سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در برنامه 90 صورت گرفت؛

پرده‌برداری از بدهی 50 میلیاردی رویانیان در پرسپولیس

بروز شده : ٢-٠٢-١٣٩٣, ١١:٢٠    نسخه چاپی    
فتح الله زاده بیان کرد: البته اسپانسر 9 میلیارد است و ما تنها 3 میلیارد را گرفته ایم. شما می گویید اینکه آنها تعهد داده اند تقصیر من است؟ وزیر به من می گوید 20 میلیارد خرج کن و ده میلیارد را من می دهم. آنها رئیس من بودند و من در این میان اختیار نداشتیم.
بحث و گفت‌وگوی علی فتح‌الله‌زاده و امیررضا خادم در برنامه 90 نکات جالبی را به همراه داشت.

به گزارش ایسنا، برنامه نود دوشنبه شب بیشتر زمانش را به بحث درباره خصوصی سازی اختصاص داد.

فردوسی پور در آغاز برنامه‌اش این برنامه را به مادر عبدالله که از حق قصاص فرزندش گذشت کرده بود تقدیم کرد. او با اشاره به نقش ایسنا در این باره کلیپی را از مادر و پدر مقتول پخش کرد.

* مهمان ویژه

امیر رضا خادم مسئول خصوصی کردن استقلال و پرسپولیس مهمان ویژه این برنامه بود. او در ابتدای صحبت‌هایش گفت: از زمانی که اصل 44 مطرح شد بحث واگزاری باشگاه های دولتی مطرح شد. در بودجه 93 دولت مکلف شده که این اتفاق بیافتد. یکی از اولویت های دولت جدید مطلب اولویت مندی واگزاری استقلال و پرسپولیس است. من به عنوان یک ورزشی می گویم اگر کسی جز گودرزی بر راس کار بود با نگاهی مصلحت آمیز ورود نمی کرد و بعد از مدتی از این ماجرا کنار می کشید.

او افزود: این دو باشگاه علاقمندان زیادی دارند و این مسئله به حدی است که در جلسات وزرا هم براحتی درباره این دو تیم و بازیکنانش صحبت می شود. ضرورت جامعه ما حضور و قدرت داشتن این دو تیم است. دولت به عنوان نماینده مردم موظف است که آنها را قدرتمند نگاه دارد اما تیم های خصوصی در ایران به دلایل مختلف در کارشان شکست خورده اند و حساسیت دولت برای این است که تجربه ناموفق دوباره تکرار نشود.

نماینده تام‌الاختیار وزیر ورزش و جوانان درباره استقلال و پرسپولیس اضافه کرد: تا دوشنبه هفته آینده تکلیف این دو تیم به لحاظ هیات مدیره و مدیرعامل مشخص می شود. تا زمان برگزاری مزایده این دو باشگاه را وزارت ورزش اداره می کند و احتمالا در نیمه دوم سال 93 این دو تیم واگزار می شوند.

او در پاسخ به پارادوکس موجود در مورد واگذاری استقلال و پرسپولیس، اظهار کرد: من شفاف به شما می گویم که امکان واگذاری این دو تیم تا قبل از آغاز فصل آینده وجود ندارد. ما قطعا هیات مدیره هایی را می گذاریم ولی انتخاب مدیرعامل را آنها انتخاب می کنند و در این مسئله ما دخالت نمی کنیم. امیدوارم تجربه ای که برای استقلال و پرسپولیس تاکنون رخ داده دیگر اتفاق نیافتد و شاهد تجربه ای تازه در این مورد باشیم.

خادم درباره ماجرای اسپانسر 12 میلیاردی پرسپولیس و رد آن از سوی وزارت ورزش گفت: وزارت ورزش و جوانان هر کاری که می کند باید با هماهنگی سازمان خصوصی سازی باشد. مدت قرارداد 5 سال نوشته شده و الان مدیر عامل بانک جدی می گوید که کمتر از 4 سال قرارداد نمی بندد.از طرفی سازمان خصوصی سازی اجازه نمی دهد که قراردادی بیشتر از یک سال بسته شود. وقتی باشگاهی می خواهد فروخته شود نباید قرار داد بالای یک سال بسته شود. نکته دیگر این است که در ماده 4 این قرارداد، چند تا نکته وجود دارد. مثلاعنوان شده بوده که این قرارداد برای پیراهن پرسپولیس بسته شده است اما در قرارداد نوشته شده که هرگونه امکان تبلیغاتی که وجود داشته باشد باید از آن استفاده شود. فروختن باشگاه یعنی کل برند به سالی 12 میلیارد تومان اصلا منطقی نیست. وقتی بحث 100 یا 200 میلیارد تومان است 12 میلیارد تومان منطقی نیست.

او در بخشی دیگر از صحبت هایش گفت که 50 میلیارد تومان از بدهی پرسپولیس توسط رویانیان ایجاد شده است.

در ادامه این برنامه علی فتح الله زاده مدیرعامل استقلال هم در برنامه حاضر شد.

خادم در پاسخ به این سوال که اگر دولت ورود نمی کرد این دو باشگاه رقم بدهیشان بالاتر می رفت، بیان کرد: وزارت خانه بدون کمک اهالی فوتبال نمی تواند کاری کند. ما در حال حل یک معادله چند مجهولی هستیم. من نمی توانم درباره اتفاقات افتاده در دوره مدیریت رویانیان صحبت کنم و هر اتفاقی که در 28 ماه مدیریت او رخ داده را ما می خواهیم جمع کنیم. من اعتقاد دارم که هیات مدیره این دو باشگاه قدرت اعمال کار را نداشته و نتیجه اش این شده که مدیرعاملان خیلی مستقل کار کنند. من نمی توانم خیلی صریح در این باره صحبت کنم. در شب عید ما درحال جمع کردن یک اسپانسر خوب

برای پرسپولیس بودیم ولی اتفاقاتی افتاد که این مسئله خراب شد.

او اضافه کرد: 70 میلیارد بدهی پرسپولیس است و 45 میلیارد بدهی استقلال است. البته قرارداد پرسپولیسی ها در سازمان لیگ با قرارداد داخل باشگاه متفاوت بود و این مسئله در استقلال مشاهده نشد.

در ادامه فتح الله زاده شروع به صحبت کرد و گفت: ما از برنامه ای که جان یک انسان را نجات داده است توقع داریم به کسی که افتاده نباید لگد زد. اگر رویانیان بدهی داشته، زحماتی هم داشته است. شما روی هزینه ها صحبت می کنید اما از درآمدها صحبت نمی کنید. همین کمپ حجازی را که درست کردم 200 میلیارد تومان درآمدزایی کردن. اگر فرضا 45 میلیارد بدهی هم گردن من باشد، 200 میلیارد کمپ حجازی آن را جبران کرده است. من بر اساس یک برنامه کار کردم و اعتقاد دارم گرداندان استقلال و پرسپولیس از وزارت ورزش سخت تر است. وزارت خانه آدم و پول دارد اما ما هیچ چیز نداریم. ما با

وزارت قبلی قرار داد 50 درصد بستیم که نیمی از هزینه ها را وزارت خانه بدهد.

او ادامه داد: من همواره 50 درصد تعهدیم را داده ام. وقتی وزارت خانه نتوانسته پولش را بدهد این بدهی من است یا وزارت ورزش؟ با اینکه من سختی کشیدم اما وزارت خانه مظلوم واقع شده است. مجلس دست آنها را بسته است و چند بار آقای گودرزی خواست کمک کند اما مجلس مانع شد. باید به قول و قرارها احترام گذاشت. حساب های ما و پرسپولیس را زا هم جدا کنید. من به عنوان مدیرعامل موظفم صورت مالی را به هیات مدیره بدهم و از آن دفاع کنم. وقتی آنها تصویب کردند کار من تمام است. هیات مدیره پس از آن باید از عملکرد من در مجمع دفاع کند.

مدیرعامل استقلال در پاسخ به این سوال که چرا در این سال ها به استقلال مالی نرسیده است، بیان کرد: من گفتم باشگاه را به من بدهید تا به صفر برسانم اما باشگاه را به من ندادند. اگر اختیار مجمع دست من باشد 7 هیات مدیره می گذارم و از هر کدام 2 میلیارد می گیرم. 14 میلیارد هم خودم جور می کنم و با 28 میلیارد تیم را می بندم. شما کل بودجه ما را ببینید. امسال 27 میلیارد است و یک تیم که هم سطح ما است با 50 میلیارد کار کرده است. دو تیم شهرستانی از ما بیشتر خرج کردند.

او درباره قرارداد منتظری گفت: از این بازیکن تخفیف گرفتیم. او خودش مالیاتش را پرداخت کرد و کمتر از حقش هم به او دادیم.

فتح الله زاده در پاسخ به این سوال که آیا صحت دارد که پول تبلیغ شورت استقلال را به رحمتی داده است، عنوان کرد: بله صحت دارد. ما به کاروالیو 120 هزار دلار، ساموئل 500 هزار دلار و کبه 110 هزار دلار با ما قرارداد دارند. در سایت ترانسفر مارکت نوشته تیموریان 2 میلیون یورو ارزش دارد. در مورد منتظری ما را بیچاره کردید. وقتی به او پیشنهاد بالا می شود چه کار کنم؟ اصلا دولت بیاید بگوید با کسی بیشتر از 800 میلیون ندهید ولی مسئولیت نتیجه را هم بر عهده بگیرند.

او در پاسخ به این سوال که آیا قبول دارد در مورد نکونام حقایق را نگفته است بیان کرد: قرارداد ما با نکونام یک میلیارد و نهصد میلیون بود اما قرار شد پول رضایت نامه اش را خودش بدهد. شما می دانید یکی از تیم هایی که به لیگ یک سقوط کرده است، بالای 30 میلیارد تومان خرج کرده است؟ آن وقت استقلال نباید 25 میلیارد تومان خرج کند؟ من زیر نظر هیات مدیره هستم. آنها به من اجازه داده اند که 3 میلیارد تومان از اسپانسر سال بعد استقلال بگیرم.

در این هنگام خادم گفت: این کار غیرقانونی است. ما به این قائل نیستیم که استقلال و پرسپولیس توانایی تامین هزینه های فعلیشان را ندارند. کسی که مسئولیت را قبول می کند باید هزینه ها را تامین کند و اگر احساس می کند نمی تواند اقدامی کند بهتر است کنار بکشد. 36 میلیارد از بدهی استقلال در زمان شما اتفاق افتاده است. وزارت خانه نمی خواهد که قراردادهایی در این ارقام دیگر ثبت شود. اگر وزارت خانه قبلی چنین تفاهمی با شما کرده است اشتباه کرده و یک تخلف انجام داده است. وقتی بحث اقتصاد مقاومتی مطرح می شود باید کمی فشارش به ورزش هم بیاید. کل بودجه ورزشی

ایران یک رقم مشخص است که باید به 50 فدراسیون و هیات های مختلف داده شود. ما مدیرعاملی که بخواهد فقط پول خرج کند و بدهی بیاورد را نمی خواهیم.

فتح الله زاده در پاسخ گفت: این دقیقا حرف ماست. ما می گوییم یک نفر ما را گذشته و نصف به نصف قرار گذاشته ایم. این تقصیر ماست؟

خادم اظهار کرد: این دو باشگاه در حوزه پایه چه کار اصولی ای کردند؟

فتح الله زاده بیان کرد: بگذارید پله پله جلو برویم. ما بر خواست وزارت ورزش قبلی کار کردیم. ما در سه سال گذشته 24 میلیارد بدهی وزارت خانه به ماست که پرداخت نشده است.

خادم گفت: من دیروز متوجه شدم که شما اسپانسر سال بعد را هم خرج کرده اید.

فتح الله زاده بیان کرد: البته اسپانسر 9 میلیارد است و ما تنها 3 میلیارد را گرفته ایم. شما می گویید اینکه آنها تعهد داده اند تقصیر من است؟ وزیر به من می گوید 20 میلیارد خرج کن و ده میلیارد را من می دهم. آنها رئیس من بودند و من در این میان اختیار نداشتیم.

خادم افزود: آقای صفایی فراهانی در زمان خودش کاری کرد که فوتبال مشکل و نگرانی مالی نداشته باشد و این می شود که سوال ایجاد می شود چرا فدراسیون باید الان این همه از وزارت خانه توقع داشته باشد؟ آیا وزارت خانه آن زمان به او گفته بود این کار را بکن؟ آیا یک مدیر توانمند باید کاری کند که یک باشگاه 70 میلیارد بدهی داشته باشد؟

فتح الله زاده: مگر به من گفتند که کمپ بساز؟

خادم: شما سند کمپ حجازی را نشان دهید.

فتح الله زاده: در همین برنامه می گویم که من فردا 200 میلیارد می دهم و کمپ حجازی را بدهید به من. من ده سال است مدیر این باشگاهم، چرا ما را در جلسات خصوصی سازی نمی برید؟

خادم: سازمان خصوصی سازی می گوید چطور می شود آقای فتح الله زاده صبح روزی که باید تصمیم گرفته شود، نامه می زند که 150 میلیارد هم در فلان جا از اموال ماست.

فتح الله زاده: شنیدم که می خواهند 120 میلیارد قیمت گذاری می کنند، قاطی کردم و گفتم آقا ما این زمین ها و کمپ ها را هم داریم چرا مفت می فروشید؟ چند بار جلسه خصوصی سازی داشتید و ما را دعوت کرده اید؟ یک نامه را وزارت وقت به ما زد و نوشت شما حق ارتباط با سازمان خصوصی سازی را ندارید. اگر قرار باشد وزارت ورزش هیات مدیره را انتخاب کند حداقل 8 میلیارد می خواهم تا بمانم اما اگر هیات مدیره را من انتخاب کنم یک ریال هم پول نمی خواهم و باشگاه را جمع می کنم.

خادم: در وزارت خانه این اعتقاد وجود دارد که فوتبال می تواند پول خودش را در بیاورد. چرا باید آویزان دولت باشند؟ این 18 میلیاردی که تبلیغات دور زمین بوده و شده 80 میلیارد تومان چقدرش به تیم ها می رسد؟ این درست نیست که به برخی ها چندین میلیارد تومان قرارداد بدهیم اما چون پول نداریم به آنها بدهیم فقط الکی آنها را در مقابل مردم قرار داده ایم. اینکه نمی شود همه مشکلات سال های اخیر را وزارت خانه چندماهه بتواند چهار روزه حل کند.

فردوسی پور: بگذریم. نکونام برای چی از استقلال رفت؟

فتح الله زاده: ایشان مشکل مالی با ما نداشتند و برخی مسائل بود که نشد در استقلال بمانند. ( لبخند ریز فردوسی پور)

فردوسی پور: کمپ حجازی سند دارد؟

خادم: این زمین هبه از سوی شهرداری است.

فتح الله زاده: زمین شهری استان تهران یک سری از زمین ها را به وزارت خانه داد و گفت آنها را به کسانی بدهید که کار ورزشی در آن بکنند به شرط تملیک. ما آمده ایم این زمین را گرفتیم و با یک نامه رسما مال استقلال می شود. من نامه آقای آخوندی را دارم که بر اساس اظهارات ایشان این زمین مال استقلال است. دو کشتی گیر معروف آمده اند 5 هکتار زمین گرفته اند و به نام خودشان زده اند. افراد زیادی در استقلال بودند که به سمت چنین کاری نرفتند.

فردوسی پور: ولی سایت ترانسفر مارکت سایت مهمی نیست.

فتح الله زاده: شما بخواهید ما را بکوبید هیچ جا مهم نیست ولی همین تیموریان الان پیشنهاد 6 میلیاردی از قطر دارد.

خادم: آیا آنجا هم این پول را از جیب دولت می دهند؟

فتح الله زاده: ما هم از جیب دولت ندادیم. اتفاقا من می گویم راه وزارت ورزش درست است که می گوید همه قیمت ها را پایین بیاورند. من فرضا راننده ام، طبیعی است ماشین ارزان باشد به نفع من است. الان آندو مثلا 5 میلیارد می خواهد و ما هم نخریدیم، بتوانم به هواداران بگویم فدراسیون می گوید از این پول ها ندهید.

فردوسی پور: خروجی این کار شم چه بود؟

فتح الله زاده: امسال موفق نبودیم اما سه سال اخیر واقعا مجموعه عملکردم بد بوده است؟ امسال خوب نبودیم اما واقعا کارنامه من بد بوده است؟ ما 16 میلیارد امسال درآمد زایی داشتم. اگر کسی بیشتر می تواند بگیرد بیاید و بگوید یا علی. لطف کنید و در صورت مقایسه، ما را با تراکتورسازی، سپاهان و پرسپولیس بسنجید.

خادم: به عنوان بحث پایانی باید بگویم که ما باید به این سمت برویم که باشگاه ها خودکفا باشند. باشگاه های ما مولد نیستند و اینکه بازیکنانی را با اعداد کاذب و چشم و هم چشمی بگیرند چیزی نیست که وزارت ورزش فعلی تایید کند. این وضعیت فوتبال ما به سمت نابودی است. ما واقعا انقدر توان نداریم که در فوتبال تا این حد خرج کنیم. نوع مدیریت فوتبال باید در ایران تغییر پیدا کند. ما قصد حذف هیچ فرد و گروهی را نداریم اما باید کسانی در این دو باشگاه باشند که بتوانند به لحاظ کار شرایط قوی داشته باشند.

فتح الله زاده در پایان صحبت هایش وقتی که بحث درباره بدهی های استقلال بود گفت: زمانی که واعظ در استقلال بود 90 درصد بودجه را از وزارت خانه گرفتند. من در سال 91 با ایسنا مصاحبه کردم و گفتم که میزان بدهی استقلال چقدر است و روی آن هستم. اما می خواهم در مورد کی روش هم صحبت کنم.من از ایشان بخاطر زحماتش در تیم ملی و حضورمان در جام جهانی شکایت نمی کنم. همانطور که تیمم به او کمک کرده، خودم هم به او کمک کردم. همچنین از هواداران برای نتایج امسال عذرخواهی می کنم.

* مسجد سلیمان

بخش پایانی برنامه نود درباره صعود نفت مسجد سلیمان به لیگ برتر بود. نظرات هواداران این تیم درباره صعود آنها از نکات جالب این بخش بود. در ادامه بهروز مکوندی سرمربی این تیم مهمان ویژه بود. او دلیل صعود تیمش به لیگ برتر شکست برابر تراکتورسازی تبریز در جام حذفی عنوان کرد.

او درباره بودجه تیمش گفت: کل بودجه ما دو میلیارد و صد میلیون تومان بود. ( در این زمان فردوسی پور گفت پس از کل قرارداد تیموریان کمتر گرفتید)

مکوندی در ادامه از استعدادهای تیمش صحبت کرد و افزود: کوروش لرستانی، محمود اعتمادی، صفر ایرانپاک، ایرج سلیمانی، بهزاد غلامپور و خیلی های دیگر از استعدادهای مسجد سلیمان هستند.

او در پاسخ به این سوال که نگران نیست سرنوشت گهر را تیمش هم تجربه کند، گفت: ما باید تغییراتی داشته باشیم. هم به لحاظ تفکر و هم به لحاظ تیمی. قطعا باید کار کنیم که این اتفاق نیافتد. با توجه به سرمایه باشگاه احتمالا 60 درصد بازیکنانمان را برای لیگ برتر حفظ می کنیم.

* نظرسنجی

نظرسنجی این برنامه این بود که آیا با اعلام رقم قراردادها و کاهش رقم آن ها موافق هستید یا خیر که چیزی حدود دو میلیون و هفتصد هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کردند که 91 درصد از شرکت کنندگان موافق این مسئله بودند.

* نکات جالب

- در بخشی از برنامه کلیپی از مادر حمید استیلی و علی رضا منصوریان به همراه این دو پیشکسوت فوتبال ایران پخش شد که هر دو مادر این بازیکنان از اینکه بچه هایشان فوتبالی شده اند ابراز خوشحالی می کردند. این دو از نگرانی هایشان برای فرزندانشان در دوران ورزشی شان صحبت کردند و از خاطرات تلخ و شیرین شان با این دو بازیکن ملی پوش گفتند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٢-١٣٩٣, ١١:٢٠

   

پر مبحث ترین ها