سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ذوالفقار نسب:جباری به شخصیت حرفه‌ای‌اش ضربه زد

جباری اگر ذهنیت خالی کردن میدان به نفع جوانان را داشت می توانست این کار را خیلی حرفه ای و مدرن بعد از مسابقات جام جهانی انجام دهد. اتفاقی که در فوتبال همه کشورها رخ می دهد و بازیکنان قدیمی تر بعد از یک تورنمنت بزرگ جای خود را به جوانترها می دهند.
مربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان معتقد است تیم تحت هدایت کی روش از نبود مجتبی جباری متضرر نمی شود. او می گوید که این بازیکن با این سبک خداحافظی بیشتر به پیشینه حرفه ای‌اش ضربه زد.

وداع ناگهانی مجتبی جباری با جمع شاگردان کی روش و بازی های ملی طی دو روز گذشته حواشی بسیاری را متوجه تیم ملی و فدراسیون فوتبال کرده. تصمیمی که خود جباری آن را به واسطه شرایط بدنی که دارد، کاملا حرفه ای عنوان کرده اما در مقابل کمتر کسی از جامعه فوتبال این سبک خداحافظی را مطلوب یک بازیکن حرفه ای می دانند.

دکتر بیژن ذوالفقارنسب در این رابطه تحلیل جالبی دارد. او معتقد است که رفت و آمد در فوتبال حرفه ای دنیا به عنوان یک پدیده اجتماعی اجتناب ناپذیر است اما در مورد سبک و سیاق این رفت و آمدها حرف باید زد. او اگرچه می گوید احتمالا مجتبی جباری برای گرفتن این تصمیم با مشکلاتی مواجه بوده اما معتقد است این بازیکن با این رفتار بیش از هر چیز به کاریزمای حرفه ای خود لطمه زده است. گفت و گوی پیام نو با دکتر ذوالفقارنسب را در زیر بخوانید:

شاید جباری مشکلاتی داشته

فوتبال دنیا امروز به عنوان یک پدیده گروهی و اجتماعی محل حوادث و رخدادهای متفاوتی است که هر روز شاهد آنها هستیم. مطمئنا در بروز یک تصمیم مجموعه عوامل و تفکرات مختلفی تاثیرگذار است. همانطور که یک مربی برای چیدمان ترکیب تیمش عوامل و شرایط بسیاری را در نظر می گیرد حتما جباری هم برای رسیدن به چنین تصمیمی مسائل مختلفی را در نظر گرفته است. من احساس می کنم شاید این بازیکن مشکلاتی داشته که تصمیم به خداحافظی از تیم ملی گرفته است. در دنیا نظیر چنین تصمیماتی را من دیده ام اما اسمی در خاطرم نیست. در کل معتقدم ما در کشورمان فاکتورهایی مثل عرق، تعصب و مسائل ملی را داریم و بعید است یک بازیکن بدون در نظر گرفتن این ها چنین تصمیمی گرفته باشد.

تصمیم جباری رفتار مناسبی نیست

شخصا تصمیم جباری را مناسب نمی دانم اما چون نمی دانم دلیل اصلی چنین تصمیمی چه می تواند باشد، خیلی صریح نمی توانم در مورد آن قضاوت کنم. متاسفانه بیش از هر چیز تبعات این خداحافظی در حواشی بعد از آن بروز می کند. شاید اگر بخواهیم به بحث فنی قضیه نگاه کنیم حذف جباری از ترکیب ۲۲ نفره و حتی یازده نفره تیم ملی با در نظر گرفتن جایگزین او خیلی لطمه بزرگی برای تیم کی روش نباشد اما همین تصمیم از منظر حواشی قطعا تبعات منفی برای تیم خواهد داشت. یک زمانی یک بازیکنی حتی دو روز به جام جهانی به خاطر مصدومیت جام جهانی را از دست می دهد و آب از آب تکان نمی خورد چون پشت پرده ای ندارد اما رفتن به این سبک خواه ناخواه با مسائل و حواشی همراه خواهد بود. به نظرم سبک اتخاذ تصمیم جباری از جنس تصمیمی است که کی روش در مورد سیدمهدی رحمتی گرفته است. فقط امیدوارم جباری با اندیشه چنین تصمیمی را گرفته باشد.

جباری فرار به جلو کرد!

نکته عجیب مساله ادعایی بود که جباری بعد از خداحافظی اش مطرح کرد. او بعد از این کار اعلام کرد که می خواسته میدان را برای جوان ترها خالی کند در حالی که این دقیقا یک فرار به جلو از سوی اوست. جباری اگر ذهنیت خالی کردن میدان به نفع جوانان را داشت می توانست این کار را خیلی حرفه ای و مدرن بعد از مسابقات جام جهانی انجام دهد. اتفاقی که در فوتبال همه کشورها رخ می دهد و بازیکنان قدیمی تر بعد از یک تورنمنت بزرگ جای خود را به جوانترها می دهند. این کار در همه رشته ها هم مرسوم است.

خلائی از بابت نبود جباری حس نخواهد شد

مجتبی جباری بازیکن تاثیرگذار و خوبی است. اتفاقا همین مقبولیت و کیفیت بازی اوست که اینقدر خداحافظی این بازیکن را با حواشی و سر و صدا همراه کرده اما به نظرم کی روش آنقدر فرصت دارد که یک جایگزین خوب را برای او از بین جوانترها و باتجربه ها پیدا کند. این همان زمانی است که کی روش باید تدبیر کند و جایگزین مناسبی برای جباری انتخاب کند. برخی نام علی کریمی را هم در پست جباری مطرح می کنند. نمی خواهم کیفیت و سبک بازی این دو را با هم مقایسه کنم اما فکر می کنم علی کریمی اگر آماده باشد نقش بسیاری را در موفقیت تیم ملی ایفا خواهد کرد. و البته نکته دیگر هم اینکه کریمی دقیقا ۱۸۰ درجه مخالف مجتبی جباری به فوتبال نگاه می کند. او مبارزه می کند و به هرشکلی می خواهد آماده موفقیت باشد اما جباری اینگونه نیست.

شرایط بدنی جباری را هم باید در نظر گرفت

جباری دارای بدن و ساختار فیزیکی ویژه ای است. او یک مقدار بیش از حد معمول در این چندساله با مشکل مصدومیت مواجه شده و شاید نگران آینده فوتبال اش باشد. او اکنون در قطر در لیگی بازی می کند که افت و خیز چندانی ندارد و فشاری هم از این حیث به او وارد نمی شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠١-١٣٩٣, ١٢:٠٨

   

پر مبحث ترین ها