سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خبر داد:

ظرفیت پذیرش 586هزار نفر در کنکور/ 3صندلی دانشگاه برای هر 2کنکوری

بروز شده : ٧-٠۴-١٣٩٠, ٢٠:۵٢    نسخه چاپی    
سال گذشته ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری 515 هزار نفر بود و امسال با توجه به ظرفیت اعلام شده از سوی دانشگاهها 586 هزار نفر پذیرفته می شوند که نسبت به سال گذشته 60 هزار نفر افزایش ظرفیت داریم.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به ظرفیت پذیرش داوطلبان کنکور سراسری سال 90 گفت: امسال حدود 586 هزار نفر در کنکور سراسری پذیرفته می شوند که با احتساب ظرفیت مجموع دانشگاهها برای هر دو نفر داوطلب 3 صندلی دانشگاه وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدحسین سرورالدین امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به ظرفیت پذیرش داوطلبان کنکور سراسری سال 90 گفت: سال گذشته ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری 515 هزار نفر بود و امسال با توجه به ظرفیت اعلام شده از سوی دانشگاهها 586 هزار نفر پذیرفته می شوند که نسبت به سال گذشته 60 هزار نفر افزایش ظرفیت داریم.

50 درصد داوطلبان به راحتی پذیرفته می شوند

وی افزود: از سوی دیگر امسال تعداد داوطلبان کاهش یافته است و 150 هزار نفر کمتر از سال گذشته در کنکور شرکت کرده اند. با احتساب کاهش داوطلبان و افزایش ظرفیت حدود 600 هزار نفر پذیرفته می شوند که بر این اساس 50 درصد داوطلبان به راحتی پذیرفته می شوند.

سرورالدین گفت: در واقع با احتساب ظرفیت پذیرش در علمی کاربردی، فنی و حرفه ای و دانشگاه پیام نور در دانشگاههای وابسته به وزارت علوم حدود یک میلیون نفر پذیرفته می شوند که با احتساب ظرفیت 500 هزار نفر در دانشگاه آزاد، برای هر دو نفر داوطلب 3 صندلی دانشگاه وجود دارد. امسال بحث گزینش برای دانشجو نداریم بلکه گزینش رشته ای داریم.

استفاده از بالاترین سطح تکنولوژی برای برگزاری آزمون سراسری سال 90

وی گفت: برای برگزاری آزمون سراسری در سال 90 از بالاترین سطح تکنولوژی استفاده شده است و دستگاههایی که برای تولید دفترچه ها بکار گرفته می شود در سازمان سنجش طراحی شده و از سوی سازمان سفارش داده شده و خاص این سازمان در یک کشور خارجی ساخته شده است.

رئیس سازمان سنجش افزود: برای اولین بار در سطح آزمون سراسری به طور کامل شخصی سازی صورت گرفته است و میان چاپخانه قرنطینه شده سازمان سنجش و داوطلب هیچ واسطه ای وجود ندارد و پس از بسته بندی، یک بسته کامل با نام داوطلب در اختیارش قرار می گیرد.

شخصی سازی کامل دفترچه های کنکور سراسری

وی یادآور شد: شخصی سازی دفترچه های کنکور موجب عدالت در آزمون شده و امکان کوچکترین سوء استفاده را از بین می برد.

سرورالدین با اشاره به تغییراتی که در حوزه های امتحانی در کنکور 90 رخ داده است، گفت: به خاطر شکایات داوطلبان در مورد حوزه های که شرایط لازم را نداشتند از جمله گرما، سر و صدا و شلوغی در سازمان سنجش به این نتیجه رسیدیم که حوزه ها باید دارای شرایطی مشخص باشند. همچنین درباره شاخص مسافت این نکته مورد تاکید قرار گرفت  که فاصله محل زندگی داوطلب تا حوزه امتحانی نباید بیشتر از 60 کیلومتر فاصله داشته باشد.

تعداد حوزه ها نسبت به سال گذشته کمتر شده است اما کیفیت بالاتر رفته است

وی گفت: تعداد حوزه ها نسبت به سال گذشته کمتر شده است و 334 شهر حوزه امتحانی است اما کیفیت بالاتر رفته و این تغییر نیز به قصد خدمت به داوطلبان که در حوزه های غیر استاندارد امتحان می دادند، انجام گرفته است.

پیشی گرفتن علوم تجربی از علوم انسانی با احتساب داوطلبان دو سال اخیر

رئیس سازمان سنجش با اشاره به آمار شرکت کنندگان در کنکور سراسری یادآور شد: از میان یک میلون و 150 هزار نفر شرکت کننده 60.5 درصد دختران و 39.5 درصد پسران هستند که تغییر عمده ترکیب گروه های آزمایشی در تعداد داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی رخ داده است. تا دو سال پیش علوم انسانی بیشترین تعداد داوطلب را داشت که از سال گذشته و امسال تعداد داوطلبان علوم تجربی از همه گروه ها بیشتر است.

وی افزود: در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی 282 هزار و 684 نفر، در گروه آزمایشی هنر 53 هزار و 431 نفر، در گروه آزمایشی علوم تجربی 440 هزار و 270 نفر، در گروه آزمایشی زبانهای خارجی 130 هزار و 721 نفر و در گروه آزمایشی علوم انسانی 375 هزار و 229 نفر شرکت دارند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠۴-١٣٩٠, ٢٠:۵٢

   

پر مبحث ترین ها