سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درخشان: فرصت دهید، قهرمان آسیا می‌شوم

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩٣, ١٠:١۵    نسخه چاپی    
چون آن زمان همه برد ما را لوث کردند و گفتند تیم استانکو، استقلال را شکست داده اما الان قصه فرق می‌کرد. من این تیم را ساختم، تلاش کردیم تا به این‌جا رسیدیم.
روزی که تیم آشفته پرسپولیس را از علی دایی تحویل گرفت، پیش‌بینی اهالی فوتبال از آینده تیم سرخپوش پایتخت جز یأس و ناامیدی چیزی نبود. بازی‌های پر از فراز و فرود، صدای همه را درآورده بود و در آخر کار به جایی رسید که مدیریت باشگاه پنهانی تصمیم گرفت در صورت شکست احتمالی در دربی ٧٩، او را از سمت خود برکنار و سکان هدایت پرسپولیس را به مربی دیگری بسپارد. تعداد آنهایی که بازی یکشنبه را آخرین فرصت حمید درخشان برای نشان دادن توانایی‌هایش می‌دانستند، کم نبود. قبل از بازی غزل خداحافظی برایش می‌خواندند و...

او اما با تمام منتقدها مبارزه کرد تا روز موعود فرا رسید. درخشان در دربی ٧٩ جواب محکمی به تمام آنهایی داد که از ابتدای حضورش او را یک مربی سنتی می‌دانستند و با تفکرات دهه هفتادی. پاسخی به محکمی تصمیماتش در نیمه دوم. او نیمه مربیان را از کسی برد که یک دربی‌باز اصیل بود تا به قول خودش حقانیتش اثبات شود. گفت‌وگوی «شهروند» با حمید درخشان، مرد محبوب این روزهای هواداران پرسپولیس در ادامه از نظرتان می‌گذرد:

قبلا گفته بودید فکر و خیال، خواب شب را از شما گرفته؛ یکشنبه شب راحت خوابیدید؟
شاید باور نکنی ولی باز هم نتوانستم درست و حسابی بخوابم.

چطور؟

بعد از بازی که دوستان زیادی به من لطف داشتند و برای تبریک تماس گرفتند و وقتی قصد خوابیدن کردم هم از خوشحالی نتوانستم سرم را راحت روی بالش بگذارم. شب خیلی خوبی را سپری کرده بودم، شاید بهترین شب زندگی‌ام.

یعنی از روزی که استقلال را ٣ بر صفر بردید هم بهتر بود؟
بله، چون آن زمان همه برد ما را لوث کردند و گفتند تیم استانکو، استقلال را شکست داده اما الان قصه فرق می‌کرد. من این تیم را ساختم، تلاش کردیم تا به این‌جا رسیدیم.

ولی همین تیم را هم شما نبستید!
درست اما در ترکیب دربی کم نبودند بازیکنانی که کادرفنی قبلی به آنها بازی نمی‌داد. نمی‌خواهم کار کسی را زیر سوال ببرم، حرفم این است که این برد به نام فرد دیگری نوشته نمی‌شود. دیگر هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید تیم فرد دیگری را درخشان به دربی برد و پیروز از زمین بیرون آمد.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند پرسپولیس روی تیزهوشی شما دربی را برد.
دوستان لطف دارند. همه زحمت کشیدند. از مدیریت تیم گرفته تا کادرفنی و بازیکنان همه تلاش کردند تا این بازی بزرگ را ببریم. من از همه ممنونم حتی از تدارکات تیم. اگر هم تصمیمی گرفته‌ام برای موفقیت پرسپولیس بوده و البته باید بگویم که دستیارانم نقش قابل‌توجهی در تصمیمات داشتند. از آنها هم تشکر می‌کنم.

مهدی طارمی تعویض طلایی شما بود، هدفی داشتید که او را در نیمه دوم به زمین آوردید؟
ما کاملا منطقی بازی کردیم و دلیل‌مان هم این بود که می‌دانستیم از دربی چه می‌خواهیم. من حتی پیش‌بینی کرده بودم که شاید نیمه اول را بازنده به رختکن برویم و دلیل این‌که مهدی طارمی را روی نیمکت گذاشتم همین بود. از سوی دیگر، طارمی برای استقلال بازیکنی ناشناخته بود و او اگر چه چند بازی در تیم ما حضور پیدا کرده بود اما کادر فنی استقلال از آمادگی بالا و انگیزه‌اش بی‌خبر بود.

البته استقلالی‌ها گفته‌اند یدالله جهانبازی، پیروزی را به پرسپولیس تقدیم کرد! اینطور بود؟
این حرف درست نیست. شاید دوستان استقلالی ما درباره یک بازی دیگر صحبت کرده‌اند! من برای قلعه‌نوعی و نظرش احترام قایل هستم اما واقعیت این است که جهانبازی پنالتی تیم من را ندید. با این حال حرفی نزدم چون معتقدم داورها نیز بدون اشتباه نیستند.

شما بازی رکوردها را از قلعه‌نوعی بردید؛ چقدر این مسأله برایتان اهمیت دارد؟
نمی‌خواهم بگویم رکورد برایم اهمیتی ندارد اما واقعا دنبال رکوردزنی نیستم. دلیل روشنی هم دارم، این‌که در فوتبال هیچ رکوردی پایدار نیست. برایم مهم است که تنها مربی پرسپولیسی هستم که در دربی نباختم اما نمی‌خواهم به این مسأله فکر کنم چون اگر اینطور باشد تیمم را در بازی‌های بعد محتاطانه به زمین می‌فرستم و قطعا نمی‌توانم کارم را به نحو احسن انجام دهم. با شناختی که از امیر قلعه‌نوعی دارم، فکر نمی‌کنم او هم به دنبال این مسائل باشد. امیر دوست خوب من است.

صحبت از قلعه‌نوعی شد، دوست خوب شما روزهای سختی را سپری می‌کند. خیلی‌ها معتقد هستند دوره او تمام شده است!
توانایی یک مربی با یک بازی سنجیده نمی‌شود. حمید درخشان چون تیمش در دربی پیروز شده نمی‌تواند بگوید بهترین مربی ایران است. خوب نیست ما همه افتخارات و رزومه موفق امیر قلعه‌نوعی را کنار بگذاریم و درباره‌اش اینطور قضاوت کنیم. شخصا به توانایی‌های فنی او ایمان دارم و بهتر است دوستان عجولانه قضاوت نکنند.

حتما می‌دانید احتمال تکرار دربی در فاصله زمانی ١٣ روز وجود دارد. به آن بازی فکر کرده‌اید؟
ما الان فقط به بازی با گل گهر فکر می‌کنیم و پس از آن هم بازی با نفت تهران. بازی به بازی پیش می‌رویم و اگر در حذفی هم به استقلال خوردیم آن زمان درباره‌اش صحبت می‌کنم.

برنامه‌تان برای تقویت تیم چیست؟
لیست بازیکنان موردنظر آماده است و آن را به‌زودی تحویل مدیران باشگاه می‌دهم. چند بازیکن طراز اول باید جذب کنیم.

به عنوان سوال آخر، حمید درخشان از سرمربیگری در پرسپولیس دنبال چیست؟

آرزوی قلبی‌ام قهرمانی با پرسپولیس ابتدا در ایران و سپس در آسیا است. شاید بگویید جوّ دربی مرا گرفته اما اگر زمان مناسبی در اختیارم قرار دهند می‌توانم پرسپولیس را تا قواره قهرمانی در آسیا بالا ببرم. اهل شعار هم نیستم.

منبع: روزنامه شهروند
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩٣, ١٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها