سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وینگادا: رابطه من و کی‌روش نزدیک‌تر از ۲ برادر است، آماده کمک به او هستم

سرمربی تیم فوتبال امید ایران تصریح کرد: نکته جالب در امضای این قرارداد این بود که همه روحیه خیلی خوبی داشتند که این بسیار مهم بود. من یک مربی حرفه‌ای هستم و باعث افتخارم است که در پروژه‌هایی فعالیت می‌کنم که فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک ایران و ... در آن دخیل هستند و امیدوارم با توجه به سابقه‌ای که وجود دارد بتوانیم به مسابقات المپیک 2016 ریو صعود کنیم. هرچند که پیش از این مسابقات، مسابقات مهم دیگری مانند بازی‌های آسیایی هم وجود دارد.
سرمربی تیم المپیک ایران دستیابی به اهدافش در این تیم را مهمتر از امضای قرارداد با فدراسیون فوتبال توصیف کرد.

آلبرتو نلو وینگادا پس از امضای قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران و قبول هدایت تیم امید در نشست خبری گفت: ابتدا اجازه بدهید از دوستان و خبرنگارانی که به این نشست آمده‌اند تشکر کنم. من برخی چهره‌ها را از زمان حضورم در پرسپولیس می‌شناسم اما از آن تاریخ مدتی گذشته و شرایط دیگری به وجود آمده است تا بازهم در ایران حضور پیدا کنم. امیدوارم این بار بیشتر درخدمت‌تان باشم.

وی ادامه داد: همچنین از فدراسیون فوتبال ایران آقایان آیت‌اللهی، ترابیان و .. تشکر می‌کنم که در مذاکرات حضور داشتند و امروز قرارداد نهایی را امضا کردیم. امروز قرارداد نهایی من با فدراسیون امضا و توافق نهایی حاصل شد اما امیدوارم دیگران هم در این روشنفکری قرار گیرند و به ما کمک کنند. ما در چند روز گذشته برنامه‌های مختلفی را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که هدف ما و رسیدن به آن از امضای قرارداد مهمتر است.

سرمربی تیم فوتبال امید ایران تصریح کرد: نکته جالب در امضای این قرارداد این بود که همه روحیه خیلی خوبی داشتند که این بسیار مهم بود. من یک مربی حرفه‌ای هستم و باعث افتخارم است که در پروژه‌هایی فعالیت می‌کنم که فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک ایران و ... در آن دخیل هستند و امیدوارم با توجه به سابقه‌ای که وجود دارد بتوانیم به مسابقات المپیک 2016 ریو صعود کنیم. هرچند که پیش از این مسابقات، مسابقات مهم دیگری مانند بازی‌های آسیایی هم وجود دارد.

وینگادا از نقش کارلوس کی‌روش در امضای قراردادش صحبت کرد و گفت: جا دارد تشکر ویژه‌ای از دوست و برادرم کارلوس کی‌روش داشته باشم که در این قرارداد هم از من حمایت کرد و هم من را ترغیب کرد تا شرایط حضور در تیم امید ایران را قبول کنم هرچند در این قضیه کسانی دیگر هم بودند اما در ماه گذشته ما در قطر با یکدیگر صحبت کردیم و جملاتی که آنجا کی‌روش به من گفت تأثیر زیادی در انتخابم داشت.

وی گفت: برای توافق نهایی زمان زیادی را صرف نکردیم و قرارداد بین ما خیلی سریع در فضایی دوستانه امضا شد که به مفاد این قرارداد عمل خواهیم کرد.

سرمربی تیم امید ایران با یادآوری اینکه AFC هنوز شرایط صعود تیم‌های آسیایی به المپیک 2016 را مشخص نکرده است، گفت: من امشب به پرتغال برمی‌گردم تا کار خود را آغاز کنم.

وینگادا به تشریح اهدافش در تیم امید ایران پرداخت و گفت:‌ نخستین هدف ما بازی‌های آسیایی اینچئون در سال 2014 خواهد بود که باید روی آن تمرکز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ایران بهترین و موفق‌ترین تیم در بازی‌های آسیایی بوده و آخرین قهرمانی ایران در این مسابقات در سال 2002 بوده است. ما باید این موفقیت را تکرار کنیم و معتقدم اگر در بازی‌های آسیایی موفق شویم نشان می‌دهیم در راه درستی برای صعود به المپیک 2016 قرار داریم.

سرمربی تیم فوتبال المپیک ایران تصریح کرد:‌ تمام تلاش ما این است که قهرمانی سال 2002 را تکرار کنیم. به همین دلیل در ماه‌های آوریل و می 25 تا 30 بازیکن برتر را به اردو فرا می‌خوانیم تا به ترکیب اصلی تیم برسیم. همچنین در ماه‌های ژوئن و ژوئیه جهت انجام بازی‌های تدارکاتی رایزنی خواهیم کرد تا برای حضور در بازی‌های آسیایی آماده شویم.

وینگادا ادامه داد: هدف بعدی ما مسابقات زیر22 سال آسیا خواهد بود که سعی می‌کنیم در میان 16 تیم برتر قرار بگیریم و در نهایت تیم منتخب برای المپیک 2016 ریو باشیم.

وی اظهار داشت: این مهمترین چالش پیش روی ما خواهد بود، چرا که در سال 2014 ایران در جام جهانی برزیل حضور دارد و در سال 2015 در جام ملت‌های آسیا شرکت خواهد کرد. من امیدوارم سال 2016 زمان طلایی فوتبال ایران باشد و تیم ما به المپیک 2016 راه پیدا کند. من شخصاً به راهیابی به المپیک 2016 امیدوارم.

سرمربی پیشین پرسپولیس درباره دستیارانش و استفاده از مربی ایرانی یا پرتغالی در تیم امید تأکید کرد: در 10 کشور متفاوت کار کردم و همیشه از مربیان داخلی آن کشورها استفاده کرده‌ام که بیشترشان دوستان خوبم هستند.

سرمربی تیم امید ایران ادامه داد: از ابتدای مذاکراتی که داشتیم، گفته‌ام حضور مربی ایران برایم اهمیت بسیاری دارد و هر مربی ایرانی که فدراسیون فوتبال ایران صلاح بداند انتخاب خواهیم کرد.

وینگادا یادآور شد: آیت‌اللهی و ترابیان شاهد هستند که من در مذاکرات اعلام کردم هر مربی ایرانی که آنها بخواهند انتخاب خواهم کرد.

وی ادامه داد: برای من بسیار مهم است که با مربیانی کار کنم که به من مشاوره بدهند و مطمئناً من به دنبال این نیستم که به مربیان ایرانی چیزی یاد بدهم بلکه خودم در مرحله یادگیری هستم و امیدوارم بتوانم از مشاوره‌های مربیان ایرانی استفاده کنم.

سرمربی تیم امید ایران خاطرنشان کرد: مربی ایرانی می‌تواند با توجه به دانستن زبان فارسی نقش برجسته‌ای در انتقال مفاهیم به بازیکنان داشته باشد. امروزه مربیگری با 20 سال گذشته تفاوت دارد و یک کار تیمی شده است.

وینگادا درباره دستیارانش خاطرنشان کرد: 2 مربی پرتغالی به صورت تمام وقت در کنار من حضور خواهند داشت و 2 مربی پرتغالی هم به صورت پاره وقت و تنها زمانی که اردو خواهیم داشت به ما ملحق خواهند شد.

وی ادامه داد: وقتی کار را شروع می‌کنیم نقش مربیان ایرانی بسیار مهمتر از مربیان پرتغالی است. ما همگی جزو یک خانواده هستیم. من یک خانواده دارم که آن را پدر، مادر، همسرم و فرزندانم تشکیل می‌دهند و خانواده دیگرم تیم فوتبال ایران است.

سرمربی تیم امید ایران در پاسخ به این سؤال که آیا در جام جهانی به کارلوس کی‌روش مشاوره خواهد داد یا خیر، گفت: همانطور که می‌دانید توافق من با فدراسیون فوتبال ایران روی تیم المپیک بوده و تمرکزم روی این قضیه است اما آماده هستم هرگونه کمکی را چه نوشته باشم و چه ننوشته باشم به کی‌روش بدهم. رابطه من و کی‌روش نزدیک‌تر از 2 برادر است، چون سال‌ها در کنار یکدیگر کار کرده‌ایم. قطعاً اگر کی‌روش از من کمکی بخواهد آن را انجام می‌دهم، هرچند هدفم موفقیت تیم المپیک ایران است.

وینگادا یادآور شد: در آن بازی خاص قطر و ایران در مرحله انتخابی جام جهانی 2014 شرایط بسیار حساس بود و کارلوس محروم بود و نمی‌توانست با نیمکت ارتباطی داشته باشد به همین خاطر از من دعوت کرد کنار تیم ملی ایران باشم و من با کمال میل دعوت او را پذیرفتم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی براینکه در شرایط یکسان تیم‌های بزرگسالان و امید ایران حق انتخاب بازیکن با اوست یا کی‌روش تأکید کرد: مسلماً حق انتخاب با کی‌روش است. در تمام دنیا شرایط اینگونه است که اولویت اول تیم بزرگسالان است و اولویت دوم تیم المپیک. در عین حال می‌توانیم یکسری تعاملات هم داشته باشیم. مثلاً علی کریمی (هافبک سپاهان) و 2، 3 نفری هستند که می‌توانند در هر 2 تیم بازی کنند.

سرمربی تیم فوتبال المپیک کشورمان ادامه داد: امیدوارم این بازیکنان در ترکیب تیم ملی ایران حضور داشته باشد، چون بسیار قوی‌تر و باتجربه‌تر می‌شوند و به ما کمک خواهند کرد و در مسابقاتی مانند بازی‌های آسیایی که در تقویم فیفا نیست می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. در مجموع باید بگویم اگر تیم ملی و تیم امید در یک موقعیت مشابه قرار داشته باشند ارجحیت با تیم بزرگسالان است.

وی در مورد اینکه پس از سفرش به پرتغال چه زمانی به ایران بازمی‌گردد، تصریح کرد: من باید همه چیز را در سفرم آماده کنم. 13 آوریل اولین اردو و تمرین تیم امید خواهد بود که من پیش از آن به تهران خواهم آمد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٢-١٣٩٢, ١٨:٠٣

   

پر مبحث ترین ها