گفت: زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم می توانند واکسن آنفلوآنزا را استفاده کنند که ممکن است مؤثر باشد.
وی به کسانی که پیوند کبد و کلیه انجام داده اند توصیه کرد بیشتر مراقب باشند.
سیاری گفت: سال گذشته 1963 نفر در کشور به آنفلوآنزا مبتلا شدند و 86 نفر نیز بر اثر این بیماری فوت کردند.
وی افزود: از 12 آبان نخستین مورد آنفلوآنزا در رفسنجان دیده شد که از 370 نفر مبتلا تا کنون 4 مورد فوت در این منطقه فوت شده اند.
معاون وزیر بهداشت گفت: در سال 88 هشت نفر در رفسنجان فوت کردند.
سیاری افزود: آنفلوآنزا فقط مربوط به ایران نیست و بسیاری از کشورها ازجمله نپال، بنگلادش، ترکیه، پاکستان و کشورهای دیگر منطقه درگیر این بیماری هستند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ،وی گفت: آنفلوآنزا برای افرادی که نارسایی قلبی، بیماری های مزمن، نارسایی های تنفسی و سرطان دارند و کودکان زیر پنج سال و شیرخواران خطرناک است.
سیاری افزود: درباره آنفلوآنزا پیش از حج امسال و پیش از برگزاری مراسم اربعین اطلاع رسانی شد و باید با آموزش و پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا جلوگیری شود.
وی گفت: استان های کرمانشاه و آذربایجان شرقی در آینده در معرض آنفلوآنزا قرار دارند و تا کنون هیچ مورد فوتی در استان همدان نداشته ایم.
معاون وزیر بهداشت افزود: تا کنون 36 نفر در کشور جان خود را بر اثر آنفلوآنزا از دست داده اند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٩-١٣٩۴, ١٩:۴٨

   

پر مبحث ترین ها