سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا بارسلونا توره را فروخت؟

روشن است که یکی از دو طرف چندان راست نمی‌گوید. عشق توره به بارسلونا همیشه پابرجا بوده. او در سال‌های اول رفتنش بارها گفت که دوست دارد روزی به کاتالونیا برگردد و البته در سال 2012 هم بحث انتقال به رئال مادرید را رد کرد و گفت چون هنوز طرفدار بارسلونا است به چنین انتقالی نمی‌تواند فکر کند.
بحث انتقالات در بارسلونا در حال حاضر جنجال‌برانگیز است. اما کاتالان‌ها قرار است سه‌شنبه شب به مصاف منچسترسیتی بروند و بسیار بعید است که کسی به یاد انتقال 30میلیون یورویی یایا توره در سال 2010 نیفتد.

البته این سوال تنها به این دلیل مطرح می‌شود که هافبک ساحل عاجی در این چهار سال ثابت کرده که یکی از کامل‌ترین هافبک‌های دنیای فوتبال است. مساله این است: بارسلونا چطور حاضر شد اجازه رفتن او را بدهد؟

خود توره در اکتبر سال 2011 در مصاحبه‌ای گفت که پپ گواردیولا بود که مجبورش کرد برود.

البته مشکل خاصی بین این دو نفر نبود اما چیزی که می‌دانیم این است که گواردیولا می‌خواست بازیکنانش کاملا پشتیبان او باشند و به همین دلیل بود که چند بازیکن کلیدی تیمش را فروخت. البته این هم بود که پپ سرخیو بوسکتس را به توره برای بازی مقابل چهار مدافع تیمش ترجیح می‌داد.

توره دوست نداشت از تیم برود و طرفداران هنوز رفتن او را زیانی بزرگ می‌دانند. آنها او را یکی از بهترین بازیکنان باشگاه در سال‌های اخیر می‌دانند و او را دوست دارند.»

توره به ONA FM گفت: «هرگاه از او چیزی می‌پرسیدم پاسخ‌های عجیب می‌داد. تقریبا من را نادیده می‌گرفت تا این که پیشنهاد سیتی رسید. به این دلیل بود که سرانجام رفتن را ترجیح دادم. با گواردیولا یک سال صحبت نکرده بودم!

اگر او با من حرف می‌زد در بارسلونا می‌ماندم. دوست نداشتم بروم و می‌خواستم دوران بازی‌ام را در بارسلونا به پایان برسانم. اما او هیچ باوری به من نداشت.»

البته گواردیولا هم به‌سرعت واکنش نشان داد و گفت که در کنار خوان لاپورتا نهایت تلاشش را کرده تا توره را به ماندن متقاعد کند. او به AS گفت: «من با همه حرف زدم و درهای دفترم و خانه‌ام همیشه به روی بازیکنان باز است. حقیقت این است که توره از لاپورتا خواسته بود که برود. ما حتی تلاش کردیم که او را راضی کنیم که بماند.»

روشن است که یکی از دو طرف چندان راست نمی‌گوید. عشق توره به بارسلونا همیشه پابرجا بوده. او در سال‌های اول رفتنش بارها گفت که دوست دارد روزی به کاتالونیا برگردد و البته در سال 2012 هم بحث انتقال به رئال مادرید را رد کرد و گفت چون هنوز طرفدار بارسلونا است به چنین انتقالی نمی‌تواند فکر کند.

اما تردیدی نیست که توره به دلایل مختلفی جذب منچسترسیتی شد. مهم‌تر از همه حضور کولو، برادرش در تیم آن زمان. همچنین پیشنهادی نجومی به او شده بود (حقوق پایه 170 هزار یورو در هفته به همراه پاداش‌های فوق‌العاده جذاب). بازی او در ترکیب هم تضمین شده بود. او در بارسلونا بازیکنی پاره‌وقت شده بود و وعده‌های گری کوک، مدیر ارشد اجرایی سابق سیتی بود که او را به این باشگاه کشاند. کوک گفت که توره اسطوره سیتی خواهد شد.

اما از زاویه دید بارسلونا، ساندرو روسل، رییس تازه این تیم می‌خواست دخل و خرج تیم را هماهنگ کند و کاملا راضی بود که 30 میلیون یورو بگیرد و بازیکنی را بفروشد که عملا ذخیره بود. در واقع توره در آخرین فصلش در کاتالونیا تا حد زیادی تنها به عنوان ذخیره بوسکتس مطرح بود و خودش هم گفت که چنین اتفاقی برایش بسیار تحمل‌ناپذیر بوده است.

او در اکتبر 2010 گفت: «اگر بوسکتس نبود من نمی‌رفتم. او بازیکنی با کیفیت بالاست اما من هم می‌خواهم بازی کنم نه این که روی نیمکت بنشینم. من همه قهرمانی‌های ممکن را هم کسب کرده بودم و نیاز به چالش‌های دیگری داشتم.»

آن چالش‌ها به او کمک بسیاری کرد. روبرتو مانچینی، مربی سابق سیتی تیمش را حول محور توره شکل داد و نقشی مهم در تبدیل توره از یک هافبک دفاعی به یک هافبک باکس‌توباکس داشت. باید گفت که توره در سه فصل حضورش در بارسلونا در تمامی رقابت‌ها در مجموع تنها شش گل زد ولی در اولین فصلش در سیتی 10 گل به ثمر رساند. البته توره در موناکو هم جلوتر بازی می‌کرد اما مانچینی بود که او را آزاد کرد.

توره فوریه گذشته گفت: «او بود که تصمیم گرفت من را جلوتر بفرستد. از زمان آمدن به سیتی بیشتر از فوتبال لذت می‌برم چون بیشتر به حمله می‌پردازم و کاری که در بارسلونا انجام می‌دادم کاملا متفاوت بود.»

تصمیم بلوگرانا برای فروش توره یکی از اشتباهات پرهزینه آنها بود. به ویژه این که دو بازیکنی که قرار بود جانشین توره شوند، یعنی خاویر ماسچرانو و الکس سونگ، در مجموع 42 میلیون یورو خرج برداشتند. این که گواردیولا نتوانست پتانسیل کامل توره را دریابد – چه رسد به این که آن را آزاد کند – هم عجیب است، چرا که همین مربی توانسته فیلیپ لام، کاپیتان بایرن مونیخ را از پست مدافع کناری به پست هافبک دفاعی ببرد.

البته اگر حق با گواردیولا باشد و او نتوانسته باشد توره را به ماندن مجاب کند چنین بحثی منتفی است. اما به هر حال سخت بتوان دریافت که کدام طرف راست می‌گوید.

شاید بهتر باشد به زمانی فکر کنیم که رونالدو برزیلی در سال 2001 در نشست مجلس برزیل درباره اوضاع بد تیم ملی کشورش حاضر شد و گفت: «من حقیقت خودم را می‌گویم. اما حقیقت‌های بسیاری وجود دارد.»

این‌جا هم توره نسخه خود از حقیقت را دارد و گواردیولا هم همین طور. چیزی که قطعی است این است که بارسلونا در تابستان 2010 بازیکنی بزرگ را از دست داد و منچسترسیتی بازیکنی بزرگ را به دست آورد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١١-١٣٩٢, ١١:٠٨

   

پر مبحث ترین ها