سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ضد جاسوسی به سبک کارلوس کی روش

بروز شده : ۴-٠۶-١٣٩۵, ١١:۵٩    نسخه چاپی    
موضوعی که فاش شد و کی روش که معمولاً در این جلسات کسی را راه نمی دهد و به صورت «تاپ سکرت» با آن برخورد می کند تا مرز اخراج این بازیکن پیش رفت.

 احسان محمدی- 

1- « جاسوس اول: هر وقت تردید داری، تردید نکن، این اولین چیزیه که یادت می دن!/جاسوس دوم :کی یادت داده ؟/جاسوس اول: یادم نمی یاد! این دومین چیزیه که یادت می دن!»( رونین - جان فرانکن هیمر)
2- کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال در اردوی ایتالیا از تاکتیک های ضدجاسوسی استفاده کرد. او که در بازی اول نمی توانست جلوی ورود تماشاگران و جاسوسان قطری و چینی را به ورزشگاه شهر Forli بگیرد ابتکار جالبی به خرج داد و در لیست ایران نام هایی را گنجاند که اصلا به اردو دعوت نشده بودند! سرمربی پرتغالی در بازی دوستانه دوم تیمش علاوه بر این که درهای کمپ را به روی همگان بست از انتشار لیست بازیکنانش در رسانه ها هم خودداری کرد و تنها شماره پیراهن ها را اعلام کرد. یک مشت عدد که به درد کسی نمی خورد.
او یک مار گزیده است. می گویند در جام ملت های آسیا که در استرالیا برگزار شد، یکی از بازیکنان هنگام برگزاری جلسه فنی موبایلش را روشن کرد تا نکات فنی تیم به گوش خبرنگاری که با او دوست بود برسد. موضوعی که فاش شد و کی روش که معمولاً در این جلسات کسی را راه نمی دهد و به صورت «تاپ سکرت» با آن برخورد می کند تا مرز اخراج این بازیکن پیش رفت. او البته می داند که حریفان حالا از شیوه های نوین تری برای خواندن دستش استفاده می کنند.
ضد جاسوسی به سبک کارلوس کی روش
3- در جهان هیچ رازی وجود ندارد، حرفی که بین دو نفر رد و بدل شد دیگر راز نیست. این جمله شاید برای برخی از اهالی فوتبال که می خواهند با شوت محکم «بترکانند» و « جفت ساق حریف را قلم کنند» زیادی فلسفی به نظر برسد اما کمتر روزی است که در صفحه اول روزنامه های ورزشی از «جاسوس» نخوانیم. مربیان گاهی شکست های فاحش شان را گردن جاسوسی می اندازند که تاکتیک تیم را لو داده است. گرچه لو دادن تاکتیک «بزن زیرش» در فوتبال ایرانی نیازی به جاسوس ندارد اما همیشه می شود گناه کار را گردن کسی انداخت که اتفاقاً هیچوقت گیر نمی افتد!

 زمانی درز کردن نصیحت های تاکتیکی- تکنیکی علی پروین از رختکن به بیرون در حکم لو دادن اسرار خانواده پدرخوانده «دون ویتو کورلئونه» بود ولی حالا حتی با گرفتن موبایل بازیکنان هم نمی شود دهانشان را چفت و بست زد که حرفهای رختکن را بیرون نبرند. 
 
ژوزه مورینیو وقتی در رئال بود از اینکه خبر دهان به دهان شدنش با سرخیو راموس به بیرون از رختکن درز کرده بود آنقدر شاکی بود که در کتاب خاطراتش می نویسد « بازیکنان هیچ تیمی را خائن تر از رئال مادرید ندیده است». 
پپ گواردیولا هم در بایرن مونیخ با همین مشکل روبرو شد و رسانه های آلمان از کشف یک «موش کور» - اشاره به کسی که خبرها را درز می دهد- نوشتند.
گاهی هم البته کار از این بالاتر می گیرد. دیدیه دشام سرمربی فرانسه دو سال پیش به مقامات یوفا گزارش کرد که یک هواپیمای مجهز به دوربین فیلمبرداری در ارتفاع پائین از تمرینات تیم او تصویربرداری کرده است.
 
توماس مولر بازیکن تیم ملی آلمان هم در مسابقات یورو 2016 جاسوس های تیم ایتالیا را در تپه های اطراف محل تمرین تیم دید که تلاش می کردند نکات تاکتیکی یواخیم لو را برای کونته ببرند!
 
4- گرچه همیشه می شود راهی پیدا کرد که اخبار و اطلاعات تاکتیکی یک تیم را به دست آورد اما تلاش کی روش ستودنی است . با این حال در دنیای جاسوس بازی، مربیان و بازیکنان فوتبال باید یاد بگیرند که دیوارهای بتونی فقط می تواند جلوی نفوذ موش های گوش دار را بگیرد، هنوز سیستمی که بشود کرم درخت را خشک کند کشف نشده است!  
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۶-١٣٩۵, ١١:۵٩

   

پر مبحث ترین ها